|2015-05-18|
Imprezy
Ku sprawności w działaniu systemu geodezji praktycznej w Polsce
W Pałacu Staszica w Warszawie 14 maja br.odbyła się sesja naukowa z okazji jubileuszu 25-lecia Towarzystwa Naukowego Prakseologii. Jedno z zaprezentowanych wystąpień dotyczyło społecznościowego charakteru systemu geodezji w Polsce w ujęciu prakseologicznym.
fot. Wikipedia/harum
|
|
|
|
|
|
Sesję otworzył prezes TNP dr Ryszard Banajski, a słowo wstępne wygłosił prezes honorowy Towarzystwa prof. Wojciech Gasparski. Na sesję złożyło się 9 referatów omawiających historię TNP, potencjał i aktualność teorii prof. Tadeusza Kotarbińskiego oraz czynniki etyczne w jego koncepcji sprawczości, a także współczesną rolę prakseologii w budowaniu wirtualnej organizacji działań (WOD).
Władysław Baka, autor wspomnianego na początku referatu dotyczącego naszej branży, z perspektywy swojej ponadpięćdziesięcioletniej praktyki zawodowej w dziedzinie geodezji zaprezentował własne związki z prakseologią wywodzące się od początku lat siedemdziesiątych minionego wieku, wskazując znakomity wpływ, jaki ta dziedzina nauki może mieć na skuteczne i społecznie sprawiedliwe działanie sytemu geodezji praktycznej w Polsce. Autor z jednej strony opisał społeczność geodezyjną jako koegzystencję trzech zawodów wykonywanych przez osoby z wykształceniem geodezyjnym (urzędnik, wykonawca, naukowiec/nauczyciel), z drugiej zaś strony zaproponował uporządkowanie struktury systemu społecznościowego ponadtrzydziestotysięcznego środowiska zawodowego.
Geodezja jako system pozyskiwania i wymiany danych niezbędnych do kształtowania ładu gospodarczego państwa oraz ładu prawnego nieruchomości gruntowych służy gospodarce krajowej i społeczeństwu. Geodezja, pełniąc funkcję informacyjną o terytorium kraju, porządkową w zakresie ewidencji nieruchomości i innych obiektów i zjawisk, wytycza i określa w przestrzeni elementy projektów inwestycyjnych, pełniąc funkcję infrastrukturalną, naukową i naukowo-techniczną.
Ujęcie prakseologiczne sytemu geodezji stosowanej rozpatrywane jest przez autora jako wewnętrznie skoordynowany i wykazujący określoną strukturę układ elementów oraz jako całokształt zasad organizacyjnych ogółu norm i reguł. W tym świetle prakseologia jest dla geodezji środowiskiem gwarantującym skuteczne osiąganie celów praktycznych zgodnie z oczekiwaniem zarówno sprawców, jak i użytkowników tego systemu.
Władysław Baka
|