Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-05-18| Imprezy

Ku sprawności w działaniu systemu geodezji praktycznej w Polsce

W Pałacu Staszica w Warszawie 14 maja br.odbyła się sesja naukowa z okazji jubileuszu 25-lecia Towarzystwa Naukowego Prakseologii. Jedno z zaprezentowanych wystąpień dotyczyło społecznościowego charakteru systemu geodezji w Polsce w ujęciu prakseologicznym.


Ku sprawności w działaniu systemu geodezji praktycznej w Polsce <br />
fot. Wikipedia/harum
fot. Wikipedia/harum

Sesję otworzył prezes TNP dr Ryszard Banajski, a słowo wstępne wygłosił prezes honorowy Towarzystwa prof. Wojciech Gasparski. Na sesję złożyło się 9 referatów omawiających historię TNP, potencjał i aktualność teorii prof. Tadeusza Kotarbińskiego oraz czynniki etyczne w jego koncepcji sprawczości, a także współczesną rolę prakseologii w budowaniu wirtualnej organizacji działań (WOD).

Władysław Baka, autor wspomnianego na początku referatu dotyczącego naszej branży, z perspektywy swojej ponadpięćdziesięcioletniej praktyki zawodowej w dziedzinie geodezji zaprezentował własne związki z prakseologią wywodzące się od początku lat siedemdziesiątych minionego wieku, wskazując znakomity wpływ, jaki ta dziedzina nauki może mieć na skuteczne i społecznie sprawiedliwe działanie sytemu geodezji praktycznej w Polsce. Autor z jednej strony opisał społeczność geodezyjną jako koegzystencję trzech zawodów wykonywanych przez osoby z wykształceniem geodezyjnym (urzędnik, wykonawca, naukowiec/nauczyciel), z drugiej zaś strony zaproponował uporządkowanie struktury systemu społecznościowego ponadtrzydziestotysięcznego środowiska zawodowego.

Geodezja jako system pozyskiwania i wymiany danych niezbędnych do kształtowania ładu gospodarczego państwa oraz ładu prawnego nieruchomości gruntowych służy gospodarce krajowej i społeczeństwu. Geodezja, pełniąc funkcję informacyjną o terytorium kraju, porządkową w zakresie ewidencji nieruchomości i innych obiektów i zjawisk, wytycza i określa w przestrzeni elementy projektów inwestycyjnych, pełniąc funkcję infrastrukturalną, naukową i naukowo-techniczną.

Ujęcie prakseologiczne sytemu geodezji stosowanej rozpatrywane jest przez autora jako wewnętrznie skoordynowany i wykazujący określoną strukturę układ elementów oraz jako całokształt zasad organizacyjnych ogółu norm i reguł. W tym świetle prakseologia jest dla geodezji środowiskiem gwarantującym skuteczne osiąganie celów praktycznych zgodnie z oczekiwaniem zarówno sprawców, jak i użytkowników tego systemu.

Władysław Baka


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama