Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-05-14| GIS, Edukacja, Imprezy

Planuj, twórz, zarządzaj. GIS w gospodarce przestrzennej

Pod tym hasłem na terenie kampusu SGGW w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa (7-8 maja). Inicjatywa zgromadziła prawie 350 uczestników, w tym przedstawicieli społeczności akademickiej, administracji publicznej, firm prywatnych, instytucji naukowych, a także innych organizacji, których działalność łączy się z tematyką GIS. Gospodarzem wydarzenia było Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej SGGW w Warszawie.


Planuj, twórz, zarządzaj. GIS w gospodarce przestrzennej <br />
Sesja ekspercka
Sesja ekspercka

Spotkanie otworzyła specjalna sesja jubileuszowa poprowadzona przez prof. Heronima Olenderka poświęcona wydarzeniu, które miało miejsce w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 25 lat temu – seminarium prezesa Esri Inc. Jacka Dangermonda.

Wówczas w nowych warunkach ustrojowych Polska otrzymała dostęp do zupełnie nowej technologii, która odmieniła podejście do przestrzeni i otworzyła nowe perspektywy m.in. przed studentami, o czym aż po dziś dzień świadczy mnogość prac dyplomowych z użyciem narzędzi GIS oraz intensywny rozwój tej technologii na rynku. Wspólne świętowanie zostało uhonorowane obecnością pionierów rozwoju GIS w Polsce, którzy przez ćwierć wieku od pamiętnego seminarium kształtowali tę technologię w kraju, aby ponownie spotkać się w murach tej samej uczelni i podsumować zmiany, które nastąpiły w minionym czasie.

Od lewej: prodziekan Wydziału Leśnego SGGW dr hab. Bolesław Porter, prorektor SGGW ds. Współpracy Międzynarodowej prof. Marek Szyndel, przewodniczący Komitetu Nauk Leśnych PAN prof. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki (organizaotr seminarium z Jackiem Dandermondem w 1990 r.), dr inż. Dariusz Korpetta (uczestnik seminarium Jacka Dangermonda, opiekun Studenckiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej SGGW)


Podczas dwóch dni spotkania słuchacze mogli poznać spojrzenie na tematykę stosowania GIS w gospodarce przestrzennej zarówno oczami ekspertów, jak i studentów. Problematyka poruszana przez prelegentów sesji eksperckiej dotyczyła m.in. rozważań nad zbiorami danych przestrzennych i ich jakością, stosowaniem narzędzi geoinformacyjnych w codziennych zadaniach instytucji publicznych, czy problematyki wizualizacji trójwymiarowej i jej przydatności dla zadań gospodarki przestrzennej. Wystąpieniom towarzyszyła żywa wymiana poglądów podczas paneli dyskusyjnych, a konwersacja pomiędzy specjalistami z branży była szczególnie pożyteczna i inspirująca dla przysłuchujących się jej studentów.

Drugi dzień konferencji był przede wszystkim rewią projektów studenckich. Przedstawiciele kół naukowych z wielu polskich uczelni przedstawili swoje osiągnięcia związane z GIS, zyskując przy tym aprobatę specjalnie powołanej Komisji Konkursowej. Wystąpienia pokazały, że przedsięwzięcia studenckie z zastosowaniem GIS są realizowane na wysokim poziomie. Komisja Konkursowa zwróciła szczególną uwagę na fakt, że w dobie tak szerokiego stosowania GIS jako narzędzia analitycznego, należy położyć szczególny nacisk na pozyskiwanie spójnych danych dobrej jakości, co bezpośrednio odnosi się do problematyki budowania i prawidłowego korzystania z infrastruktury danych przestrzennych.

Ważną częścią spotkania były bloki warsztatowe z oprogramowania, m.in. ENVI LiDAR, GRASS w QGIS, bazy danych PostgreSQL, CommunityViz, Geomedia, w których wzięło udział prawie 100 uczestników. W ramach wydarzenia odbyła się także wystawa posterów połączona z konkursem na najlepszy projekt, konkurs ,,Jeden z dziesięciu. GIS Edition” oraz losowanie map wśród uczestników.


Warsztaty dla uczniów liceum


Dopisali także partnerzy konferencji, którzy swoimi stoiskami zapełnili przestrzeń wystawienniczą. Zainteresowani mogli poznać tajniki stosowania GIS w branży, porozmawiać z fachowcami, a także zapoznać się z nowoczesnym sprzętem. Szczególne zainteresowanie wzbudziły bezzałogowe systemy latające, które były prezentowane w praktyce podczas jednej z przerw. Pokaz przykuł uwagę młodzieży licealnej stojącej przed wyborem dalszej ścieżki kształcenia. Odwiedzając konferencję, uczniowie mieli możliwość poznania obszarów zainteresowania gospodarki przestrzennej.

Niepowtarzalny charakter konferencji sprawił, że jej uczestnicy zostali zabrani w podróż w czasie od początku technologii GIS w Polsce, przez jej ewolucję i współczesne zastosowania, aż po prezentację potencjału tkwiącego w młodych ludziach, którzy będą kształtowali rozwój GIS w przyszłości. Było to spotkanie prekursorów GIS z młodymi pasjonatami, a wszystkiemu przyświecała tematyka gospodarki przestrzennej.

Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęła m.in. redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Damian Siembida


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS