|2015-03-05|
Geodezja, Mapy, Ludzie, Instytucje
Dziś Dzień Geodety
Równo 503 lata temu we flandryjskim mieście Rupelmonde urodził się jeden z najwybitniejszych kartografów – Gerard Merkator. Z tej okazji cztery lata temuEuropejska Organizacja Geodetów (CLGE) ogłosiła 5 marca „Dniem Europejskiego Geodety i Geoinformacji”.
W tym roku CLGE będzie obchodzić to święto w dniach 19-21 marca w Limassol na Cyprze podczas walnego zgromadzenia tej organizacji. W Polsce nie przewidziano żadnych obchodów.
Urodziny wybitnego kartografia upamiętnił w tym roku Google, zmieniając wygląd strony głównej swojej wyszukiwarki (fot. obok). Niestety, kartograficzny Doodle (tak Google nazywa okolicznościowe wersje swojego loga) widoczny jest tylko w niektórych krajach i nie ma wśród nich Polski. W naszej wersji językowej wyszukiwarki świętowane są za to 105. urodziny Momofuku And? – japońskiego wynalazcy, twórcy zupek błyskawicznych.
Gerard Merkator tak naprawdę nazywał się Gerard de Cremer (de Gemor wg innej wersji). Merkator jest zlatynizowaną wersją jego nazwiska oznaczającego kupca. Urodził się on w 1512 roku we flandryjskim mieście Rupelmonde. Matematyki, astronomii i geografii zaczął się uczyć w wieku 22 lat u Gemmy Frisiusa. Tajniki grawerowania zgłębiał zaś u Gasparda Van der Heydena.
Swoja pierwszą mapę (Ziemi Świętej) ukończył w wieku 25 lat. Rok później opracował mapę świata. Merkator był pierwszym kartografem, który na tego typu opracowaniach zaczął używać nazwy „Ameryka”. Od roku 1585 wydawał kolejne części „Atlas Sive Cosmographicae” (Atlas albo opis świata), jeden z pierwszych (po „Theatrum Orbis Terrarum” Abrahama Orteliusza) nowożytnych atlasów. To właśnie od jego tytułu usystematyzowany zbiór map przyjęło się nazywać atlasem.
Merkator zapisał się w historii kartografii również jako twórca popularnego walcowego odwzorowania wiernokątnego, nazwanego później jego imieniem. Zmarł w 1594 roku w Duisburgu, jeszcze przez wydaniem ostatniej części swojego atlasu.
JK
|