Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-02-02| GIS, Mapy, Teledetekcja

Nowy satelita NASA będzie monitorować gleby

31 stycznia z bazy Vandenberg w Kalifornii z powodzeniem wystrzelono satelitę SMAP (Soil Moisture Active Passive). Ma on dostarczać danych o wilgotności gleby o niespotykanej dotychczas jakości.


Nowy satelita NASA będzie monitorować gleby

Satelita, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje zarówno aktywne, jak i pasywne metody detekcji. Aktywnym sensorem jest radar działający na częstotliwości 1,2 GHz w różnych trybach polaryzacji. Pasywnym instrumentem jest z kolei radiometr mikrofalowy rejestrujący emitowane przez Ziemię promieniowanie 1,41 GHz.

Pierwsze urządzenie oferuje lepszą rozdzielczość przestrzenna danych (1-3 km), a drugie – zdecydowanie wyższą dokładność pomiaru. Dzięki połączeniu ich zalet możliwie staje się zbieranie informacji o wilgotności gleby w skali globalnej o niespotykanej dotąd dokładności i rozdzielczości (9 km), a do tego z dużą częstotliwością – czas rewizyty dowolnego miejsca na Ziemi wynosi maksymalnie 3 dni.

Pomiary wykonywane przez SMAP będą mieć wiele zastosowań – naukowcy chcą dzięki nim lepiej zrozumieć cykl obiegu wody, energii i węgla w środowisku, liczą także na możliwość lepszego prognozowania pogody oraz występowania powodzi, susz czy osuwisk. Dane z satelity będą miały także niebagatelne znaczenie dla rolnictwa (ułatwią monitorowanie upraw czy prognozowanie plonów), a nawet opieki zdrowotnej (pozwolą np. ocenić ryzyko występowania malarii). Ważnym celem misji będzie także monitorowanie wieloletniej zmarzliny.

Przez najbliższe miesiące satelita będzie przechodzić różnorodne testy. Pierwsze dane z aparat zaczną być udostępniane za około 9 miesięcy, a w pełni wiarygodnych danych naukowych można się spodziewać za około 15 miesięcy.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama