Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-12-19| GIS, Teledetekcja, Edukacja, Imprezy

O podniebnych szpiegach w Dniu Teledetekcji

17 grudnia, w rocznicę pierwszego lotu Braci Wright, na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej odbyła się kolejna edycja Dnia Teledetekcji.


O podniebnych szpiegach w Dniu Teledetekcji <br />
fot. Patrycja Rola
fot. Patrycja Rola

Wydarzenie ma na celu popularyzację technik zdalnego pozyskiwania danych i jego wykorzystywania w różnych dziedzinach. Podczas tegorocznej konferencji pt. „Podniebni Szpiedzy” poruszono tematykę militarną, a dokładnie stosowania technik teledetekcyjnych w rozpoznaniu i wywiadzie wojskowym.

Dzień Teledetekcji rozpoczęła dr hab. Katarzyna Osińska-Skotak, organizatorka wydarzenia, która przypomniała wszystkim genezę obchodów. Pierwszym prelegentem był prof. Romuald Kaczyński z Wojskowej Akademii Technicznej, który opowiedział o szpiegowskich systemach satelitarnych w czasach zimnej wojny. Pierwsze zdjęcia szpiegowskie wykonane przez Stany Zjednoczone nad terenami ZSRR zostały zrobione z balonów i pokładów samolotów. Dopiero wprowadzenie wykorzystującego satelity programu Corona zrewolucjonizowało wojskowy wywiad CIA. W jego ramach przeprowadzono łącznie 362 misje, podczas których zobrazowania pozyskiwano kamerami o terenowym rozmiarze piksela początkowo na poziomie 10-13 m, później 2 m, które zostały odtajnione dopiero w 1995 r. Odpowiedzią ZSRR na politykę Stanów Zjednoczonych było stworzenie programu ZENIT. Aż 1/3 radzieckich misji KOSMOS była użyta do szpiegowania!



Na temat obecnego stanu wojskowego rozpoznania i jego perspektyw mówił mjr Rafał Dąbrowski. Prelegent z Wojskowej Akademii Technicznej wytłumaczył, w jaki sposób następuje detekcja obiektów budzących zainteresowanie wojska. Uczestnicy dowiedzieli się, że rozpoznanie bojowe następuje zarówno z ziemi, jak i powietrza, z wykorzystaniem bardzo modnych ostatnio dronów. Jak wiadomo, zdolność rozdzielcza wojskowych systemów satelitarnych jest sprawą niejawną, dlatego major posłużył się danymi znalezionymi w internecie, by pokazać wszystkim, jakie państwa możemy uznać za największych „szpiegów”.

Drugą część konferencji rozpoczęła prezentacja na temat systemów satelitarnych podwójnego zastosowania (dual-use), a więc do celów cywilnych i wojskowych. Zagadnienie omówił Piotr Koza z Astri Polska, który opowiadał, ile trwa dostarczanie danych satelitarnych w dzisiejszych czasach i na czym polega rozpoznanie obiektów na zdjęciach. Ostatnim prezentującym był przedstawiciel Sztabu Generalnego Wojska Polskiego ppłk Sławomir Jakubiuk. Jego wystąpienie dotyczyło założeń programu budowy satelitarnego systemu optoelektronicznej obserwacji Ziemi w Polsce.

Z okazji Dnia Teldetekcji zorganizowano ekspozycję poświęconą zdjęciom satelitarnym i lotniczym, które miały istotny wpływ z punktu widzenia militarnego. Obok wystawy prezentowało się również Studenckie Koło Astronautyczne, a także firmy Astri Polska, Esri Polska oraz Intergraph Polska.

Uwieńczeniem Dnia Teledetekcji był panel dyskusyjny, w którym udział wzięli wszyscy prelegenci. Pytania kierowane do gości dotyczyły m.in. nakładów finansowych na technologie kosmiczne, współpracę pomiędzy sojusznikami czy monitoring z wykorzystaniem bezzałogowców. Podczas panelu głos zabrał również prof. Stanisław Białousz, który zauważył, że gdyby nie program Corona, dzięki któremu USA w październiku 1962 roku odkryło rozmieszczone przez ZSRR rakiety balistyczne z głowicami jądrowymi na Kubie, moglibyśmy żyć dzisiaj w innym świecie.

Na zakończenie konferencji odbyło się wręczenie nagród dla uczestników konkursów towarzyszących Dniu Teledetekcji, a zorganizowanych przez „Geoidę”, tj.: TeleZagadki, teledetekcyjnego Quizu oraz Krzyżówki i konkursu na najlepsze zdjęcie satelitarne.

Już dziś organizatorzy zapraszają na przyszłoroczną edycję Dnia Teledetekcji!

Konferencję patronatem honorowym objął prorektor Politechniki Warszawskiej ds. nauki prof. Rajmund Bacewicz oraz dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej prof. Alina Maciejewska. Oprócz nich konferencję swoją obecnością zaszczycili: prof. Piotr Wolański – przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, dr Mirosław Rataj i dr Piotr Orleański z Centrum Badań Kosmicznych, przedstawiciele Instytutu Geodezji i Kartografii oraz pracownicy WGiK PW.

Serdecznie dziękujemy naszym partnerom: Eco-driving, Polska Zbrojna, Esri, Intergraph, MGGP Aero, a także redakcji portalu Geoforum.pl oraz miesięcznika GEODETA za ufundowanie nagród dla zwycięzców. Podziękowania składamy również naszym patronom medialnym, bez których konferencja nie zakończyłaby się takim sukcesem.

Karolina Kamińska (SS WGiK PW ?Geoida?)


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS