Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-12-01 | Ludzie, Imprezy

Jubileusz 55-lecia pracy naukowej prof. Piotra Skłodowskiego

Zorganizowane na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej seminarium pod hasłem „Gleboznawstwo – doświadczenie i wyzwania w procesie kształcenia” było sposobnością do przybliżenia sylwetek dwóch cenionych gleboznawców – profesorów Piotra Skłodowskiego (z okazji 55-lecia działalności naukowej i dydaktycznej) i Sławomira Miklaszewskiego (w 140. rocznicę urodzin).


Ilustracja: Jubileusz 55-lecia pracy naukowej prof. Piotra Skłodowskiego <br />
Od lewej: prof. Alina Maciejewska, prorektor PW prof. Krzysztof Lewenstein, prof. Piotr Skłodowski
Od lewej: prof. Alina Maciejewska, prorektor PW prof. Krzysztof Lewenstein, prof. Piotr Skłodowski
Otwierając konferencję (28 listopada), dziekan WGiK prof. Alina Maciejewska podkreśliła, że seminarium poświęcone jest tematyce trudnej i fascynującej. – Śmiem twierdzić, że kto nie zna gleboznawstwa, ten nie może zrozumieć do końca środowiska przyrodniczego. Pojęcie gleby dla naukowców pozostaje niezgłębione, jednak dla wielu, zwłaszcza urzędników, gleba pozostaje czymś bez większego znaczenia – dodała. Profesor Maciejewska przypomniała, że w Katedrze Gleboznawstwa PW (poprzedniczce znajdującej się obecnie w strukturach WGiK PW Katedry Gospodarki Przestrzennej i Nauk o Środowisku Przyrodniczym) pracował profesor Sławomir Miklaszewski, wybitny polski uczony, który przyczynił się do rozwoju nauki o glebie. – To również tu, w Zakładzie Gleboznawstwa i Ochrony Gruntów, profesor Piotr Skłodowski przez 55 lat realizował swoje naukowe i organizacyjne ambicje – powiedziała dziekan Maciejewska, która jako pierwsza z licznego grona zaproszonych gości złożyła jubilatowi gratulacje i przedstawiła jego ponad półwiekową działalność.

Piotr Skłodowski – autorytet w dziedzinie gleboznawstwa i ochrony gruntów – urodził się 21 września 1936 r. we wsi Skłody Stachy (obecnie w województwie mazowieckim). Maturę zdał w 1954 r., a studia wyższe odbył na Wydziale Rolniczym w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, specjalizując się w zakresie chemii rolnej i gleboznawstwa. Stopień doktora nauk rolniczych uzyskał w 1966 r. 8 lat później Rada Wydziału Rolniczego Akademii Rolniczej w Warszawie nadała mu stopień doktora habilitowanego, a w 1989 r. Rada Państwa nadała mu tytuł profesora nadzwyczajnego nauk rolniczych. Od 1961 roku związany był z Wydziałem Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. W latach 1961-2007 pracował w Zakładzie Gleboznawstwa i Ochrony Gruntów Instytutu Geodezji Gospodarczej, kierując nieprzerwanie tą placówką naukową przez 40 lat (1975-2005). Przez dwie kadencje (1996-2002) pełnił funkcję dziekana WGiK. W latach 1995-2011 (cztery kadencje) był prezesem Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego, a obecnie jest jego honorowym prezesem. Od 2000 r. jest członkiem Zarządu Głównego Międzynarodowej Unii Towarzystw Gleboznawczych. W 2004 r. Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przyznał mu tytuł Profesora Honorowego.

Sylwetkę prof. Sławomira Miklaszewskiego – którego 140. rocznica urodzin przypada w tym roku – przybliżył prof. Piotr Skłodowski. Sławomir Miklaszewski (1874-1949) gleboznawcą stał się oficjalnie w 1902 r., kiedy został powołany na stanowisko organizatora i kierownika Pracowni Gleboznawczej przy Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie. W 1919 r. objął wykłady z gleboznawstwa na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Inżynierii i Geodezji. Ponad ćwierć wieku później (w 1945 r.) zorganizował Zakład Gleboznawstwa na Wydziale Geodezji PW. W 1946 r. został wybrany na honorowego prezesa Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego i aktywnie uczestniczył w zespołowych badaniach terenowych do wydawanej przez PTG mapy gleb Polski w skali 1: 1 000 000. Na dorobek naukowy prof. Miklaszewskiego składają się: monografie naukowe (17), opracowania kartograficzne (13), rozprawy (34), podręczniki (10) oraz sprawozdania naukowe. Jedną z jego zasług było wprowadzenie polskiego terminu „rędziny” do międzynarodowej nomenklatury gleboznawczej.

Seminarium towarzyszyła wystawa okolicznościowa. Organizatorem spotkania była Katedra Gospodarki Przestrzennej i Nauk o Środowisku Przyrodniczym PW.

Wywiad z profesorem Piotrem Skłodowskim w październikowym GEODECIE

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
przed wojną najbardziej wysunięty na południe punkt granicy Polski miał wsp. geogr. 47°44? i leżał w pow. kosowskim w woj. stanisławowskim?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wojciech Albiński (1935-2015)

Wojciech  Albiński (1935-2015)
Ceniony pisarz i geodeta, który przez 40 lat pracował w Afryce. Urodził się 27 stycznia 1935 roku we Włochach (obecnie dzielnica Warszawy). Z Polski wyjechał w 1963 roku na wycieczkę do Paryża, sześć lat po ukończeniu studiów na Wydziale Geodezji i...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1859
W Szwecji powstaje cywilna instytucja ds. wykonywania map do celów gospodarczych. Po licznych reorganizacjach w 1985 r. otrzymała nazwę Statens Lantmäteriet; jest ona odpowiednikiem narodowych agencji lub urzędów, zajmujących się...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama