Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-11-19 | Geodezja, GIS, Prawo, Imprezy

Otwartość się opłaca

Skoro państwowe dane są finansowane z podatków, to podatnik powinien mieć do nich dostęp bez opłat – ta zdawałoby się oczywista zasada jest od dekad z powodzeniem realizowana w USA. W Polsce urzędy przekonują się do niej bardzo powoli. Wysokie koszty danych przestrzennych były jednym z wątków debaty zorganizowanej w trakcie tegorocznej konferencji GISforum zorganizowanej przez wrocławską firmę SHH na Zamku Topacz, z której relację publikujemy w listopadowym wydaniu GEODETY.


Ilustracja: Otwartość się opłaca <br />
fot. Piotr Wyroślak
fot. Piotr Wyroślak
W dyskusji wzięli udział: Robert Pajkert (geodeta woj. dolnośląskiego), Roman Smółka (dyrektor ds. geoinformacji w Państwowym Instytucie Geologicznym), Tomasz Wesołowski (dyrektor ds. projektu SILK w PKP Polskie Linie Kolejowe), Adam Jordanek (OpenStreetMap Polska) oraz Ewa Durajczyk-Starościak (dyrektor Działu Realizacji Projektów w firmie SHH).

Jak oceniła przedstawicielka SHH, poruszony problem jest poważny. W przedsięwzięciach realizowanych przez tę firmę opłaty za dane przestrzenne często stanowią bowiem znaczną część bud­żetu. Co więcej, ograniczony portfel klienta prowadzi do ograniczania potrzeb albo szukania alternatywnych, tańszych zbiorów danych poza państwowym zasobem geodezyjnym i kartograficznym – wyjaśniała Ewa Durajczyk-Starościak.

Ale przecież od 12 lipca mamy nieograniczony dostęp do danych z czterech rejestrów – państwowego rejestru granic, państwowego rejestru nazw geograficznych, bazy danych ogólnogeograficznych oraz numerycznych modeli terenu. Czy to nie wystarczy? – To duży sukces i już korzystamy z tych danych – mówił Adam Jordanek. Jego zdaniem warto jednak iść za ciosem i uwolnić następne rejestry. – W pierwszej kolejności przydałyby się nam obrysy budynków – stwierdził.

Mniej entuzjastycznie nowe prawo ocenia Ewa Durajczyk-Starościak. – Jestem przerażona skalą biurokracji, jaką wprowadziła nowelizacja. Poza tym podniesiono ceny za wiele danych z zasobu, czym państwo chce sobie zapewne zrekompensować uwolnienie tych czterech rejestrów – stwierdziła (...)


W numerze ponadto:
• Jak prysł satelitarny sen, czyli dlaczego SCOR nie stało się dumą polskiej geodezji
• Bałagan prawny w nieruchomościach barierą w rozwoju – pisze Bogdan Grzechnik
• Rolę geodezji w kształtowaniu przestrzeni podkreśla Zenon Marzec
• Na tropie olbrzyma – Lotnicze skanowanie laserowe – Szkoła interpretacji, cz. 9

• Intergeo 2014 – największe targi geodezyjne na świecie
• Ilu nowych studentów geodezji i kartografii? Wyniki rekrutacji na wyższe uczelnie 2014/2015

Listopadowe wydanie GEODETY można nabyć w prenumeracie

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Opłaty Chyba do większości nie dotarło jak się zmieniły opłaty. Dla firm prowadzących własny GIS (w zasadzie to nawet bazę GESUT) wygląda to tak: stara opłata ze EGiB z jednego powiatu: opłata podstawowa 17 tyś, opłata za każdą aktualizację 1,2 tyś. Obecna wycena za raptem 10 licencji to 29 tyś za każdorazowe pobranie. No rzeczywiście ogromny spadek cen. Ludzie opamiętajcie się...
  
 1 
Mapa zasadnicza Kolejny przykład.. konwersja rastrowej mapy z PODGiK do wektorowej.Oprócz mapy którą geodeta robi w ramach wykonania mapy dla zleceniodawcy, trzeba przetwprzyć postać rastrową zasobu do postaci wektorowej, przy okazji PODGiK się zinformatyzuje. Przy okazji robót geodezyjnych geodeci sami zinformatyzują zasób. Bo tak. I jeszcze za to zapłacą.
  
 5 
Skoro państwowe dane są finansowane z podatków Szanowna Redakcjo! Chcę tylko zwrócić uwagę, że tzw. "państwowe dane" w zakresie tzw. baz danych EGIB, GESUT i BDTO500 są jednak finansowane przez zleceniodawców robót geodezyjnych oraz samych geodetów, wykonawców tych prac. A już swoistym kuriozum i szczytem bezczelności i bezprawia jest wymuszanie przez państwo (poprzez swoich urzędników) na wykonawcach prac geodezyjnych dostarczania, ewentualnie naprawiania danych w zakresie WYKRACZAJĄCYM poza czynności zlecone. Przykład? Naprawianie danych EGIB podczas zlecenia z zakresu GESUT.
    3 
 12 



wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
nazwa wypraw naukowych studentów WGG AGH – „BARI” pochodzi od miasta we Włoszech, mimo iż żadna z nich tam nie dotarła?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Maciej z Miechowa, Miechowita (1457-1523)

Maciej z Miechowa,   Miechowita (1457-1523)
Lekarz, ksiądz katolicki, uczony o wszechstronnych zainteresowaniach, długoletni rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor dzieła geograficzno-etnograficznego „Traktat o dwóch Sarmacjach”. Urodził się w rodzinie chłopskiej w Miechowie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1965
Amerykańska agencja kosmiczna NASA rozpoczyna program ERS (Earth Resources Survey), mający na celu pozyskanie danych teledetekcyjnych z pokładów satelitów. Zwieńczeniem prac będzie start satelity ERTS 1 (Landsat) w 1972 r.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama