Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-11-04| GNSS, Geodezja, Firma, Ludzie

Jak prysł satelitarny sen

Już wkrótce na rynku listopadowy GEODETA, a w nim anatomia upadku Satelitarnego Centrum Operacji Regionalnych (SCOR) w Komorowie. Choć miało być dumą polskiej geodezji, szybko popadło w ruinę i wkrótce stanie się domem starców. Dosłownie! Jerzy Królikowski w artykule przekonuje, że warto prześledzić krótkie dzieje obiektu, bo morał z tej historii jest wciąż aktualny.


Jak prysł satelitarny sen
Pomysł na SCOR powstał na początku XXI wieku. Jak wspomina dr Witold Fedorowicz-Jackowski, prezes firmy Geosystems Polska, był to czas, gdy wielu przedsiębiorców wiązało z satelitarnym biznesem nadzieje na spore zyski, i były one w pełni uzasadnione. Popyt napędzały bowiem firmy telekomunikacyjne, a wkrótce miało ruszyć w Polsce wdrażanie unijnego systemu IACS, co wiązało się z koniecznością pozyskania ortofotomapy kraju.

– Przez zamówienia amerykańskiego wywiadu dla Afganistanu zapotrzebowanie na zdjęcia satelitarne było wówczas tak duże, że działające w Atenach pierwsze w Europie centrum operacji regionalnych [tzw. ROC – red.] nie nadążało z realizacją zleceń dla klientów cywilnych, co z kolei hamowało nam wykonanie zamówienia dla Bytomia na ortofotomapę i detekcję zmian. Denerwowałem się, bo było to pierwsze tego typu zlecenie w kraju – wspomina Robert Lach, były prezes Bałtyckiego Centrum Systemów Informacji Przestrzennej, a następnie pierwszy nadzorca prac związanych z budową stacji w Komorowie i dyrektor SCOR-u (2003-2004).

W tej atmosferze euforii pierwszą próbę budowy polskiego ROC podjęli Witold Fedorowicz-Jackowski wspólnie z Robertem Lachem. Dysponująca odpowiednią technologią firma Lockheed Martin nie była jednak zainteresowana współpracą, bo za przedsiębiorcami nie stał żaden państwowy podmiot. Pomysł jednak nie upadł. Robert Lach skutecznie zaraził nim Jacka Studenckiego, prezesa komputerowej firmy Techmex z Bielska-Białej. Jak wspomina, pomysł nie bazował na emocjach, ale rzetelnym biznesplanie i wielu rozmowach przeprowadzonych choćby z przedstawicielami GUGiK, ARiMR czy wojska. Jednym z efektów było podpisanie listu intencyjnego z ARiMR na opracowanie ortofotomapy dla 2/3 powierzchni kraju.

Koszt powstania Centrum oszacowano na 13,5 mln dol. Źródłem finansowania miał być offset realizowany wspólnie z USA w ramach zakupu przez naszą armię myś­liwców F-16. W 2003 r. pomysł wykorzystania offsetu upadł (z przyczyn, o których za chwilę), a w konsekwencji Techmex musiał sam zdobyć środki na tę inwestycję. Ostatecznie fundusze pochodziły z debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych w 2004 r. (...)


W numerze ponadto:
• W cyklu „Poczet Profesorów PW” prof. Aleksandra Bujakiewicz, specjalistka w dziedzinie fotogrametrii
• Bałagan prawny w nieruchomościach barierą w rozwoju – pisze Bogdan Grzechnik
• Rolę geodezji w kształtowaniu przestrzeni podkreśla Zenon Marzec
• Na tropie olbrzyma – Lotnicze skanowanie laserowe – Szkoła interpretacji, cz. 9
• Otwartość się opłaca – GISforum 2014
• Intergeo 2014 – największe targi geodezyjne na świecie
• Ilu nowych studentów geodezji i kartografii? Wyniki rekrutacji na wyższe uczelnie 2014/2015


Listopadowe wydanie GEODETY można nabyć w prenumeracie

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS