Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-10-27| Geodezja, Teledetekcja

Czy drony wspomogą aktualizację PZGiK?

Celem projektu „UAS dla geodezji” jest budowa bazy danych referencyjnych służącej do oceny jakości zobrazowań UAS. Pierwszym etapem prac były pomiary, które odbyły się w Obornikach Śląskich.


Czy drony wspomogą aktualizację PZGiK?
UAS, czyli Unmanned Aerial System, jest to system pozwalający na wykonywanie zadań z dziedziny fotogrametrii lotniczej przy użyciu samolotów bezzałogowych. O dokładności i użyteczności uzyskanych w ten sposób materiałów poświadczyć mają badania przeprowadzone przez poznańską firmę Geobiz we współpracy ze studentami SKN Geoinformatyki przy Instytucie Geodezji i Geoinformatyki (opiekun koła dr Adam Michalski). Koordynatorami prac terenowych byli szef firmy Geobiz – Bartłomiej Siekanko oraz pracownik Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – dr Witold Rohm.

Jednym z głównych zadań projektu był odpowiedni dobór obszaru opracowania. Aby umożliwić szerokie spektrum analiz dokonywanych na pozyskanych materiałach, teren musiał odznaczać się różnorodnością rzeźby, pokrycia, a także zagospodarowania. Kolejnym krokiem była stabilizacja i pomiar ,osnowy fotogrametrycznej (techniką statyczną GNSS oraz technikami klasycznymi), a także pomiar szczegółów terenowych (tachimetria). Aby uzyskać zadowalające dla opracowania rezultaty, obserwacje klasyczne zostały przeprowadzone niezależnie przez 3 sekcje pomiarowe, przy użyciu sprzętu firmy Geobiz, a także instrumentów udostępnionych przez Instytut Geodezji i Geoinformatyki.



Pod koniec prac przeprowadzono nalot fotogrametryczny przy użyciu UAV Trimble UX5. Sprzyjające warunki pogodowe umożliwiły wykonanie czterech nalotów w różnych wariantach pokrycia zdjęć. Wyniki prac terenowych wykonanych i opracowanych przez studentów SKN Geoinformatyki przekazane zostały firmie Geobiz, która udostępniła członkom koła zobrazowania z nalotów fotogrametrycznych do wykorzystania w ramach prac inżynierskich i magisterskich. Prace zostaną napisane pod opieką dr Grzegorza Jóźkówa oraz dr Piotra Gołucha.

Dalsze opracowanie danych stanowią prace kameralne, których zadaniem jest orientacja bloku zdjęć i uzyskanie chmury punktów, a na jej podstawie utworzenie numerycznego modelu pokrycia terenu DTM/DSM oraz ortofotomapy. Uzyskane w ten sposób dane zostaną zestawione z wynikami pomiarów przeprowadzonych metodami klasycznymi celem oszacowania otrzymanych dokładności.



Efektem projektu będą parametry dokładnościowe opracowań systemu UAV oraz propozycje warunków ich wykorzystania jako materiału źródłowego w zakładaniu, prowadzeniu i aktualizacji Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego.

MK&AK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama