Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-10-27 | Geodezja, Teledetekcja

Czy drony wspomogą aktualizację PZGiK?

Celem projektu „UAS dla geodezji” jest budowa bazy danych referencyjnych służącej do oceny jakości zobrazowań UAS. Pierwszym etapem prac były pomiary, które odbyły się w Obornikach Śląskich.


Ilustracja: Czy drony wspomogą aktualizację PZGiK?
UAS, czyli Unmanned Aerial System, jest to system pozwalający na wykonywanie zadań z dziedziny fotogrametrii lotniczej przy użyciu samolotów bezzałogowych. O dokładności i użyteczności uzyskanych w ten sposób materiałów poświadczyć mają badania przeprowadzone przez poznańską firmę Geobiz we współpracy ze studentami SKN Geoinformatyki przy Instytucie Geodezji i Geoinformatyki (opiekun koła dr Adam Michalski). Koordynatorami prac terenowych byli szef firmy Geobiz – Bartłomiej Siekanko oraz pracownik Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – dr Witold Rohm.

Jednym z głównych zadań projektu był odpowiedni dobór obszaru opracowania. Aby umożliwić szerokie spektrum analiz dokonywanych na pozyskanych materiałach, teren musiał odznaczać się różnorodnością rzeźby, pokrycia, a także zagospodarowania. Kolejnym krokiem była stabilizacja i pomiar ,osnowy fotogrametrycznej (techniką statyczną GNSS oraz technikami klasycznymi), a także pomiar szczegółów terenowych (tachimetria). Aby uzyskać zadowalające dla opracowania rezultaty, obserwacje klasyczne zostały przeprowadzone niezależnie przez 3 sekcje pomiarowe, przy użyciu sprzętu firmy Geobiz, a także instrumentów udostępnionych przez Instytut Geodezji i Geoinformatyki.



Pod koniec prac przeprowadzono nalot fotogrametryczny przy użyciu UAV Trimble UX5. Sprzyjające warunki pogodowe umożliwiły wykonanie czterech nalotów w różnych wariantach pokrycia zdjęć. Wyniki prac terenowych wykonanych i opracowanych przez studentów SKN Geoinformatyki przekazane zostały firmie Geobiz, która udostępniła członkom koła zobrazowania z nalotów fotogrametrycznych do wykorzystania w ramach prac inżynierskich i magisterskich. Prace zostaną napisane pod opieką dr Grzegorza Jóźkówa oraz dr Piotra Gołucha.

Dalsze opracowanie danych stanowią prace kameralne, których zadaniem jest orientacja bloku zdjęć i uzyskanie chmury punktów, a na jej podstawie utworzenie numerycznego modelu pokrycia terenu DTM/DSM oraz ortofotomapy. Uzyskane w ten sposób dane zostaną zestawione z wynikami pomiarów przeprowadzonych metodami klasycznymi celem oszacowania otrzymanych dokładności.



Efektem projektu będą parametry dokładnościowe opracowań systemu UAV oraz propozycje warunków ich wykorzystania jako materiału źródłowego w zakładaniu, prowadzeniu i aktualizacji Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego.

MK&AK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

precyzja Bardzo dobrze, że takie prace są prowadzone. Studenci zyskują możliwość obcowania z nową technologią. Firma reklamuje swoje usługi. Osoby potencjalnie zainteresowane dostają rzetelną informacje na temat precyzji opracowań, co obok ceny zawsze jest najistotniejsze. Mogę tylko pogratulować. Wyniki? Obstawiam precyzje na poziomie 1 px na osi XY i 2-3 px na osi Z. Mam nadzieję, że wyniki opracowania będą upublicznione.
  
 4 
drony mają przyszłość, ale te średnie, cięższe które w miarę znoszą wiatr. No i płatowce, bo wirnikami to można sobie porobić pomiary punktowe- wystarczy poczytać jaki mają czas pracy, a im zimniej tym krótszy. Te małe 'fifroki' ze styropianu to zabawki, nie widziałem jeszcze poważniejszych projektów z ich użyciem. Moim zdaniem średnie płatowce jako alternatywa dla klasycznych samolotów.
    2 
 2 
napisz jeszcze że ten pomiar to krokiewką jak to w zeszłych wiekach bywało. I precz z GPSami, tachimetrami i niwelatorami.
  
 4 
precz Precz z dronami, gmlami i nowymi kosmixznymi technologiami. I tak roboty nie ma i jeszcze nam drony i cyborgi potrzebne. Geodezja to pomiar w terenie, na matce ziemii, na wlasnych butach a nie jakies dziwolagi ktore geodetom chleb zabierają.
    10 
 5 
zabawa ...bawią się pięknie za pieniądze podatników, a tymczasem prawdziwa geodezja w tym kraju przeżywa poważny kryzys. Gdyby chociaż taki dron potrafił ośrodek odwiedzić i przeprowadzić rozmowę, np. z inspektorem. Będą aktualizować pzgik... czym i po co? Najpierw niech, np. układ 2000 we wszystkich powiatach wprowadzą.
    9 
 4 
Co do sprzętu... Projekt nie zakładał badania sprzętów pomiarowych tylko sprawdzenie jakości i dokładności rozwiązania. Do tego czy sprzęt się nadaje służy wstępna analiza dokładności którą każdy geodeta powinien wykonać zanim wyjdzie w teren i zacznie mierzyć. Nawet w badaniach naukowych. Dopiero jeśli rozwiązanie nie da oczekiwanych rezultatów, wykonać można drugi pomiar z innym sprzętem, bo być może coś poszło nie tak, np złe pokrycie zdjęć itp :) P.S. Ciekaw jestem gdzie kupisz drona za 1000 zł, z wyposażeniem które będzie umożliwiało wykonanie takich nalotów. Polecam gołębia pocztowego z podczepionym aparatem i... komórką co by miał sygnał gps ;)
    2 
 11 
Dron dronowi nie równy Witam Pod uwagę należy wziąć nie tylko teren i jego ukształtowanie ale również sprzęt pomiarowy. Wykonanie takiego projetu powinno być oparte o wyniki przynajmniej kilku urządzeń UAV o różnych parametrach konstrukcyjnych. P.S. Drona można kupić za 1000 zł i zrobić nim zdjęcia :-\
    5 
 3 



wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w 1937 r. Państwowa Szkoła Miernicza w Warszawie została przekształcona w Państwowe Liceum Miernicze?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Grzepski (1524-1570)
Dzieciństwo i młodość spędził w rodzinnym Grzepsku (dzisiaj Grzebsk) k. Mławy. W latach 1538-49 studiował na Akademii Krakowskiej, gdzie zdobył tytuł naukowy bakałarza (1556-57) i wyższy stopień filozoficzny (1562-63). W końcowym okresie życia był...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1970
Firma Wild Heerbrugg (Szwajcaria) produkuje pierwsze odbiorniki nawigacyjne integrujące system dopplerowski z żyrokompasem.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2