Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-10-13 | Geodezja, Prawo, Imprezy

Jakie wnioski z konferencji w Pogorzelicy?

Tegoroczna konferencja w Pogorzelicy odbyła się pod hasłem „Prawo geodezyjne w społeczeństwie obywatelskim” (25-26 września). W wyniku obrad sformułowano wnioski, które właśnie udostępnił jej organizator – Zachodniopomorski Oddział Geodezyjnej Izby Gospodarczej.


Ilustracja: Jakie wnioski z konferencji w Pogorzelicy?
Na podstawie wystąpień oraz dyskusji stwierdzono, iż w procesie legislacyjnym nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne naruszone zostały zasady społeczeństwa obywatelskiego, które są podstawą demokratycznego państwa prawa. Nowelizacja ta narusza europejską dyrektywę usługową zobowiązującą państwa członkowskie do upraszczania procedur przy wykonywaniu usług. Usługi geodezyjne i kartograficzne nie są wyłączone z działania tej dyrektywy.

Stwierdzono, że po raz pierwszy nowelizacja prawa geodezyjnego wywołała protest geodetów w formie demonstracji. Powstał ogólnopolski komitet protestacyjny i prowadzone są kolejne akcje protestacyjne. Zarówno samorządowy szczebel służby geodezyjnej, jak i przedsiębiorcy geodezyjni są zgodni, co do negatywnych skutków nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.

W związku z powyższym należy:
1. Pilnie rozpocząć prace nad koncepcją funkcjonowania branży, w tym określenia zadań administracji geodezyjnej, majac na uwadze potrzeby gospodarki państwa, a wszczególności tempo i bezpieczeństwo inwestycji. Najważniejsze zadania to:
• ustalenie zakresu baz danych prowadzonych przez instytucje rzadowe,
• zhierarchizowanie służby geodezyjnej jako jednolitej organizacji,
• ustalenie kompetencji mierniczych przysięgłych do ustalania granic,
• bazy danych GESUT powinni prowadzić gestorzy sieci,
• ograniczenie roli administracji do prowadzenia wiarygodnego katastru.
2. Pilnie rozpocząć prace zmierzające do szybkiej nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego mające na celu usunięcie niespójności i przeszkód wprowadzonych przepisami obowiązującymi od 12 lipca 2014 r. sygnalizowanymi przez środowisko (licencje, opłaty). Najważniejsze to:
• wprowadzenie opłat zryczałtowanych,
• likwidacja licencji dla wykonawców prac geodezyjnych,
3. Jednoznacznie doprecyzować zasady dotyczące wydatkowania środków finansowych pochodzących z opłat, na realizację zadań związanych z prowadzeniem państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
4. Z uwagi na fakt, że dane ewidencji gruntów i budynków stanowią podstawę naliczania podatku od nieruchomości oraz podatku rolnego i leśnego, należy ustalić udział gmin w finansowaniu aktualizacji i modernizacji tego rejestru publicznego.
5. Dokonać przyjęcia przez Geodezyjną Izbę Gospodarczą Kodeksu Postępowania Geodetów Europejskich. GIG na mocy przepisów europejskiej dyrektywy usługowej jest instytucją posiadającą delegację w tej sprawie.
6. Przenieść postępowanie dyscyplinarne geodetów uprawnionych do kompetencji geodezyjnego samorządu zawodowego.

Jednocześnie poparto wnioski uczestników konferencji w Jachrance (8-9 września br.) zorganizowanej przez spółkę Geo-System z Warszawy.

Stefan Balcer


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

A na stronie PTG czytam, że cytuję: "Moim zdaniem te obecne przepisy dotyczące weryfikacji są zdecydowanie lepsze od poprzednich...".
    1 
 3 
def nie ośmieszaj się. ZZnam powiaty, w których "weryfikacja" pomiaru przeprowadzana jest również w terenie, w którym inspektor ze swoimi uwagami ma ZAWSZE rację, a jak nie ma to i tak ma podpierając się paragrafem z d..y. Ba jego, GPS jako JEDYNY mierzy właściwie-reszta źle. Walka u WINGiK-a? a kto ma na to czas i pieniądze żeby kulać się parę miesięcy z robotą? Ja parę razy próbowałem i dziękuje bardzo. Moralne zwycięstwo i przytarty nos "strażnika pieczęci" to dużo za mało. Karanie geodetów wykonawców przez urzędników "nieskalanych" terenem uważasz za plus? Najlepsze za to jest kupowanie kota w worku zgłaszając pracę. Nigdy nie wiesz czy wziąłeś dobre dane i nie trzeba będzie poświęcić swego cennego czasu i pieniędzy na rzeczy kiedyś dostępne od ręki. Jedyny plus to dość jasne określenie, co o wykonawcach sądzi dzisiejsza administracja. Dla nich WSZYSCY wykonawcy to oszuści, kłamcy i złodzieje! Także def wsadź se w d..e swoje szklanki do połowy pełne chłopcze, bo guano wiesz o geodezji w Polsce.
    3 
 4 
hahaha... Chociażby sprawa karania geodetów, ograniczenie zakresu kontroli(weryfikacji), możliwość odwołania się od negatywnych rezultatów weryfikacji itd... Trzeba tylko te przepisy przeczytać...Można odnieść wrażenie, że wiele osób totalnie krytykujących nowe prawo nie zapoznało się z nim....
    5 
 4 
hahahaha do połowy pełną ? Jakie to niby dobre strony ma to prawo ?
    3 
 7 
abc... masz 100 % racji. Nudna już staje się ta krytyka. Może to nowe prawo nie jest doskonałe- bo nie jest, ale jest w nim wiele dobrego, którego niektórzy zdają się nie zauważać. Zamiast swoją energię skupić na tym, żeby powiaty zaczęły właściwie to prawo stosować, marnuje się ją na bezsensowną, nic nie wnoszącą krytykę. Pesymiści- zauważcie wreszcie tą szklankę do połowy pełną.
    4 
 7 
Przysłowie arabskie: ????? ??????? ??? ?? ?????? ??????? ( "naprawianie czegoś, co już posiadasz jest lepsze niż czekanie na coś (nowego), czego nie masz/czego ci brakuje")
    1 
 4 
komedia xyz gratulacje. Tyle energii ile wkladasz w to żeby zadna dyskusja nie zeszla w zlym kierunku, to jak się dwoisz i troisz żeby zaistniec praktycznie w każdym temacie około ustawowym, to jak rzucasz sie jak tygrys do gardła ciemiężycielom ludu geodezyjnego to naprawdę imponujące. Dzisiaj juz nie ma tak bezinteresownych ideowców. A Fil (to żałosna podroba i po co? ) zapomniał ze jeszcze Prezydent poparł i kilkuset posłów oraz senatorów.
    4 
 4 
GUGiK też zbiera podpisy tyle, że pod deklaracją poparcia obecnego prawa. Ma już nawet 3!
    3 
 3 
Popierają-nie popierają. A prawo ma to do siebie, że należy je stosować. Są też określone procedury zmiany przepisów ustawowych.
  
 3 
W komentarzach do artykułów.. na Geoforum, obrońcy GUGiK i obecnego prawa geodezyjnego ciągle twierdzą, że krytykami są pojedyncze osoby lub jakieś egzotyczne stowarzyszenia nikogo nie reprezentujące. I strasznie się oburzają jeśli sugeruje się im, że nie są wykonawcami a pracownikami GUGiK. Ale... w kontekście między innymi tego artykułu powyżej, kto w środowisku popiera zmiany jeśli nawet na Zarządzie Głównym SGP, cytuję "Uczestnicy zebrania przedstawiali swoje spostrzeżenia na temat nowych unormowań prawnych w geodezji.Zdecydowana większość wypowiedzi miała charakter krytyczny wobec wprowadzonych rozwiązań, a w niektórych akcentowano radykalny wobec nich sprzeciw." Czy jest ktoś odpowiedzialny z autorytetem, jakaś organizacja, czy nawet konferencja, nie zorganizowana rzecz jasna przez GGK, która weźmie w obronę ostatnie zmiany w geodezji?
    4 
 6 
PETYCJA http://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_zmian_prawa_geodezyjnego_i_kartograficznego
    2 
 3 
KOLEJNY OBRAZ BYŁEGO USTROJU... TO OBRAZ ROZPACZY
    1 
 2 



wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geoida od GOCE
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
przestrzenie euklidesowe o różnych wymiarach nie są między sobą homeomorficzne?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Roger Tomlinson (1933-2014)

Roger Tomlinson (1933-2014)
Brytyjski naukowiej, powszechnie uważany za twórcę pierwszego systemu informacji geograficznej, stąd nazywany był "ojcem GIS-u". Urodził się 17 listopada 1933 r. w Cambridge (Wlk. Brytania). W latach 1951-54 służył w RAF jako pilot. Studiował...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1976
Wartość produkcji państwowych przedsiębiorstw geodezyjnych wyniosła 2,5 mld (ówczesnych) złotych. Niedobory tzw. mocy przerobowych szacowano na 1 mld zł.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama