Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-09-09 | Geodezja, Prawo, Ludzie

Pikieta pod Sejmem. Geodeci mają już naprawdę dosyć

Z okolic Warszawy, ale i Kujaw, Pomorza, Świętokrzyskiego czy Małopolski. Byli młodzi i starzy. Przedsiębiorcy, pracownicy i studenci. Razem około 200 osób. Dziś (9 września) pod Sejmem odbył się bodaj pierwszy w najnowszej historii kraju protest geodetów.


Ilustracja: Pikieta pod Sejmem. Geodeci mają już naprawdę dosyć

Czas i miejsce wybrano nieprzypadkowo. Dokładnie wtedy, gdy geodeci z transparentami i odblaskowymi kamizelkami zbierali się przy ul. Wiejskiej, w Sejmie ruszała organizowana przez GUGiK konferencja z okazji 25-lecia uchwalenia Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Protestujący byli zgodni – zupełnie nie ma czego świętować. Ustawa wraz z jej kolejnymi nowelizacjami coraz bardziej degraduje profesję geodety. Jest dziwacznym reliktem ustroju komunistycznego i należy ją jak najszybciej wyrzucić do kosza – postulowali uczestnicy pikiety. – Wśród inżynierów jesteśmy na pierwszym miejscu pod względem bezrobocia i na ostatnim pod względem zarobków – podkreślał dziś wielokrotnie współorganizator pikiety Leszek Piszczek z PTG.

Pikieta miała bardzo spokojny przebieg, choć emocji nie brakowało. Zamiast wspólnych okrzyków było wycie syreny i transparenty takie, jak: „Nowe przepisy grabarzem geodezji”, „Nie da się sprawnie dążyć do celu, gdy geodezja tkwi w PRL-u”, „25 lat zniewolenia geodezji”. Uczestnicy gromadzili się grupach i dyskutowali o kondycji geodezji. Poruszenie wywołała ekipa TVN24, która przeprowadziła wywiad z organizatorami protestu – Leszkiem Piszczkiem i Radosławem Smykiem (również z PTG). Ich wypowiedzi dla telewizji zgromadzeni zgodnie kwitowali brawami. Do protestujących nie wyszli jednak ani posłowie, ani żaden przedstawiciel GUGiK-u. To jednak nie zdziwiło geodetów. Za to zaskoczeniem, i to pozytywnym, była dla nich frekwencja. – Miałem obawy, że pojawię się tu tylko ja z kolegą Radosławem Smykiem – przyznał szczerze Leszek Piszczek.

Co pchnęło geodetów do wyjścia na ulice? Frustracja narastała od wielu lat, a czarę goryczy przelała nowelizacja Pgik z 12 lipca. Lista zarzutów wobec nowych przepisów jest długa. Wyższe opłaty (szczególnie w przypadku mniejszych robót), skomplikowany cennik, niejasność przepisów, wzrost biurokracji, bezsensowna instytucja licencji czy uwierzytelniania i wreszcie brak konsultacji ustawy – wymieniali protestujący. Część ze zgromadzonych ma także obawy dotyczące komisji dyscyplinarnych, które rozpoczną działalność od nowego roku.

W proteście nie chodziło jednak wyłącznie o nowelizację, ale także o konserwowanie zacofanego systemu. Choć geodeci w pocie czoła zdobywają uprawnienia zawodowe, to wciąż są zdani na łaskę lub niełaskę urzędnika w ODGiK-u. Od jego decyzji można się wprawdzie odwoływać, ale trwa to długo i zwykle niewiele pomaga. Przez ten czas przedsiębiorca nie dostaje za swoje usługi żadnego wynagrodzenia. O pomstę do nieba woła także system zgłaszania robót. Choć swoją pracą geodeci wzbogacają państwowy zasób, to jeszcze muszą za to płacić i znosić szykany co bardziej zadufanych urzędników. Wszystko to przy całkowitej obojętności GUGiK-u i kolejnych głównych geodetów kraju.

Co dalej z protestem? Wśród uczestników pikiety czuć było determinację, by nie odpuszczać i kuć żelazo póki gorące. Dlatego organizatorzy zebrali kontakty do przedstawicieli poszczególnych powiatów, by zmobilizować więcej geodetów i wspólnie inicjować dalsze działania. Jakie? Na początek ma to być opracowanie wspólnego apelu z konkretnymi propozycjami zmian i przekazanie go decydentom. Jak to nie pomoże, działania mogą być bardziej radykalne. Padły m.in. propozycje, by umówionego dnia zatkać wszystkie ośrodki w kraju lawiną prac geodezyjnych, np. inwentaryzacyjnych. – To już ostatni dzwonek, by wreszcie zacząć reformować geodezję, nim geodeci ostatecznie stracą cierpliwość – mówił Leszczek Piszczek.

Fotogaleria

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:



wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
dla współrzędnych geograficznych powierzchnią odniesienia jest kula?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Henry Briggs (1561-1630)
Angielski matematyk. Urodził się w lutym 1561 roku w Warleywood. W latach 1577-81 studiował w St John’s College w Cambridge, gdzie następnie wykładał matematykę i medycynę. Od 1596 roku był profesorem w Gresham College w Londynie. W 1610 roku...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1953
Amerykanie Charles H. Townes, James Gordon i Herbert J Zeiger budują pierwszy maser (Microwave Amplification by Stimulated Emission od Radiation).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama