Nowelizacja ustawy
Prawo geodezyjne i kartograficzne spowodowała, że od 12 lipca 2014 r. obowiązują nowe zasady postępowania przy zgłaszaniu prac geodezyjnych. Pomijając szczegóły regulacji, podstawowa zmiana polega na tym, że materiały do pracy geodezyjnej można wydać dopiero po dokonaniu opłaty.
Jednocześnie istnieje wyraźny zapis w art. 12 ust. 3
Pgik mówiący, że „organ, który otrzymał zgłoszenie prac geodezyjnych lub prac kartograficznych, w terminie 10 dni roboczych uzgadnia z wykonawcą listę materiałów zasobu niezbędnych lub przydatnych do wykonania zgłoszonych prac i udostępnia ich kopie za opłatą”. Tak więc pojawił się problem, jak zorganizować funkcjonowanie zgłoszeń internetowych w nowych warunkach, aby nie paraliżować pracy ośrodka uzgodnieniami i aby geodeci otrzymywali materiały jak najszybciej. Najlepiej tak jak dotychczas, czyli bezpośrednio po zgłoszeniu (...).
Dostosowaliśmy naszą technologię iGeoMap/ePODGiK do zgodności z prawem, mimo że mamy do nowych przepisów wiele zastrzeżeń – pisze Waldemar Izdebski. Czekamy jednak z nadzieją, że kuriozalne zapisy utrudniające automatyzację i wprowadzające zbędną biurokrację zostaną w najbliższym czasie zmienione. Uważam, że w ramach uzdrowienia obowiązującego systemu opłat konieczne jest:
• zlikwidowanie opłat we wprowadzonej formie i ewentualne zastąpienie opłatą ryczałtową od obszaru objętego zgłoszeniem,
• wprowadzenie jasnych zapisów o prostej opłacie ryczałtowej bez możliwości różnej ich interpretacji,
• usunięcie zbędnych dokumentów licencji dla materiałów uzyskiwanych do realizacji prac geodezyjnych...
Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY