Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-09-04| Prawo, Software

Czy jest w tym logika?

Jak zorganizować funkcjonowanie zgłoszeń internetowych w nowych warunkach, aby nie paraliżować pracy ośrodka uzgodnieniami i aby geodeci otrzymywali materiały jak najszybciej? Na to pytanie we wrześniowym wydaniu GEODETY próbuje odpowiedzieć dr hab. Waldemar Izdebski, prezes stołecznej firmy Geo-System.


Czy jest w tym logika?
Nowelizacja ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne spowodowała, że od 12 lipca 2014 r. obowiązują nowe zasady postępowania przy zgłaszaniu prac geodezyjnych. Pomijając szczegóły regulacji, podstawowa zmiana polega na tym, że materiały do pracy geodezyjnej można wydać dopiero po dokonaniu opłaty.

Jednocześnie istnieje wyraźny zapis w art. 12 ust. 3 Pgik mówiący, że „organ, który otrzymał zgłoszenie prac geodezyjnych lub prac kartograficznych, w terminie 10 dni roboczych uzgadnia z wykonawcą listę materiałów zasobu niezbędnych lub przydatnych do wykonania zgłoszonych prac i udostępnia ich kopie za opłatą”. Tak więc pojawił się problem, jak zorganizować funkcjonowanie zgłoszeń internetowych w nowych warunkach, aby nie paraliżować pracy ośrodka uzgodnieniami i aby geodeci otrzymywali materiały jak najszybciej. Najlepiej tak jak dotychczas, czyli bezpośrednio po zgłoszeniu (...).

Dostosowaliśmy naszą technologię iGeoMap/ePODGiK do zgodności z prawem, mimo że mamy do nowych przepisów wiele zastrzeżeń – pisze Waldemar Izdebski. Czekamy jednak z nadzieją, że kuriozalne zapisy utrudniające automatyzację i wprowadzające zbędną biurokrację zostaną w najbliższym czasie zmienione. Uważam, że w ramach uzdrowienia obowiązującego systemu opłat konieczne jest:
• zlikwidowanie opłat we wprowadzonej formie i ewentualne zastąpienie opłatą ryczałtową od obszaru objętego zgłoszeniem,
• wprowadzenie jasnych zapisów o prostej opłacie ryczałtowej bez możliwości różnej ich interpretacji,
• usunięcie zbędnych dokumentów licencji dla materiałów uzyskiwanych do realizacji prac geodezyjnych...


Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama