Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-09-04 | Prawo, Software

Czy jest w tym logika?

Jak zorganizować funkcjonowanie zgłoszeń internetowych w nowych warunkach, aby nie paraliżować pracy ośrodka uzgodnieniami i aby geodeci otrzymywali materiały jak najszybciej? Na to pytanie we wrześniowym wydaniu GEODETY próbuje odpowiedzieć dr hab. Waldemar Izdebski, prezes stołecznej firmy Geo-System.


Ilustracja: Czy jest w tym logika?
Nowelizacja ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne spowodowała, że od 12 lipca 2014 r. obowiązują nowe zasady postępowania przy zgłaszaniu prac geodezyjnych. Pomijając szczegóły regulacji, podstawowa zmiana polega na tym, że materiały do pracy geodezyjnej można wydać dopiero po dokonaniu opłaty.

Jednocześnie istnieje wyraźny zapis w art. 12 ust. 3 Pgik mówiący, że „organ, który otrzymał zgłoszenie prac geodezyjnych lub prac kartograficznych, w terminie 10 dni roboczych uzgadnia z wykonawcą listę materiałów zasobu niezbędnych lub przydatnych do wykonania zgłoszonych prac i udostępnia ich kopie za opłatą”. Tak więc pojawił się problem, jak zorganizować funkcjonowanie zgłoszeń internetowych w nowych warunkach, aby nie paraliżować pracy ośrodka uzgodnieniami i aby geodeci otrzymywali materiały jak najszybciej. Najlepiej tak jak dotychczas, czyli bezpośrednio po zgłoszeniu (...).

Dostosowaliśmy naszą technologię iGeoMap/ePODGiK do zgodności z prawem, mimo że mamy do nowych przepisów wiele zastrzeżeń – pisze Waldemar Izdebski. Czekamy jednak z nadzieją, że kuriozalne zapisy utrudniające automatyzację i wprowadzające zbędną biurokrację zostaną w najbliższym czasie zmienione. Uważam, że w ramach uzdrowienia obowiązującego systemu opłat konieczne jest:
• zlikwidowanie opłat we wprowadzonej formie i ewentualne zastąpienie opłatą ryczałtową od obszaru objętego zgłoszeniem,
• wprowadzenie jasnych zapisów o prostej opłacie ryczałtowej bez możliwości różnej ich interpretacji,
• usunięcie zbędnych dokumentów licencji dla materiałów uzyskiwanych do realizacji prac geodezyjnych...


Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

"wykonawco" spokojnie najpierw oprotestujemy sejm a potem będziemy narzekać na działające systemy. jednym z haseł na transparentach bedzie: gdzie jest obiecany przez pana jarząbka system podgik?
    1 
 2 
epodgik Czy naliczanie opłat za materiały w tych 5 działających 'w pełni' ośrodkach jest zgodne z obowiązującym cennikiem? Jak pobierana jest opłata za udostępnienie informacji o osnowie (współrzędne, opisy topo)? Czy za każdy punkt pobierana jest opłata czy nadal płaci się za osnowę ryczałtem?
  
Ale to jest temat dla GUGiK a nie epodgik tak sobie Panowie możnowładcy z GUGiKu wymyślili, a geodeci teraz tę żabę jedzą.
    2 
 2 
@epodgik.p > Zakres działania nie jest ograniczony lecz pełny (skąd takie informacje?) Ja niestety działam w tej drugiej, wyłączonej części ;-) Kolega który ma odrobinę więcej szczęścia mówi o ograniczeniu możliwości pobierania osnowy. Przedtem można było łatwo pobrać osnowę dla całego obrębu czy też powiatu, wgrać do kontrolera i wykonać pomiar bez strachu o to że punkt który zamówiliśmy istnieje w terenie lub nie. Teraz jest to zagrożone karą finansową w wysokości ustawowej x ilość pobranych punktów osnowy (w tym pomiarowej poboczniki)
  
 3 
@trom Gwoli ścisłości nie 4 a 5 (miński, poznanski, warszawski zachodni, piaseczynski i wołominski). Zakres działania nie jest ograniczony lecz pełny (skąd takie informacje?), a co do problemów to rzeczywiście jest drobny problem z umowami na płatności on-line, ale to już nei zależy od nas. Już za chwilę ruszy bytowski, pruszkowski i wejherwowski, a reszta zobaczymy.
    3 
 1 
panie Leszku w pierwszym zdaniu pisze Pan o 100% nie scyfryzowanych ośrodkach, w ostatnim że 75% nie ma czegoś scyfryzowanego i dostępnego w sieci. Rozumiem emocje, ale może Pan jakoś logiczniej formułowac wypowiedzi ?
    2 
 1 
Sprawa nie do rozwiązania. Z 18 ośrodków w których działał system ePODGiK, po 2 miesiącach od nowelizacji Ustawy, działają w tej chwili 4 i to w ograniczonym zakresie. Pozostałe prawdopodobnie nie będą już działać a jedną z głównych przyczyn jest fakt że za płatności on-line trzeba zapłacić pewien procent a przepisy nie przewidują podstawy prawnej umniejszenia wpływów, i nie ma decyzji kto miałby ponieść koszty ;-)
  
 4 
Prawo dla wirtualnej rzeczywistości Dla geodety, który musi analizować dane, problemem to brak możliwości ich selekcji. Co najmniej 50% ośrodków nie wydaje map numerycznych na zewnątrz, bo albo są niewiarygodne albo ich po prostu nie mają. Do tego prawie 100% ośrodków nie scyfryzowało operatów dotyczących EGiB. Całkowity brak BDOT500. Całkowity brak GESUT. Jak wykonawca ma wybrać materiały w zgłoszeniu tab. 14? Nie zna lokalizacji i stanu osnowy, nie wie nic o MZ(BDOT500, EGIB) tzn. nic o skali, treści, rodzaju opracowania itd. Nie zna pochodzenia punktów granicznych/operatów. Dopiero po wizycie, i to nie jednej, aby wykonać uczciwie pracę, prawie że losowo wybiera materiały i nigdy nie ma pewności, że wybrał wszystko. Dotychczas, to ośrodka musiał wybrać materiały/dane potrzebne do wykonania pracy, obecne rozwiązanie jest kompletnie idiotyczne. Bo tylko ośrodki mogą wiedzieć co mają, a nie klient. Ale nowelizacja założyła, że wszystko jest scyfryzowane i dostępne w sieci. Ale tak nie jest w co najmniej w 75% ośrodków.
    2 
 9 
Czy jest logika? Logika jest, tyle tylko że ukryta. To są konsekwentne działania zmierzająca do upadku geodezji.
    1 
 5 
Opinia. Problem polega na tym, że te wszelkie niedopracowania zostały przerzucone na firmy informatyczne, które mają z tego tytułu masę problemów i zbędnej pracy. I nie dotyczy to tylko tego rozporządzenia. Dobrze, że chociaż większość ośrodków wykazuje daleko idącą wyrozumiałość aczkolwiek nie chciałbym być w ich skórze. Kwestią czasu jest, że to opanujemy ale liczymy na kolejne nowelizacje więc na nudy się nie zanosi.
    1 
 6 
uzgadnianie Problem NIE polega na opłacie tylko na tym że nie ma komu w odgikach uzgadniać co należy przygotować dla wykonawcy. Na pierwszej lini pracują przeważnie stażyści, (nawet nie geodeci-znajomi,znajomych) którzy nie wiedzą co w ogóle znajduje się w ośrodku dokumentacji. Żeby poprawnie przygotować papiery do zgłoszenia to trzeba mieć co najmniej 10 letni staż w danym odgiku . W przeciwnym wypadku to będzie tak jak jest czyli nijak.
  
 6 
Panie Waldku Jak logika? Nie widzę jej w działaniach GUGiK od kilku lat.
    2 
 7 



wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Taryfa Domów Miasta Warszawy z 1784 r. zawierała: nr posesji, nazwisko właściciela, długość posesji, liczbę pięter i okien, opłaty, szerokość ulicy?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Antoni Ponikowski (1878-1949)

Antoni  Ponikowski  (1878-1949)
Urodził się 29 maja 1878 roku w Siedlcach, gdzie uczęszczał do gimnazjum. Działacz Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego. Organizator i kierownik Katedry Miernictwa (1916-39) funkcjonującej najpierw na Wydziale Inżynierii Rolnej, a następnie na...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2008
Bentley Systems prezentuje pakiet wszystkich swoich aplikacji w nowej wersji V8i.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2