Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-07-15| Mapy

Otwarte dane trafią na otwarte mapy

Przedstawiciele otwartych projektów kartograficznych Uzupełniająca Mapa Polski oraz OpenStreetMap zgodnie zapowiadają, że zamierzają wykorzystać dane, które w zeszłym tygodniu bezpłatnie udostępnił GUGiK.


Otwarte dane trafią na otwarte mapy

Jak mówi Paweł Marynowski ze Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska, do zasobów projektu OSM z pewnością importowane będą dane z rejestru nazw geograficznych (PRNG), co stanie się zapewne jeszcze w tym miesiącu. Z kolei granice administracyjne są już kompletne do poziomu gminy. Uczestnicy projektu planują więc korzystać z uwolnionego rejestru granic głównie do wprowadzania ręcznych poprawek z użyciem usługi WMS. Co do punktów adresowych, cały czas trwają importy z bazy iMPA firmy Geo-System. – Gdy będzie zapotrzebowanie na adresy spoza iMPA, sięgniemy po uwolnione dane – zapewnia Paweł Marynowski.

Zbiory udostępnione przez GUGiK wzbogacą również Uzupełniającą Mapę Polski. Przedstawiciele projektu chcą wykorzystać przede wszystkim dane adresowe. – Po weekendowej analizie wychodzi, że dane Geo-Systemu są trochę lepsze i nowsze, więc te uwolnione będziemy stosować tam, gdzie tamtych nie uzyskamy – tłumaczy nam przedstawiciel UMP o pseudonimie Alf/red/. Kiedy dane będą dostępne na tej mapie? Technicznie import mógłby zająć dzień-dwa, w praktyce potrwa to dłużej. Wiąże się to z koniecznością ręcznej pracy przy imporcie – dostosowaniem nazewnictwa ulic do zasad UMP oraz eliminowaniem zbędnych punktów adresowych. – Momentami mamy wrażenie, że numer danej posesji nadawano także budom dla psów i komórkom na opał – podsumowuje żartobliwie Alf/red/.

Przypomnijmy, że od 12 lipca Prawo geodezyjne i kartograficzne zapewnia darmowy dostęp do:
• Państwowego Rejestru Granic,
• Państwowego Rejestru Nazw Geograficznych,
• Bazy Danych Ogólnogeograficznych,
• numerycznych modeli terenu w rozdzielczości powyżej 100 m.
Dane można pobrać ze strony CODGiK.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS