Wieczór rozpocznie się od spaceru po XVIII-wiecznej Warszawie szlakiem najciekawszych zachowanych obiektów zaznaczonych na planie Le Rouge’a. Po spacerze odbędzie się wykład ukazujący podobieństwa i różnice w przedstawianiu Warszawy czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego na różnych planach ze zbiorów kartograficznych Muzeum Warszawy.
Dzięki serii wydawniczej „Plany Warszawy” można śledzić rozwój przestrzenny miasta, na podstawie wybitnych dzieł kartografii ze zbiorów Muzeum. Każda publikacja w cyklu zawierać będzie reprint planu w oryginalnej skali wraz z opracowaną legendą, książkę zawierającą szkic historyczny o Warszawie z czasów powstania planu oraz szczegółowy opis kartograficzny.
Plan Warszawy Georges’a Louisa Le Rouge’a z 1768 roku to jedno z najwierniejszych i najbardziej interesujących, a jednocześnie najmniej znanych odwzorowań XVIII-wiecznej Warszawy. W publikacji Muzeum porównany został z trzema innymi planami z epoki – Tirregaille’a, Rizzi Zannoniego i Tardieu. Przedstawia on Warszawę z początku panowania Stanisława Augusta, kiedy miasto rozwijało się dynamicznie za sprawą reform i obecności dworu. Zmiany gospodarcze i społeczne sprzyjały poprawie warunków życia oraz urbanizacji nowych terenów – m.in. Żoliborza, Powiśla i dzisiejszej Pragi – a kulturalny mecenat króla przyczyniał się do upowszechnienia idei oświeceniowych.
