Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-06-27 | GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Edukacja, Software

Wkrótce rusza Akademia Geomatyki Praktycznej

3 lipca rozpoczną się zapisy na szkolenia w Akademii Geomatyki Praktycznej (AGP). Pierwsze ruszą już w drugiej połowie września.


Ilustracja: Wkrótce rusza Akademia Geomatyki Praktycznej
Akademia Geomatyki Praktycznej to nowa inicjatywa edukacyjna Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej oraz Instytutu Geodezji i Kartografii. Powstała przy współudziale doświadczonych wykładowców akademickich WGiK PW oraz pracowników naukowych IGiK. Akademia ma na celu prowadzenie działalności na podstawie opracowanej innowacyjnej koncepcji szkoleń i zajęć praktycznych uzupełniających wiedzę akademicką z zakresu szeroko rozumianej geomatyki (geodezja, kartografia, geoinformatyka, fotogrametria, teledetekcja itd.) oraz gospodarki przestrzennej.

Celem AGP jest prowadzenie działalności szkoleniowej mającej na względzie wzmacnianie potencjału i mobilności zawodowej uczestników szkoleń poprzez umożliwienie zdobywania konkretnych umiejętności praktycznych. Oferta będzie skierowana zarówno do młodych absolwentów, jak i doświadczonych pracowników zainteresowanych przekwalifikowaniem zawodowym lub rozszerzeniem swojej dotychczasowej działalności.

Jednym z celów AGP jest również gromadzenie informacji na temat potrzeb w zakresie kształcenia zawodowego i akademickiego oraz wspieranie przedsiębiorczości o charakterze innowacyjnym. Inicjatywa jest otwarta na nowych partnerów i zakłada współpracę z innymi uczelniami, instytucjami, firmami oraz ekspertami. Ze względu na specyfikę programu szkoleniowego oferta AGP będzie miała charakter uzupełniający do standardowych szkoleń oferowanych dotychczas przez różne firmy, a także do studiów podyplomowych i kursów organizowanych przez uczelnie.

Szkolenia adresowane są zarówno do osób z wykształceniem geodezyjno-kartograficznym, jak i do wszystkich chcących posiąść umiejętności z zakresu pozyskiwania informacji o przestrzeni, przetwarzania danych przestrzennych i ich udostępniania (informatyków, geologów, pracowników służb specjalnych, specjalistów zajmujących się: ochroną środowiska, zarządzaniem majątkiem przedsiębiorstw sieciowych, zarządzaniem transportem, budownictwem i in.).

Planowana tematyka szkoleń:
1. Kartografia, GIS, geoinformatyka
2. Fotogrametria, skaning laserowy
3. Klasyczne prace geodezyjne
4. Pomiary GPS (GNSS), systemy nawigacyjne
5. Pomiary specjalistyczne (grawimetryczne, magnetyczne)
6. Infrastruktura Informacji Przestrzennej
7. Gospodarka przestrzenna, prace katastralne
8. Prawo, standardy geodezyjne i kartograficzne

Uczestnicy szkoleń będą mogli korzystać z niezbędnego sprzętu m.in. dzięki współpracy z partnerami zewnętrznymi. Szkolenia będą bazować zarówno na oprogramowaniu open source (np. QGIS), jak i oprogramowaniu komercyjnym dzięki współpracy z dystrybutorami i producentami.

Oferta szkoleń będzie na bieżąco modyfikowana zależnie od zmian na rynku pracy oraz potrzeb zgłaszanych przez uczestników szkoleń oraz partnerów Akademii.

Źródło: AGP


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

czekam i czekam Dzisiaj - 3 lipca - miała ruszyć strona ze szczegółowymi informacjami o szkoleniach, samokształceniu itd. Póki co, nic się nie dzieje. Czyżby autorzy nie pamiętali, co obiecywali?
  
money money money ważne jest również i to, czy uczelnia będzie korzystała z wersji edukacyjnych oprogramowania do prowadzenia bądź co bądź działań komercyjnych. Nie wszystkie szkolenia da się przeprowadzić na darmowym programowaniu.
  
ważne też jakich danych w świetle nowelizacji ustawy o opłatach będą do szkolenia wykorzystywać. Uczelnie będą mogły do celów edukacyjnych dostawać dane za darmo. Czy ta akademia to uczelnia, czy będzie płaciła za dane ? Kary za bezprawne używanie danych są srogie. :):)
  
bombastic nie czepiajmy się szczegółów, ale umowa o dzieło to umowa o dzieło, a pracownik jakiejś instytucji powinien mieć umowe o pracę. Ale to detal. Ważniejsze są inne sprawy, na przykład forma prawna przedsięwzięcia, czy to, kto będzie wydawał zaświadczenia o ukończeniu szkolenia i jakie te zaświadczenia będa miały znaczenie w momencie ewentualnego starania się o pracę. Póki co, na ten temat nie ma informacji.
  
hm jak jest napisane, ze trenerzy beda pracowac dla PW lub IGIK, a teraz nie pracuja to znaczy ze niedlugo zaczna, wystarczy umowa o dzielo...
  
bombastic Chciałbym móc dokładnie rozumieć to, co napisane. Skoro napisane, że "Prowadzącymi zajęcia będą pracownicy Politechniki Warszawskiej i Instytutu Geodezji i Kartografii", to wszyscy trenerzy, którzy sa na liście, powinni być pracownikami jednej z tych dwóch instytucji. A niektórzy z listy nie pracują ani na PW, ani w IGiK. Wciąż mnie ciekawi, czy ktoś odpowie na pytania o status prawny przedsięwzięcia i o wydawanie zaświadczeń o ukończeniu kursów.
  
ciekawski nie zgodze się z Tobą, na dole jest podpis: "Prowadzącymi zajęcia będą pracownicy Politechniki Warszawskiej i Instytutu Geodezji i Kartografii. Pełna lista prowadzących będzie dostępna po uruchomieniu zapisów na szkolenia w lipcu 2014 roku." parafrazujac znany film" to taka zoorganizowana akcja, zeby dac piataka"
  
popatrzcie uważnie na listę trenerów. Nie wszystkie nazwiska z tej listy, to nazwiska pracowników PW, czy IGiK. A w tematach szkoleń, w grupie Fotogrametria i skaning laserowy możemy przeczytać tytuły tematów z teledetekcji, topografii i kartografii. Może jednak autorzy by ti uściślili i lepiej te grupy określili. W całości tematów Akademii jest tylko kilka (chyba 6) tematów z wykorzystania GIS - czy to taki nieważny dla autorów obszar geomatyki, czy może brakuje trenerów, którzy by to potrafili poprowadzić szkolenia z tego zakresu? A poza tym organizatorzy ładnie piszą, że "Akademia to nowa inicjatywa edukacyjna powstała przy współudziale pracowników PW i IGiK" - a formalnie to jak to jest? To jakaś osoba prawna? Będzie ktoś wydawał zaświadczenia po ukończeniu szkolenia? PW. IGiK, czy AGP?
  
Przedmówcy, wygląda na to, że nastało lato, i was przegrzało. Jest informacja, że instytucja X zawiązała konsorcjum z instytucją Y. Wspólnie, będą nieść kaganek oświaty, chętnym, na poważnie zainteresowanych pozyskaniem wiedzy. Nic wam do tego kiedy instytucje te wydelegują pracowników do prowadzenia szkoleń. Skąd pomysł, że to prywatna inicjatywa pracowników X i Y? Widocznie, wiedza przekazana w trakcie szkoleń Inspire, jest niewystarczająca - przykładowo na stronie Geoportal.gov.pl jest informacja, że w BDOT są adresy - może i twórcy geoportalu się załapią ;-) Takie szkolenia - o ile nie będą dotyczyły gmla, umla, xmla, iso, itp - mają szansę rozpropagować dane KIIP. Ciekawe, jak to będzie wyglądać w praktyce....
  
nie ma problemu niech zarabiają - tylko niech nie używając sprzętu i softu z uczelni i robią to poza godzinami pracy. Swoją drogą jeśli referencje dla tych kilku tysięcy przeszkolonych dotyczyły szkoleń z Inspire to tylko gratulować dobrego samopoczucia. Większość z tych modułów szkoleniowych po 50 zł za godzinę bez problemu można znaleźć w internecie.
  
~money money money Każda forma prawna dobra, byle tylko zarobić się dało. Może pracownicy PW powinni zająć się dydaktyką, a nie dorabianiem po godzinach?
  
 1 
patrzę i nigdzie nie widzę informacji na stronie, że to inicjatywa Politechniki Warszawskiej i IGiK. Widzę natomiast informację że to inicjatywa pracowników tych instytucji. Jaka jest forma prawna tego przedsięwzięcia ?
  
 1 
A ja myślę, że .. wreszcie coś ciekawego zaczyna dziać się na uczelniach. Zaczynają działać tak jak na "zachodzie" - przestają być tylko szkołami, zaczynają współdziałać z firmami, szukają pomysłów, stawiają na praktykę. Poza tym oferta skierowana też dla innych branż - może wreszcie zaczniemy się jako środowisko trochę promować, żeby właśnie inne branże nie traktowały geodety tak jak teraz.
    2 
 6 
Smutne czasy... "Oferta szkoleń będzie na bieżąco modyfikowana zależnie od zmian na rynku pracy..." W takim razie przy takiej nadwyżce specjalistów, o jakiej możemy mówić obecnie, proponuję nie uruchamiać Akademii :) Geodetów wystarczy, a inne branże zapłacą geodecie 2000 zł. na miesiąc i po sprawie. Wilk będzie syty i owca cała. A na poważnie, od razu widać, że krucho z kasą na Polibudzie. Za dużo inwestycji, czy inne głupoty w głowie?
    4 
 3 



wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
według Euklidesa punkt jest tym, co nie ma części?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Edward Redliński (1940-2024)

Edward Redliński (1940-2024)
Edward Redliński urodził się 1 maja 1940 r. we Frampolu koło Białegostoku. W 1963 r. ukończył studia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, uzyskując tytuł magistra inżyniera. Większość życia poświęcił jednak literaturze. Był...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2010
W Krakowie odbywa się coroczna, ogólnoeuropejska konferencja poświęcona wdrażaniu dyrektywy INSPIRE, która gromadzi blisko 700 uczestników z całego świata.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2