2014-06-27 |
GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Edukacja, Software
Wkrótce rusza Akademia Geomatyki Praktycznej
3 lipca rozpoczną się zapisy na szkolenia w Akademii Geomatyki Praktycznej (AGP). Pierwsze ruszą już w drugiej połowie września.
|
|
|
|
|
Akademia Geomatyki Praktycznej to nowa inicjatywa edukacyjna Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej oraz Instytutu Geodezji i Kartografii. Powstała przy współudziale doświadczonych wykładowców akademickich WGiK PW oraz pracowników naukowych IGiK. Akademia ma na celu prowadzenie działalności na podstawie opracowanej innowacyjnej koncepcji szkoleń i zajęć praktycznych uzupełniających wiedzę akademicką z zakresu szeroko rozumianej geomatyki (geodezja, kartografia, geoinformatyka, fotogrametria, teledetekcja itd.) oraz gospodarki przestrzennej.
Celem AGP jest prowadzenie działalności szkoleniowej mającej na względzie wzmacnianie potencjału i mobilności zawodowej uczestników szkoleń poprzez umożliwienie zdobywania konkretnych umiejętności praktycznych. Oferta będzie skierowana zarówno do młodych absolwentów, jak i doświadczonych pracowników zainteresowanych przekwalifikowaniem zawodowym lub rozszerzeniem swojej dotychczasowej działalności.
Jednym z celów AGP jest również gromadzenie informacji na temat potrzeb w zakresie kształcenia zawodowego i akademickiego oraz wspieranie przedsiębiorczości o charakterze innowacyjnym. Inicjatywa jest otwarta na nowych partnerów i zakłada współpracę z innymi uczelniami, instytucjami, firmami oraz ekspertami. Ze względu na specyfikę programu szkoleniowego oferta AGP będzie miała charakter uzupełniający do standardowych szkoleń oferowanych dotychczas przez różne firmy, a także do studiów podyplomowych i kursów organizowanych przez uczelnie.
Szkolenia adresowane są zarówno do osób z wykształceniem geodezyjno-kartograficznym, jak i do wszystkich chcących posiąść umiejętności z zakresu pozyskiwania informacji o przestrzeni, przetwarzania danych przestrzennych i ich udostępniania (informatyków, geologów, pracowników służb specjalnych, specjalistów zajmujących się: ochroną środowiska, zarządzaniem majątkiem przedsiębiorstw sieciowych, zarządzaniem transportem, budownictwem i in.).
Planowana tematyka szkoleń: 1. Kartografia, GIS, geoinformatyka 2. Fotogrametria, skaning laserowy 3. Klasyczne prace geodezyjne 4. Pomiary GPS (GNSS), systemy nawigacyjne 5. Pomiary specjalistyczne (grawimetryczne, magnetyczne) 6. Infrastruktura Informacji Przestrzennej 7. Gospodarka przestrzenna, prace katastralne 8. Prawo, standardy geodezyjne i kartograficzne
Uczestnicy szkoleń będą mogli korzystać z niezbędnego sprzętu m.in. dzięki współpracy z partnerami zewnętrznymi. Szkolenia będą bazować zarówno na oprogramowaniu open source (np. QGIS), jak i oprogramowaniu komercyjnym dzięki współpracy z dystrybutorami i producentami.
Oferta szkoleń będzie na bieżąco modyfikowana zależnie od zmian na rynku pracy oraz potrzeb zgłaszanych przez uczestników szkoleń oraz partnerów Akademii.
Źródło: AGP
|