System Virtualna Warszawa – bo tak nazwana została aplikacja – umożliwia:
• łatwe odnalezienie interesujących nas punktów w budynku,
•uzyskanie informacji o sprawach, które możemy załatwić w urzędzie,
•wytyczenie trasy do gabinetu, pokoju lub okienka, do którego mamy się zgłosić,
•pobranie numeru do okienka, oraz otrzymanie zwrotnej informacji, że zbliża się nasza kolej, a następnie, że jesteśmy już poproszeni.
Virtualna Warszawa współpracuje z aplikacjami udźwiękawiającymi dostępnymi na smartfony, co stanowi znaczne udogodnienie dla osób z dysfunkcją wzroku. Program można pobrać z AppStore.
Mobilny projekt bazuje na systemie nadajników Bluetooth (tzw. beaconów) umieszczonych w różnych miejscach budynku. Zapisana w nich informacja pozwala oznaczyć np. numery pokoi, tablice informacyjne czy schody. Nadajniki mogą być również rozmieszczone w całym mieście – w pojazdach komunikacji miejskiej, zabytkach, atrakcjach turystycznych czy instytucjach. Wkrótce takie beacony pojawią się również w innych lokalizacjach.
Koncepcja aplikacji mobilnej zintegrowanej z systemem mikrolokalizacji, ułatwiającej poruszanie się zarówno w obrębie budynków, jak i w całym mieście to projekt zgłoszony przez Warszawę do międzynarodowego konkursu „Mayors Challenge”. Jego ostateczne wyniki będą znane jesienią.