W ich trakcie omawiano działania prowadzone przez urząd w zakresie infrastruktury informacji przestrzennej. Tematem przewodnim każdego z seminariów były zagadnienia związane z prowadzeniem EMUiA. Poruszono na nich również inne kwestie, począwszy od formalnych zagadnień związanych ze sposobem ustalania numerów porządkowych budynków, a skończywszy na technicznych aspektach zakładania i prowadzenia ewidencji. Wskazywano także na dużą rolę rejestru adresowego w funkcjonowaniu obywateli, administracji publicznej, jak i innych instytucji, w tym jednostek służb ratunkowych.
Uczestnicy seminariów mieli także okazję zapoznać się z aplikacją do prowadzenia ewidencji miejscowości, ulic i adresów. Z rozwiązania przygotowanego przez GUGiK może skorzystać każda gmina, która podpisze porozumienie z głównym geodetą kraju. Aplikacja została udostępniona dotychczas blisko 1400 gminom.
Uzupełnieniem informacji dotyczących EMUiA był opis działań realizowanych przez GUGiK w ramach projektu TERYT 3. Obejmują one nieodpłatnie wsparcie dla gmin polegające m.in. na:
• aktualizacji i weryfikacji bazy danych ewidencji miejscowości ulic i adresów,
• wdrożeniu rozbudowanej funkcjonalnie aplikacji do prowadzenia ewidencji miejscowości, ulic i adresów,
• organizacji szkoleń i warsztatów z obsługi aplikacji EMUiA,
• wdrożeniu modułu SDI, tj. narzędzia umożliwiającego gromadzenie i udostępnianie za pomocą internetu danych adresowych i innych danych przestrzennych,
• udostępnieniu interfejsów do integracji aplikacji EMUiA z gminnymi systemami elektronicznego obiegu dokumentów.
Obecnie dla wszystkich użytkowników aplikacji EMUiA oraz dla osób zainteresowanych korzystaniem z tej aplikacji organizowane są trzydniowe szkolenia w 15-osobowych grupach, prowadzone w formie warsztatów komputerowych. Ze szkoleń skorzystało do tej pory ponad 900 osób.
Wszystkie prezentacje wygłoszone w trakcie spotkań dostępne są na stronie urzędu w dziale
konferencje.