Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-05-09 | Geodezja, Imprezy

Bezpieczeństwo energetyczne i innowacje na targach geologicznych

Otwierając konferencję „Geologia i innowacje” dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego prof. Jerzy Nawrocki przyznał, że zakresie innowacji od wielu lat zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w Europie i ta sytuacja nie bardzo się zmienia. Wyraził jednak nadzieję, że uczestnicy dzisiejszego spotkania dostaną dawkę informacji na światowym poziomie.


Ilustracja: Bezpieczeństwo energetyczne i innowacje na targach geologicznych
W tym roku na targach Geo-Eko-Tech (8-9 maja) zabrakło firm ściśle związanych z branżą geodezyjną. Odwiedzający gmach Muzeum Geologicznego mogli jednak zapoznać się ofertami przedsiębiorstw świadczących usługi w zakresie kartografii geologicznej i GIS-u. Wśród wystawców znaleźli się m.in. Soft-Projekt Jan Szymański, producent aplikacji umożliwiających tworzenie map geologicznych, hydrogeologicznych i górniczych, a także izoliniowych i zalegania według zadanych parametrów, oraz firma Geokrak oferująca mapy geologiczne w formie drukowanej i cyfrowej, przekroje geologiczne oraz cyfrowe modele terenu.

Na stoisku firmy Geo-Radar z Wrocławia wystawiono georadar szwedzkiego producenta MALA GS – GroundExplorer (GX). Urządzenie to może być wykorzystywane zarówno do poszukiwania pustek, rozluźnień i zagęszczeń w gruncie, pozostałości fundamentów czy stanowisk archeologicznych, jak i do bliższego geodetom wykrywania infrastruktury podziemnej m.in. w celu porównania planów ze stanem faktycznym.


Od lewej: dyrektor PIG prof. Jerzy Nawrocki, prof. Grzegorz Pieńkowski

Tradycyjnie już targom geologicznym towarzyszyły konferencje. Wczorajsze obrady poświęcono zagadnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz zastanawiano się nad możliwościami zagospodarowania nowych złóż surowców nieenergetycznych (m.in. soli potasowo-magnezowych i bursztynu). Zaplanowane na dziś wystąpienia dotyczą zastosowania innowacyjnych rozwiązań m.in. w analizie niekonwencjonalnych złóż węglowodorowych czy odmetanowienia pokładów węgla. Przedstawiciel firmy Sygnity zaprezentuje zaś zagadnienia dotyczące wsparcia wybranych procesów planistycznych na przykładzie implementacji „Miejskiego Systemu Zarządzania – Katowickiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej”. Głównym zadaniem MSZ-KIIP, tworzonego przez Sygnity i MGGP SA, będzie prowadzenie zintegrowanych replik zbiorów danych przestrzennych, referencyjnych i fakultatywnych, a także udostępnianie elektronicznych usług geoinformacyjnych dla komórek i jednostek organizacyjnych Urzędu Miasta oraz mieszkańców Katowic.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wypis lub wyrys przez ePUAP
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
jeden sążeń, według konstytucji z 1764 r., odpowiadał długości 1,786 metra?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Grzepski (1524-1570)
Dzieciństwo i młodość spędził w rodzinnym Grzepsku (dzisiaj Grzebsk) k. Mławy. W latach 1538-49 studiował na Akademii Krakowskiej, gdzie zdobył tytuł naukowy bakałarza (1556-57) i wyższy stopień filozoficzny (1562-63). W końcowym okresie życia był...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1999
Wystrzelenie pierwszego japońskiego satelity nawigacyjnego systemu MSAS (odpowiednik amerykańskiego systemu polepszania dokładności GPS - WAAS).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama