Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-04-28 | Geodezja, Edukacja, Ludzie, Imprezy

Bydgoszcz triumfuje na geodezyjnej olimpiadzie

W minioną sobotę (26 kwietnia) zakończyła się XXXVI Olimpiada Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej. Wyjątkowym sukcesem może poszczycić się reprezentacja Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy, która wygrała w rywalizacji drużynowej, członkowie tej drużyny triumfowali też indywidualnie.


Ilustracja: Bydgoszcz triumfuje na geodezyjnej olimpiadzie <br />
fot. Mateusz Baran
fot. Mateusz Baran
Rywalizacja olimpijska w tym roku odbywała się na terenie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. K. Gzowskiego w Opolu (24-26 kwietnia). W minionym roku to właśnie jego uczniowie okazali się najlepszą geodezyjną drużyną w kraju. Również w tym roku ekipie ze stolicy Opolszczyzny niewiele zabrakło do zwycięstwa.

Jak już informowaliśmy, w październiku ub.r. odbyły się eliminacje szkolne, które wyłoniły reprezentacje 25 szkół zakwalifikowane do II etapu olimpiady. W Opolu spotkały się 24 trzyosobowe drużyny z całej Polski. Tegoroczne zawody odbywały się wg nowego regulaminu. W etapie międzyszkolnym uczestnicy walczyli zarówno indywidualnie, jak i drużynowo (wyjątkiem był uczeń Zespołu Szkół im. B. Prusa w Częstochowie, który jako jedyny reprezentował tę placówkę, mógł więc wziąć udział wyłącznie w rywalizacji indywidualnej). W pierwszym dniu do rozwiązania było 80 zadań testowych i 4 zadania tekstowe. Drugiego dnia uczniowie wykazywali się umiejętnościami praktycznymi, rozwiązując zadania w terenie. Suma punktów zdobytych w obu częściach tego etapu przez trójkę uczniów każdej ze szkół zdecydowała o miejscu na liście najlepszych drużyn. Ich klasyfikacja prezentuje się następująco:
1. Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy (399 pkt)
2. Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Opola (397 pkt)
3. Technikum Geodezyjne w Żelechowie (370 pkt)
4. Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych w Jarosławiu (358 pkt)
5. Państwowe Szkoły Budownictwa i Geodezji w Lublinie (353 pkt)
Pełna klasyfikacja drużynowa

Z kolei klasyfikacja indywidualna w etapie międzyszkolnym wyłoniła 20 uczestników z najwyższą punktacją, którzy wzięli udział w etapie centralnym. Mieli oni do rozwiązania 30 zadań testowych w ciągu 45 minut. Na podstawie zdobytych punktów jury wyłoniło 10 finalistów. Wśród nich znalazła się pełna, trzyosobowa reprezentacja Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy. Każdy z uczestników tego etapu miał za zadanie odpowiedzieć na wylosowany zestaw 4 pytań. Zwycięzcą został Mariusz Urbański, a tuż za nim znalazł się jego kolega z drużyny Bartosz Pempuś (obaj z ZSB w Bydgoszczy). Trzecie miejsce zajął z kolei reprezentant Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji z Lublina – Hubert Dec. Cała trójka ukończyła olimpiadę z tytułem laureata. Kolejne lokaty zajęłi:
4. Wojciech Dworak (Lublin - PSBiG)
5. Krzysztof Stasch (Opole - ZSTiO
6. Maciej Wełnic (Rzeszów - ZSKU)
7. Adam Chrostowski (Bydgoszcz - ZSB)
8. Maciej Skubik (Jarosław - ZSDGiL)
9. Paweł Jankowski (Warszawa - TGGD)
10. Damian Polak (Żelechów - TG)

Olimpiada obejmowała wiadomości teoretyczne i praktyczne z takich przedmiotów, jak: geodezja, geodezja inżynieryjna, geodezja w gospodarce nieruchomościami oraz fotogrametria.

Jury pod przewodnictwem prof. Zofii Więckowicz pracowało w składzie: dr inż. Maria Gadomska (wiceprzewodnicząca), dr inż. Adam Boroń, dr inż. Mirosław Kaczałek, dr inż. Bartosz Mitka, dr hab. Maria Mrówczyńska, mgr inż. Mirosław Marciniak, dr hab. Andrzej Pachuta, dr inż. Jakub Szczepański, dr hab. Janusz Walo.

fot. Mateusz Baran

Więcej zdjęć w FotoGalerii

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Oferty pracy dla nauczycieli polski Bydgoszcz Oferty pracy dla nauczycieli i korepetytorów polskiego w Bydgoszczy Witam) W firmie Preply zawsze znajdzie się miejsce dla doświadczonych nauczycieli języka polskiego w Bydgoszczy. Preply oferuje odpowiednie wynagrodzenie i swobodny grafik. Oferty pracy dla korepetytorów zostawiają sami uczniowie. Skontaktuj się z nimi, aby otrzymać więcej szczegółów. Aby odpowiedzieć na ofertę pracy dla nauczycieli języka polskiego, musisz zarejestrować się u nas. http://preply.com/pl/bydgoszcz/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-polskiego Doradzam)
  
do Michaił jak się produkuje kilka tysięcy geodetów co roku to co byś chciał aby geodeci jeździli lexusami ... ogarnij się
    1 
źle się dzieje a łódzkie technikum daleko w tyle, z roku na rok sytuacja się pogarsza. Nie mówiąc już o rynku pracy w naszym zawodzie gdzie jedyną perspektywą są delegacje. Poziom nauczania spada, kto chce ma inż bądź mgr, przetargi wygrywane są za ceny poniżej możliwych zarobków. Niestety sami się tu niedługo wykończymy.
    1 
 3 
obrońca Mimo iż technika uczą nie tylko wiedzy ogólnej(polski, matma, fizyka itd.) to przekazują jeszcze wiedzę zawodową. Przykro mi to stwierdzić, ale wg mnie są one największą ofiarą systemu szkolenia w Polsce gdyż cięcia w programie nie zatrzymały się jedynie na tych przedmiotach ogólnych, ale obejmują również przedmioty zawodowe. Obecnie uczeń technikum raczej nie jest w stanie zdać matury rozszerzonej z czegokolwiek. A kiedyś to było nie do pomyślenia. W technikach geodezyjnych matma była lepiej wykładana niż w niektórych liceach. Paradoksem jest okrojenie programu matematyki do minimum gdzie w naszym zawodzie niemożliwe jest wykonanie analizy błędów bez znajomości rachunku różniczkowego. Lub ścisłe wyrównanie siedzi chociażby za pomocą rachunku macierzowego. Do tego czytałem, że od następnego roku z programu wypada fotogrametria... Źle się dzieje na tym świecie...
    1 
 4 
kolego dobroduszny obrońco :) Ja nie chcę żeby praktykant za mnie fuchę robił. Pierwszy etap praktyk u mnie oznacza wykonywanie czynności technicznych wymyślonych przeze mnie. Mających na celu sprawdzenie wiedzy, umiejętności i syntetycznego myślenia. Potem jak wiem że już delikwent potrafi myśleć samodzielnie to jedzie ze mną jako 3ci w zespole żeby podglądać oraz ćwiczyć. wysyłanie praktykantów do systemowej pracy nazywam "niewolnictwem XXI wieku" stosowanym prawie powszechnie. Ale na szczęście miałem dobrych nauczycieli, którzy stawiali dobro drugiego człowieka nad własnym interesem. I staram się ich naukę przekazywać dalej. Też byłem olimpijczykiem, ale wtedy poziom zadań olimpijskich był bardzo wysoki, tak wysoki że pracodawcy widząc poziom wiedzy oferowali mi nawet 4ro krotnie wyższe wynagrodzenie od stosowanego w ich firmach.
    3 
 2 
niestety jak sie nie chce niestety, analizując program nauczania i ilośc godzin uważam, że nauczyciel nie jest w stanie wszystkiego dokładnie przekazac, moze zasygnalizowac, a uczen powienien, powtorze powienien doczytac sam, ale jest jeden problem trzeba chiec... sa ksiazki w bibliotekach, kurzeja tylko
  
 1 
@Michał komentarz pod poprzednim artykułem zapewne również jest Twojego autorstwa... Ale powtórzę. W technikach istnieje wyraźny podział na ludzi którzy poszli w to i chcą się rozwijać oraz na ludzi którzy trafili tam z przypadku i myślą, że w życiu im się uda. Znam olimpijczyków, wiem co robią jaką mają wiedzę. Wielu z nich zostało na uczelni kontynuując karierę naukową. Inni są dobrymi pracownikami lub już szefami swoich firm. W większości tacy ludzie odniosą mniejszy lub większy sukces. A Ty po prostu trafiłeś na BARANÓW. Co do nauczycieli. Zgodzę się z nimi, może tak być. Ale to nie jest podstawówka że nauczyciel ma Ci pokazywać palcem jak masz się uczyć. Uczeń powinien samemu dbać o rozwój i to aby być lepszym pracownikiem na rynku od swoich kolegów. Co do praktyki to śmieszą mnie zdania kolegów że uczeń nic nie umie. Pewnie! Ty byś chciał żeby ten człowiek od razu za Ciebie pojechał fuchę zrobić.
    2 
 4 
przepraszam za komentarz , ale właśnie z Bydgoskiego technikum miałem praktykantkę i praktykanta. Dodam, z różnych roczników. Opinie uczniów o nauczycielach mniej niż niepochlebne. Opinia o wiedzy praktykantów, no cóż, pozostawię ją sam dla siebie. Po 3 klasach oni wiedzą i umieją mniej niż ja po I semestrze technikum. Problem? - nauczyciele w wieku 30 lat bez praktyki? Nie jest winą uczniów, że nie posiadają wiedzy, jest to wina nauczycieli że jej nie maja i nie mają co przekazać uczniom? Ale skoro tryumfują, to gratulacje, ale nie chcę doświadczać umiejętności tych którzy polegli.
  
 3 
haha przyszłe bidoki za 8zł/h ... no może za 12 dla wybranych:)
    3 
 2 



zobacz też:

Olimpijskie zmagania ruszyły w Opolu

73 najlepszych uczniów reprezentujących 25 szkół kształcących w zawodzie technik geodeta rozpoczęło dziś (24...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Stanisław Solski pisał: ?łokcia ćwierć dzieli się na sześć części, które calami zowiemy...?? Ponieważ łokieć miał 59,5 cm, cal odpowiadał długości 2,5 centymetra.
następny
strzałka w dółGeoludzie
Zbigniew Ząbek (1925-2005)

Zbigniew  Ząbek (1925-2005)
Urodził się 8 maja 1925 roku w Kielcach. W 1938 roku został uczniem tamtejszego gimnazjum ogólnokształcącego. W czasie okupacji hitlerowskiej kontynuował naukę na tajnych kompletach. Po zakończeniu wojny studiował najpierw na Wydziale...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1946
Na Politechnice Warszawskiej utworzono Katedrę Fotogrametrii.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama