Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-04-03 | Geodezja, Firma, Software, Ludzie

Kryzys omija geoinformatykę

O mankamentach nowych rozporządzeń GUGiK-u i problemach z wdrażaniem ich w oprogramowaniu geodezyjnym, a także o osiągnięciach Geobidu i planach tej śląskiej firmy mówi w kwietniowym wydaniu GEODETY dyrektor techniczny Krzysztof Borys.


Ilustracja: Kryzys omija geoinformatykę
JERZY KRÓLIKOWSKI: Wasz flagowy produkt to EWMAPA.

KRZYSZTOF BORYS: Program jest w naszej ofercie od początku istnienia firmy, czyli 1991 roku. Najpierw był w wersji DOS, obecnie proponujemy już 11. wydanie na system Windows. Dotychczas sprzedaliś­my ponad 2,2 tys. wielostanowiskowych licencji EWMAPY. Oprócz tego oferujemy jednostanowiskową Małą EWMAPĘ. Wskazówką dotyczącą faktycznego grona użytkowników tego programu może być liczba kluczy sprzętowych do wektoryzacji rastrów. Do tej pory sprzedaliśmy ich dokładnie 4781.

W ilu powiatach działa EWMAPA?

W około 170, czyli w prawie połowie samorządów tego szczebla! Ale te dane dotyczą wyłącznie najnowszej wersji programu. Oprócz tego niektóre powiaty korzystają ze starszych wydań.

Co jest waszym produktem numer dwa?

Obserwujemy rosnące zainteresowanie EWOPIS-em do prowadzenia opisowej części EGiB oraz usługą konwersji danych ewidencyjnych do struktury tej aplikacji. Wprawdzie program ten działa nie we wszystkich powiatach, w których użytkowana jest EWMAPA, ale nasi klienci coraz częściej dostrzegają potrzebę integracji danych graficznych z opisowymi.

...

GUGiK chwali się, że seria rozporządzeń do Pgik, w tym słynny model podstawowy, sprawi, iż wszystkie ośrodki będą nowoczesne, sprawnie obsłużą interesanta oraz zaoferują mu dane wysokiej jakości. Do tego skończy się powiatowe widzimisię.

Pojawiają się tu dwa zasadnicze prob­lemy. Pierwszy to dane, które muszą się w tym modelu znaleźć. Często pada przy tej okazji hasło „konwersja”. Ale tę można zrobić tylko wtedy, gdy zmieniamy format danych, a ich zakres nie ulega większym zmianom. W przypadku GESUT i BDOT500 ciężko więc mówić o konwersji, raczej o zakładaniu bazy. Trzeba bowiem pozyskać całą masę dodatkowych danych. Szczególnie w przypadku BDOT500 stara mapa zasadnicza już nie wystarczy. Weźmy na przykład trawnik. Na mapie zasadniczej jest oznaczany symbolem, więc nie ma wyraźnych granic, a w BDOT500 musi je mieć, bo jest przecież obiektem powierzchniowym.
Drugi problem to zapisy dotyczące formatu danych, czyli GML-a. Rozporządzenia zawierają tu drobne błędy, niedomówienia i niedookreślenia, które GUGiK deklaruje poprawić. Weźmy choćby słynne schody i skarpy, które nie wiadomo gdzie mają dół, a gdzie górę (GEODETA 6/2013). Albo strzałkę, która nie posiada atrybutu definiującego jej kierunek. Do tego dochodzi problem redakcji kartograficznej. Polska mapa zasadnicza zawiera tak wiele elementów, że automaty nie radzą sobie z rozmieszczaniem jej elementów. Problem rozwiązuje się w ten sposób, że oprócz danych geometrycznych w bazie przechowuje się również dodatkowe informacje, np. o położeniu etykiet. Niestety, w GML-u to znika. W rozporządzeniach są wprawdzie tzw. modele karto, ale nie nadają się do użytku. Efekt będzie więc taki, że geodeta, pobierając dane z ośrodka, będzie musiał redakcję kartograficzną wykonać dla swojego klienta sam. Tymczasem takie funkcje powinny być realizowane automatycznie.

Czy te optymistyczne zapowiedzi GUGiK?-u są więc w ogóle realne?

Są, ale w odległej perspektywie. Do tego czasu będziemy mieli problem okresu przejściowego. Już teraz w powiatach panuje duża niepewność, jak stosować nowe przepisy, szczególnie w zakresie wymiany danych w GML-u.

Czy mimo tych wad GML jest lepszy od SWDE?

Na wstępie zaznaczmy, że SWDE przeznaczony jest tylko do zapisu danych ewidencyjnych. Oba standardy można więc porównywać tylko w zakresie EGiB. SWDE nie miał elementów dodatkowych dla budynków, takich jak tarasy, schody czy wjazdy – obecnie są one już częścią EGiB. Przewagą GML-a jest także to, że łatwo walidować pliki w tym standardzie, to znaczy sprawdzać, czy zapisano je zgodnie ze schematem. Tego bardzo brakowało w SDWE. Problem z GML-em polega natomiast na tym, że współrzędne punktu można zapisać na kilka sposobów, a dowolność ta jest jeszcze większa w przypadku linii i poligonów. To będzie sprawiało wiele kłopotów.
Jak tylko powstawały rozporządzenia do Pgik, zwracałem uwagę GUGiK-owi na konieczność przeprowadzenia pilotażu, tj. przygotowania danych GML w proponowanej formie (np. dla jakiegoś miasta), by następnie wszyscy chętni mogli je walidować...

Pełna treść wywiadu w kwietniowym wydaniu GEODETY

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

CDN I pisząc o kryzysie, myślę Panie Krzysztofie, że nie ominie on też geoinformatyki, jeżeli mówimy kryzysie stanowienia prawa. O tych bolączkach pisał w swoich komentarzach ś.p. kolega Edward i będąc tzw. sumieniem środowiska, pozwalał sobie na recenzowanie zachowania władzy. Dzisiaj brakuje jego chłodnego, acz zabawnego osądu sytuacji. Mam nadzieję, że taśmy z nagrań wystąpień "włodarzy geodezji" , "twórców polskiego Inspire" poczynione podczas ich wystąpień, a zachowane w archiwum, będą kiedyś, jak to wszystko się kiedyś zawali pod ciężarem kar, skarg, protestów i niemocy , przysłowiowym gwoździem do trumny.Ale wtedy wszystko powróci do normalnego bytu. Bo czy będzie nawet najlepszy program, jeżeli będzie on niezgodny z "Prawem geodezyjnym i ...."?
  
 2 
ad hoc Obcięli.A chodziło o to,że i Janek i Tomek dostrzegają,że w temacie powinni wypowiedzieć się eksperci.Bo w geodezji chodzi głównie o to,że praktyka góruje na tzw. "wydaje mi się że wiem": 1.Skarpa, ma górę i podnóże,ale widzieli to jedynie ci,którzy praktykowali zawód,a nie ci opisują skarpę. 2.Istniejący w terenie budynek,ma przede wszystkim niepodważalną geometrię,zaś jego funkcję w zależności od od interpretacji tzw.organów można podważyć.Podobnie użytek. 3.Z nowymi opracowaniami geodezyjnymi należy przechodzić od formy papierowej do elektronicznej (cyfrowej, bo tego wymaga zamawiający) o nie tkwić dalej w papierach, pisząc "należy w dokumencie wpisać" 3.Robotę można zgłosić też przez www(w niektórych PODGiK) i pobrać dokumenty za 2 minuty od zgłoszenia.Są to ośrodki pracujące 24h/dobę, 7dni w tygodniu (i komu to nie przeszkadza),a nie wypełniając 3-str. kwit,na podstawie kilstr. załącznika. 4. Praktyka zgłoszeń elektronicznych wydaje się dalece odległa stanowiącym "nowe prawo" CDN
  
 1 
A teraz na poważnie Janek
  
kolejna definicja instigator Moim zdaniem to D..a nie inżynier, nie geodeta i nie informatyk, a czy wizjoner? Jeżeli przyjąć, że inseminator (swoista zbieżność nazw) jako "prowokujący i zachęcający" to też wizjoner, to jego wizja kończy się niestety na zwierzęcej D..ie.
    1 
 6 
definicja instigator - wizjoner
    1 
 6 
definicja geoinformatyk - żaden geodeta, kiepski informatyk
    8 
 11 
. "zwracałem uwagę GUGiK-owi na konieczność przeprowadzenia pilotażu" nic dodać nic ując. Jest to oczywista oczywistość i kardynalny błąd świadczący o tym, że podpowiadacze dawno stracili kontakt z rzeczywistością. Może trzeba było zwrócić uwagę GGK bo ktoś za kierowanie tej instytucji bierze pieniądze.
  
 3 
Jest gdzieś opublikowana lista powiatów korzystających z EwMapy?, a może jest mapa powiatów z EwMapą? Pytam z ciekawości.
    3 
 2 
@Janek Ponieważ mają pojęcie, to dlatego GUGiK konsekwentnie nie chce korzystać z ich doświadczeń. Woli wizjonerów, którzy niczego nie zrobili i nie zrobią.
    1 
 3 
ech, ci geodeci... daliście sobie wcisnąć prowadzenie ewidencji uzbrojenia (majątku firm prywatnych) za darmo, a one kasują ogromną kasę za swoje usługi i się śmieją z geodetów. Bo czy mają coś w swoim systemie, czy nie mają, to geodeta i tak musi to pomierzyć. Mało to przypadków, że do tej pory kładą sieci bez projektu, "na fuchę", a potem gdy geodeta chodzi z wywiadem branżowym, to każą mu zmierzyć nową sieć i jeszcze przynieść w zębach odbitkę! Cały GESUT powinien być prowadzony przez firmy branżowe czyli właścicieli uzbrojenia - ile pracy dla geodetów by się znalazło! Ile problemów w mapie zasadniczej by odeszło! Ale lobby branżowców jest silniejsze od lobby geodetów...
  
 7 
prawdziwie polska geodezja Borys Izdebski i jeszcze Łaguz i Figas mają pojęcie o tworzeniu oprogramowania geodezyjnego. Reszta wizjonerów to albo krzykacze albo "twórcy systemów" z urzędów, którzy nie maja o tym pojęcia. Trzymam za was kciuki panowie.
    2 
 10 



wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1960 r. należało do: PZPR 1,1 mln osób, związków zawodowych - 6,1 mln, PCK - 2,9 mln, a do Towarzystwa Kultury Moralnej - 230 osób?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Martin Isenburg

Martin Isenburg
Martin Isenburg był absolwentem nauk komputerowych na Uniwersytecie w Darmstadt oraz Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej. Doktorat – również w zakresie nauk komputerowych – obronił na Uniwersytecie Północnej Karoliny. Jego najbardziej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
45 p.n.e.
Juliusz Cezar wprowadza w Cesarstwie Rzymskim kalendarz Juliański. Rok liczył 365 dni (plus jeden dzień przestępny uwzględniany co 4 lata). Za jego panowania zapoczątkowano prace nad sporządzeniem mapy Cesarstwa dla celów podatkowych.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2