Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-03-15| Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt, Ludzie

Dach Europy zeskanowany

Wejście na najwyższy szczyt Europy, Mont Blanc, jest nie lada wyzwaniem nawet dla doświadczonych alpinistów, a co dopiero dla geodetów ze sprzętem pomiarowym, którzy chcą zeskanować kulminację tej góry.


Dach Europy zeskanowany

Osiągnięcia tego już po raz siódmy dokonała grupa geodetów uprawnionych z francuskiego regionu Savoy, a także dwóch inżynierów ze szwajcarskiej firmy Leica Geosystems. Ostatnią ekspedycję pomiarową, z końca 2013 r., wyróżniało zabranie tachimetru skanującego Leica Nova MS50 MultiStation, który miał być użyty do pomierzenia kształtu i objętości lodowca na szczycie Mont Blanc. W pracach wykorzystano także odbiornik Leica Viva GS14 GNSS. W ich trakcie panowała temperatura -10°C, a wiatr wiał z prędkością 50 km/h.

Pomiary wykazały, że aktualna wysokość bezwzględna Mont Blanc to 4810,02 m, czyli 42 cm mniej niż podczas ostatniej ekspedycji z 2011 roku. Ta różnica to efekt wahań grubości lodowca pokrywającego szczyt (wysokość kulminacji liczona do skał wynosi natomiast 4792 m). Objętość czapy lodowej obliczono z kolei na 20 213 m sześc.

Jak mówi Philippe Borrel, jeden z uczestników wyprawy oraz właściciel firmy geodezyjnej Cabinet Borrel, wykonanie pomiaru szczytu z wykorzystaniem MS50 było dużym wyzwaniem, ale zaowocowało danymi o wysokiej dokładności. Dzięki temu tachimetrowi udało się znacznie skrócić czas pomiarów. Co więcej, urządzenie okazało się zaskakujące łatwe we wnoszeniu w plecaku, biorąc pod uwagę skalisty i stromy teren oraz panujące tam silne wiatry.

Źródło: Leica Geosystems, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS