Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-03-06| GIS, Firma, Software, Imprezy

O eksplozji danych na konferencji Oracle

Co roku ilość zgromadzonych danych rośnie o 40%. Ta utrzymująca się tendencja każe się zastanowić nad tym, w jaki sposób najlepiej wykorzystać ogrom informacji. Na to pytanie starano się odpowiedzieć podczas wczorajszej (5 marca) konferencji Oracle Spatial Day, na której zaprezentowano szeroki wachlarz rozwiązań Oracle z zakresu technologii przestrzennych.


O eksplozji danych na konferencji Oracle
Janusz Naklicki, wiceprezydent firmy Oracle, zauważył, że jednym z trendów obecnych na rynku jest Big Data. To olbrzymia ilość danych w różnych formatach, których charakter uniemożliwia użycie klasycznych systemów bazodanowych, wymagająca alternatywnych rozwiązań. Prelegent przekonywał, że rozwiązaniem pozwalającym poradzić sobie z tak dużą ilością danych jest Big Data Appliance – hardware i swoftware działający jak odkurzacz. Jest wstanie wchłonąć dane niezależnie od formy w jakiej są podawane i z jakiego źródła pochodzą, a następnie uporządkować je, przeanalizować i przedstawić klientowi.

Wojciech Sitterlee z SHH zaprezentował narzędzie LRS – liniowy system odniesienia – będący rozwinięciem Oracle Spatial. Jest to mechanizm do obsługi obiektów liniowych powiązanych z kilometrażem, który zapisywany jest dla wierzchołków obiektu i stanowi kolejny obok współrzędnych atrybut. Jedna z funkcji LRS – dynamiczna segmentacja – pozwala na wyodrębnienie dowolnego odcinka niepowiązanego z punktami załamania wyłącznie na podstawie wyliczanego kilometrażu, który nie jest nawet zapisany w bazie danych. Analizy LRS-owe umożliwiają również powiązanie geometrii obiektów z atrybutami opisowymi.

LRS stanowi bardzo ważny komponent Systemu Informacji dla Linii Kolejowych (SILK) – SIP-u zaprojektowanego i zbudowanego w celu gromadzenia analizowania i udostępniania danych związanych z liniami kolejowymi. Tomasz Wesołowski z PKP Polskie Linie Kolejowe zaprezentował jeden z elementów SILK-u – Mapę Interaktywną Linii Kolejowych (MILK) zawierającą m.in. informacje o liniach kolejowych, ich położeniu, najważniejszych parametrach (kategoria, elektryfikacja, liczba torów, szerokość torów) oraz mapy akustyczne. Jak zapewniał prelegent, rozwiązanie pozwala na prezentację w sposób spójny informacji związanych z siecią kolejową, a także zapewnienie aktualności oraz wiarygodności danych przestrzennych stanowiących podstawę wizualizacji. W trakcie konferencji SILK wyróżniono nagrodą za innowacyjne wdrożenie technologii Oracle Spatial.



MILK nie był jedynym przykładem wykorzystania technologii Oracle zaprezentowanym podczas spotkania. Oracle Spatial znalazł zastosowanie m.in. w bankowości (La Caixa Bank – przetwarzanie zdarzeń w czasie rzeczywistym w celu pozyskania informacji o relokacji klienta, budowanie modeli zachowań) czy infrastrukturze kolejowej (ÖBB-Infrastruktur AG Austria – wspieranie przetwarzania danych LiDAR). Lech Rybałko i Marek Sołowczuk z SHH zaprezentowali ponadto rozwiązania wykorzystujące Oracle Business Inteligence wzbogacone o informację przestrzenną. Technologia BI z powodzeniem funkcjonuje m.in. w spółkach Gaz-System (budowa systemu do prognozowania zapotrzebowania na usługi przesyłowe paliwa gazowego) oraz Tauron Dystrybucja (efektywna analiza i raportowanie stanu infrastruktury technicznej oraz zdarzeń z nią związanych). Stanisław Biernat z SHH przybliżył ponad stu uczestnikom konferencji Hurtownię Danych w Systemie Zarządzania Drogami. Rozwiązanie to umożliwia centralizację danych opisowych i przestrzennych z wielu systemów bazodanowych oraz ich segregację.

Ważnym punktem programu było również wystąpienie Alberta Godfrinda z Oracle, który przedstawił szeroką gamę rozwiązań Oracle z zakresu technologii przestrzennych. W trakcie konferencji zaprezentowano nowe funkcjonalności oprogramowania Spatial 12c (m.in. wewnętrzne buforowanie metadanych, poprawa wydajności działania funkcji przestrzennych, możliwość realizacji wszystkich analiz jako żądania XML) oraz rozwiązanie (zawierające oprogramowanie i sprzęt) umożliwiające uruchomienie usług bazodanowych: Oracle Database Appliance i Exadata.

Organizatorzy konferencji – firmy Oracle i SHH – liczą na to, że Oracle Spatial Day stanie się imprezą cykliczną, na której prezentowane będą zagadnienia z zakresu technologii przestrzennych. Partnerem wydarzenia była firma Opitz Consulting. Patronat medialny nad konferencją objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama