wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-03-03| Geodezja, Mapy, Imprezy

O scaleniach gruntów w Złotym Potoku

„Rola prac geodezyjno-urządzeniowych w procesie rozwoju polskiej wsi” – pod takim hasłem 26 lutego w Złotym Potoku k. Częstochowy odbyło się seminarium, podczas którego podsumowano wyniki XXXVII Ogólnopolskiego Konkursu Jakości Prac Scaleniowych.


O scaleniach gruntów w Złotym Potoku

Do ostatecznej oceny oddziałowe sądy eliminacyjne powołane przez marszałków województw zgłosiły 11 projektów scaleń gruntów zatwierdzonych w latach 2012-13. Główny Sąd Konkursowy, który pracował w składzie: Jerzy Kozłowski (przewodniczący), Waldemar Władziński (sekretarz), Jan Bielański, Edward Oszmiański, Leszek Juszczak i Jacek Wincenciak przyznał trzy nagrody:
1. nagrodę w wysokości 12 tys. zł przyznano zespołowi geodetów Częstochowskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Częstochowie w składzie: Eugeniusz Chęć (kierownik zespołu) oraz Krzysztof Szymonik (projektant) – za wzorową jakość wykonania projektu scalenia obiektu Niegowonice – Grabowa położonego na terenie Gminy Łazy w powiecie zawierciańskim województwa śląskiego (3289 ha).
2. nagrodę w wysokości 10 tys. zł przyznano zespołowi geodetów Beskidzkiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Żywcu w skłądzie: Krzysztof Czerwiński (kierownik zespołu), Sławomir Kwiecień, Andrzej Kogut – za bardzo dobrą jakość wykonania projektu scalenia gruntów obiektu Pietrowice Wielkie - Cyprzanów (1915 ha).
3. nagrodę w wysokości 8 tys. zł – zespołowi geodetów Krakowskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Krakowie, w składzie: Andrzej Buda (kierownik zespołu), Krzysztof Karaś, Łukasz Gierat, Tadeusz Głowacki, Stanisław Szymczyk, Jacek Wiśniewski – za dobrą jakość wykonania projektu scalenia gruntów obiektu Łętownia, gm. Jordanów (981 ha).


Zdobywcy pierwszej nagrody – przedstawiciele Częstochowskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych z dyrektorem Józefem Chmielem (drugi z lewej) w towarzystwie byłej wiceminister rolnictwa prof. Stanisławy Okularczyk (pierwsza z lewej)

Ponadto zdecydowano o przyznaniu czterech wyróżnień dla zespołów geodetów:
Dolnośląskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych we Wrocławiu za oryginalną koncepcję projektu scalenia gruntów oraz wzorowe wykonanie zagospodarowania poscaleniowego obiektu Milikowice, gm. Jaworzyna Śląska (947 ha);
Podkarpackiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie za oryginalne rozwiązanie projektowe na obszarze charakteryzującym się zróżnicowaniem gruntów obiektu Rożniatów, gm. Zarzecze (511 ha);
Wojewódzkiego Biura Geodezji w Lublinie za oryginalne rozwiązanie projektowe na obszarze z ograniczeniami środowiskowymi, realizujące granice rolno-leśną obiektu Wólka Czułczycka i Zarzecze, gm. Chełm (515 ha);
Przedsiębiorstwa Usługowo-Handlowego „Le Mar” Sp. z o.o. w Jarosławiu oraz Małopolskiego Biura Geodezji w Tarnowie S. Krypel i wspólnicy SJ za oryginalne rozwiązanie projektowe na obszarach charakteryzujących się występowaniem znacznych deniwelacji terenu oraz rozbudowaną siecią wąwozów obiektu Biedrzychów – Dębno – Nowe, gm. Ożarów (1084 ha).

W seminarium uczestniczyli przedstawiciele kadry naukowej wyższych uczelni, resortu rolnictwa, a także liczne grono wójtów i starostów z obszarów objętych scaleniami gruntów, których projekty brały udział w konkursie. Tradycyjnie istotną część spotkania stanowiły prezentacje nagrodzonych projektów i wymiana zdobytych doświadczeń. Odbyła się również sesja referatowa, podczas której m.in. dyrektor Wydziału Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach Jerzy Motłoch omówił stan i perspektywy rozwoju wsi i rolnictwa województwa śląskiego, a zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Ziemią w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jerzy Kozłowski – scalenia gruntów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-20. Nie zabrakło też przykładów z zagranicy – historię i rozwój związków rozwoju obszarów wiejskich w Bawarii zaprezentował prezes Zarządu Związku Rozwoju Obszarów Wiejskich Dolnej Frankonii Józef Zedler.

Tegoroczne seminarium zostało zorganizowane przez: Departament Gospodarki Ziemią Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Zarząd Główny Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Towarzystwo Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Częstochowskie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych.

Źródło: MRiRW, CzBGiTR, AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS