|2014-01-15|
GNSS, Mapy, Instytucje, Imprezy
Dekada geologicznego geocachingu
W Muzeum Geologicznym w Warszawie odbyła się nietypowa, jak na tę instytucję, uroczystość – świętowano 10. rocznicę powstania EarthCache, quizu geologicznego istniejącego w ramach międzynarodowej gry terenowej, tzw. geocachingu, polegającej na odnajdywaniu za pomocą urządzenia GPS lub smartfona ukrytych wcześniej skrytek.
Grę geologiczną przystosowaną do geocachingu, stworzył w 2004 r. Gary Lewis – australijski geolog i członek Amerykańskiego Towarzystwa Geologicznego. Zabawa polega na odnajdywaniu opisanych współrzędnymi GPS miejsc i rozwiązywaniu zagadek geologicznych. Dziś na całym świecie istnieje ponad 17 tysięcy tego typu quizów (wszystkich typów skrytek jest ponad dwa miliony). Na terenie Polski jest już ponad 100 earthcach’y, a w samej Warszawie – siedem. A dlaczego jubileusz świętowano w Muzeum Geologicznym PIG? Bo właśnie w tym miejscu ukryty był pierwszy earthcache na terenie Mazowsza i Warszawy.
10 stycznia na jubileuszowe spotkanie urodzinowe przyjechało do Warszawy ponad 60 geokeszerek i geokeszerów z całej Polski, nie licząc towarzyszących graczom dzieci. Druga, terenowa część imprezy, odbyła się 11 stycznia w słynnym kamieniołomie Zachełmie, gdzie odkryto najstarsze na świecie ślady czworonożnych zwierząt kolonizujących obszary lądowe. Przewodnikiem był inicjator urodzinowego spotkania, Leo Walotek-Scheidegger. Objaśnił on uczestnikom poszczególne quizy i opowiedział o geologicznych tajemnicach kryjących się w tym stanowisku: o niezgodności kątowej, skamieniałych śladach deszczu, tropach tetrapoda czy śmietance hematytowej – „rzymskim dodatku do make-upu”.
Grupa odwiedziła również nieczynne wyrobiska na zboczach Góry Ciosowej, w których podziwiała pięknie odsłoniętą ścianę czerwonego piaskowca. Większą część uczestników wycieczki zaskoczył fakt, że tak piękną skałę, kojarzoną najczęściej z Antelope Canyon w rezerwacie Navahów, można spotkać w Polsce. Na mapie polskiego geocachingu miejsce to uświetnią kolejne dwa punkty earthcache. 18 geokeszerek i geokeszerów po raz pierwszy zdobyło w obydwu miejscach kilka earthcache'y, opublikowanych specjalnie na tę okazję na portalu geocaching.com, gdzie na stałe dla wszystkich kolejnych graczy dostępne są earthcache z całego świata.
Katarzyna Skurczyńska-Garwolińska i Leo Walotek-Scheidegger
|