Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-01-15| GNSS, Mapy, Instytucje, Imprezy

Dekada geologicznego geocachingu

W Muzeum Geologicznym w Warszawie odbyła się nietypowa, jak na tę instytucję, uroczystość – świętowano 10. rocznicę powstania EarthCache, quizu geologicznego istniejącego w ramach międzynarodowej gry terenowej, tzw. geocachingu, polegającej na odnajdywaniu za pomocą urządzenia GPS lub smartfona ukrytych wcześniej skrytek.


Dekada geologicznego geocachingu

Grę geologiczną przystosowaną do geocachingu, stworzył w 2004 r. Gary Lewis – australijski geolog i członek Amerykańskiego Towarzystwa Geologicznego. Zabawa polega na odnajdywaniu opisanych współrzędnymi GPS miejsc i rozwiązywaniu zagadek geologicznych. Dziś na całym świecie istnieje ponad 17 tysięcy tego typu quizów (wszystkich typów skrytek jest ponad dwa miliony). Na terenie Polski jest już ponad 100 earthcach’y, a w samej Warszawie – siedem. A dlaczego jubileusz świętowano w Muzeum Geologicznym PIG? Bo właśnie w tym miejscu ukryty był pierwszy earthcache na terenie Mazowsza i Warszawy.

10 stycznia na jubileuszowe spotkanie urodzinowe przyjechało do Warszawy ponad 60 geokeszerek i geokeszerów z całej Polski, nie licząc towarzyszących graczom dzieci. Druga, terenowa część imprezy, odbyła się 11 stycznia w słynnym kamieniołomie Zachełmie, gdzie odkryto najstarsze na świecie ślady czworonożnych zwierząt kolonizujących obszary lądowe. Przewodnikiem był inicjator urodzinowego spotkania, Leo Walotek-Scheidegger. Objaśnił on uczestnikom poszczególne quizy i opowiedział o geologicznych tajemnicach kryjących się w tym stanowisku: o niezgodności kątowej, skamieniałych śladach deszczu, tropach tetrapoda czy śmietance hematytowej – „rzymskim dodatku do make-upu”.

Grupa odwiedziła również nieczynne wyrobiska na zboczach Góry Ciosowej, w których podziwiała pięknie odsłoniętą ścianę czerwonego piaskowca. Większą część uczestników wycieczki zaskoczył fakt, że tak piękną skałę, kojarzoną najczęściej z Antelope Canyon w rezerwacie Navahów, można spotkać w Polsce. Na mapie polskiego geocachingu miejsce to uświetnią kolejne dwa punkty earthcache. 18 geokeszerek i geokeszerów po raz pierwszy zdobyło w obydwu miejscach kilka earthcache'y, opublikowanych specjalnie na tę okazję na portalu geocaching.com, gdzie na stałe dla wszystkich kolejnych graczy dostępne są earthcache z całego świata.

Katarzyna Skurczyńska-Garwolińska i Leo Walotek-Scheidegger


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS