Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-01-15| Mapy

Udany rok dla otwartych map

Rok 2013 był bardzo owocny dla otwartego projektu kartograficznego OpenStreetMap, szczególnie w naszym kraju – podsumowuje Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska.


Udany rok dla otwartych map <br />
Wieluń na Osmapa.pl
Wieluń na Osmapa.pl

Stowarzyszenie miało okazję zaprezentować projekt na wielu konferencjach, w tym Gisforum, OpenGIS 2013, Plener podróżniczy, Dni wolnego oprogramowania czy Targi Edura. Pozyskało również pierwsze środki pochodzące z 1% podatku (1293 zł), które zostaną poświęcone na rozwój projektu w Polsce.

Ostatnie miesiące roku to szeroka współpraca pomiędzy strażą pożarną oraz społecznością OSM, czego przykładem jest „Akcja Wieluń” oraz konkurs pikietażowy. Na tę okazję powstała nawet specjalna aplikacja StrażakOSM na Androida, której opiekunem jest firma Abakus.

W 2013 r. pojawił się również nowy edytor danych OpenStreetMap o nazwie iD, który przyciągnął wielu początkujących mapowiczów do projektu. Zmianie uległ interfejs strony głównej OSM (openstreetmap.org) oraz polska strona osmapa.pl. Powstała ponadto spora liczba serwisów bazujących na danych z tego projektu – np. gdzie.bl.ee, na której można znaleźć punkty usługowe wraz z godzinami otwarcia. Powstały nowe narzędzia, takie jak np. „samotne adresy”. Dzięki staraniom polskim uczestników projektu od zeszłego roku mapę OSM można także znaleźć w garminach oraz na przystankach w Szczecinie i Tramwajach Śląskich.

Stowarzyszenie jest również dumne z pozyskanych nowych danych, w tym importu punktów adresowych ze 130 gmin, a także uzyskania możliwości korzystania z zasobów rządowego Geoportalu, co jest zasługą projektu Uzupełniającej Mapy Polski (UMP).

Edycje danych OSM w 2013 r.


Na świecie projekt OpenStreetMap cieszy się rosnącą popularnością wśród firm – potencjał projektu wykorzystuje np. Foursquare, który zachęca do edycji map, oraz Pinterest.

Jeśli chodzi o techniczne aspekty projektu, to identyfikatory dla węzłów przekroczyły granicę 32-bit i są już liczbami 64-bitowymi. Obecnie system zgłaszania błędów jest zintegrowany ze stroną osm.org, co przyczyniło się do zwiększenia jego zasięgu wśród użytkowników i polepszenia jakości map.

Obecnie objętość pliku poland.osm.bz2 (spakowane dane OSM dla Polski) wynosi 594 MB (o 88% więcej w porównaniu z zeszłym rokiem). Przekłada sie to na około 17 mln dodatkowych węzłów, prawie 2 mln linii, z czego ponad 400 tys. to drogi. Mamy również 2,8 mln elementów z tagiem określającym adres (wzrost o 340%), 140 tys. punktów użyteczności publicznej (wzrost o 55%) i 33 tys. sklepów (o 37% więcej).

Obecny rozmiar pliku planet.osm.bz2 (spakowane dane OSM dla świata) to 32 GB. Polskie dane zajmują w nim 1,8%, a więc więcej niż przed rokiem (1,2%). Projekt rozwija się w kraju szybciej niż średnia na świecie i w Europie (świat waży o 28% więcej, Europa – o 30%, Polska – o 88% więcej).

Źródło: OSM PL, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS