Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2013-12-17 | Teledetekcja, Imprezy

Wejście do ESA niewiele zmieniło

Teledetekcja planetarna, zdalne badania na bardzo dalekie odległości oraz aktualne problemy dotyczące badań kosmicznych były tematem XI Dnia Teledetekcji, który odbył się wczoraj (16 grudnia) na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.


Ilustracja: Wejście do ESA niewiele zmieniło
Podczas tegorocznych obchodów tej cyklicznej imprezy organizowanej w rocznicę pierwszego lotu samolotu braci Wright dużo miejsca poświęcono pierwszym polskiej konstrukcji satelitom. Dr hab. Aleksiej Pamiatnych z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie przybliżył niemal dwustu zgromadzonym na PW miłośnikom teledetekcji projekt BRITE (BRIght Target Explorer), stworzony przez konsorcjum kanadyjsko-austriacko-polskie. W ramach misji każdy z biorących w niej udział krajów zobowiązał się do wyniesienia na orbitę dwóch aparatów, które stworzą konstelację służącą do obserwacji najjaśniejszych gwiazd w naszej galaktyce. „Lem” – pierwszy polski satelita naukowy oraz pierwszy z dwóch satelitów BRITE-PL – został wystrzelony z bazy wojskowej Jasny w Rosji 21 listopada br. Start drugiego – „Heweliusza” – został przeniesiony z grudnia br. na początek przyszłego roku.

Artur Łukasik ze Studenckiego Koła Astronautycznego działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW przypomniał misję pierwszego polskiego studenckiego satelity PW-Sat oraz zaprezentował plany budowy PW-Sat 2. Celem obydwu projektów jest testowanie systemu deorbitacji. Dzięki specjalnie zamontowanemu elementowi (w przypadku PW-Sat był to ogon, w przypadku PW-Sat 2 – żagiel), który rozwijany jest w chwili zakończenia misji, satelita wytraca swoją prędkość, obniża lot, by w końcu spłonąć w atmosferze. Takie rozwiązanie pozwoliłoby uniknąć dalszego gromadzenia się śmieci kosmicznych w przestrzeni wokół Ziemi. Artur Łukasik przypomniał, że misja PW-Sat nie zakończyła się sukcesem. Z powodu trudności z komunikacją nie udało się rozwinąć ogona satelity. Podkreślił jednak, że zdobyte doświadczenie na pewno zaprocentuje w trakcie realizacji kolejnego projektu.

Krystyna Macioszek z Sekcji Balonowej Studenckiego Koła Astronautycznego wskazywała na liczne zastosowanie balonów stratosferycznych m.in. w sektorze kosmicznym. Balony, które wypełniane są helem lub wodorem, mogą być wykorzystywane do obserwacji Ziemi, badania kosmosu czy testowania sprzętów, które następnie wykorzystane zostaną w misjach kosmicznych, a są przy tym dużo tańsze i ich konstrukcja jest dużo prostsza od rakiet i satelitów.

O badaniu powierzchni Marsa opowiadał natomiast dr Krzysztof Ziołkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Przypomniał wybrane misje naukowe – od tych najwcześniejszych z lat 60. po współczesne oraz zwrócił uwagę, że niektóre z nich dostarczyły tylko zdjęcia przelatując w pobliżu Czerwonej Planety (np. sonda Mariner), celem innych natomiast było lądowanie oraz pobranie i zbadanie próbek (np. łazik Curiosity).



Ostatnim punktem tegorocznego Dnia Teledetekcji był panel dyskusyjnym ,,Na podbój kosmosu”, do którego zaproszono: dr. hab. Aleksieja Pamiatnycha, dr. Krzysztofa Ziołkowskiego oraz Artura Łukasika. Na pytanie, co zmieniło się od chwili wejścia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej, doktor Ziołkowski stwierdził, że właściwie niewiele. Polska od dawna współpracowała z ESA, czego dowodem jest udział w licznych misjach kosmicznych organizowanych przez Agencję. Przyznał jednak, że dostęp do wielu przedsięwzięć stał się łatwiejszy, a do niektórych w ogóle możliwy, gdyż są konkursy, w których mogą uczestniczyć tylko kraje członkowskie. Artur Łukasik dodał, że przystąpienie Polski do ESA otworzyło studentom drogę do uczestnictwa w wielu projektach. W trakcie dyskusji padło również pytanie o Polską Agencję Kosmiczną. Dr Krzysztof Ziołkowski zauważył, że będzie to niewielka organizacja, której zadaniem będzie koordynacja działalności różnych krajowych ośrodków badań kosmicznych. Dotychczas podobną funkcję pełniło Centrum Badań Kosmicznych i doktor wyraził nadzieję, że powstanie Agencji spowoduje, że Centrum zajmie się działalnością naukową, tak jak powinno.

Podczas przerwy na uczestników czekał konkurs wiedzy astronomicznej, w ramach którego biorący udział w zmaganiach musieli odpowiedzieć na kilkanaście pytań. Dodatkowo, przez cały dzień można było oglądać wystawę fotografii planet Układu Słonecznego.

Organizatorem XI Dni Teledetekcji było Stowarzyszenie Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii PW „Geoida”. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
wybitni matematycy: Wacław Sierpiński, Zygmunt Janiszewski i Stefan Mazurkiewicz założyli w 1920 r. pierwsze polskie czasopismo matematyczne ?Fundamenta Mathematicae??
następny
strzałka w dółGeoludzie
Mieczysław Szumański (1896-1974)

Mieczysław Szumański (1896-1974)
Ppłk. Mieczysław Szumański ps. „Bury”, patron 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie, był wybitnym geografem Wojska Polskiego i Armii Krajowej, szefem Służby Geograficznej Oddziału IV Kwatermistrzowskiego Komendy Głównej AK...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1684
W Holandii założono pierwsze znane w Europie repery (punkty o znanej wysokości). W rzeczywistości były to wskaźniki określające poziom letniej wody w Amsterdamie, którymi burmistrz Johannes Hudde oznaczył wybrane kamienie na ośmiu miejskich śluzach...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama