Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-12-13| GNSS

EGNOS pomaga lądować w Polsce

Europejska Agencja GNSS (GSA) zakończyła projekt mający umożliwić podchodzenie do lądowania przy kiepskiej widoczności z wykorzystaniem EGNOS na terenie wschodniej Europy.


EGNOS pomaga lądować w Polsce

By można było bezpiecznie posadzić samolot przy mgle czy zamgleniach, dotychczas trzeba było korzystać z systemu ILS, którego instalacja dla wielu lotnisk jest zbyt kosztowna. Znacznie łatwiejsze i tańsze jest wykorzystanie usługi bezpieczeństwa życia EGNOS (SoL), uruchomionej w marcu 2011 roku. Nie tylko zwiększa ona dokładność odbiornika satelitarnego, ale także dostarcza danych o wiarygodności systemu GPS. By można było z niej korzystać, na danym lotnisku wystarczy opracować specjalne procedury lądowania. Dotychczas w Europie wdrożono ich już 150.

Problem w tym, że w momencie uruchamiania usługi EGNOS SoL, nie była ona dostępna w niektórych regionach środkowej i wschodniej Europy, m.in. we wschodniej części Polski. By zwiększyć zasięg, GSA rozpoczęła realizację projektu „EGNOS Extension to Eastern Europe” finansowanego ze środków 7. Programu Ramowego. Jednym z jego uczestników było m.in. Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie, a także podmioty z Rosji, Ukrainy, Mołdawii czy Rumunii.

W ramach projektu pomiędzy kwietniem a czerwcem br. wykonano 19 serii testowych lotów. W ich trakcie na różnych lotniskach, również w Polsce, wykonywano podejścia do lądowania z wykorzystaniem zarówno sygnału SoL, jak i systemu ILS. Projekt zakończył się sukcesem, co umożliwiło rozszerzenie zasięgu EGNOS na wschód, w tym na całą Polskę.

EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) jest europejskim systemem wspomagającym działanie GPS (w przyszłości także Galileo). Dzięki poprawkom wyliczanym na 40 stacjach referencyjnych i retransmitowanych przez satelity geostacjonarne (lub internet w przypadku usługi komercyjnej, EDAS) dokładność wyznaczania pozycji wzrasta do około 1-3 metrów. W usłudze bezpieczeństwa życia (safety of life) EGNOS zapewnia ponadto informacje o wiarygodności sygnałów GPS, co jest istotne np. z punktu widzenia lotnictwa. Na razie system działa w zachodniej i środkowej Europie. W przyszłości ma być dostępny także w południowej i północnej Afryce oraz Europie Wschodniej.

Źródło: EGNOS Portal, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS