|2007-02-07|
Geodezja, Edukacja, Software, Instytucje
Biblioteka cyfrowa na AGH
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie uruchomiła Akademicką Bibliotekę Cyfrową (ABC AGH), która udostępnia w sieci internetowej zasoby Biblioteki Głównej tej uczelni.
Prace koncepcyjne nad stworzeniem cyfrowego zbioru rozpoczęto w 1998 roku. Impulsem dla nich była konieczność rozwiązania problemu niewystarczającej liczby egzemplarzy starych i już niewznawianych skryptów uczelnianych, których poszukiwali studenci. Po opublikowaniu rozporządzenia ministra kultury i sztuki, w którym określono wykaz bibliotek tworzących Narodowy Zasób Biblioteczny, zasób cyfrowy biblioteki poszerzono o wartościowe pozycje (starodruki, opracowania z XIX w.) z dziedziny górnictwa i hutnictwa, jak również o materiały konferencyjne, monografie, czasopisma wydawane przez Wydawnictwo Naukowo-Dydaktyczne AGH. Zaczynano od umieszczenia na stronie internetowej biblioteki AGH opisów poszczególnych cyfrowych pozycji, następnie zbiór podzielono na kolekcje, a książki skatalogowano. W końcu zrodził się pomysł utworzenia Akademickiej Biblioteki Cyfrowej AGH, która w przyszłości stanie się częścią regionalnej i ogólnopolskiej biblioteki cyfrowej. Obecnie w ABC AGH znajduje się 710 pozycji, w tym m.in.: 48 skryptów uczelnianych, 153 rozprawy doktorskie, 173 druki sprzed 1945 roku.
W cyfrowej bibliotece zbiory o wartości historycznej zawierają m.in.: -„Geograficzno-statystyczny opis królestwa Galicyi i Lodomeryi” Hipolita Słupnickiego, -„Początki trygonometryi płaskiej” Michała Pełki Polińskiego, -„Trójkątowanie drugiego rzędu” Henryka Muklanowicza, -„Jeometryi część I ułożona podług Lacroix” Antoniego Dąbrowskiego, -„Miernictwo niższe” Wincentego Wrześniowskiego (na fotografii jedna z kart dzieła), -„Geodesie” Carla Reinhertza, -„Geometria” Stanisława Grzepskiego, -„Kosmografija” Jana Walerego Jędrzejewicza.
Źródło: AGH
|