wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-02-07| Geodezja, Edukacja, Software, Instytucje

Biblioteka cyfrowa na AGH


Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie uruchomiła Akademicką Bibliotekę Cyfrową (ABC AGH), która udostępnia w sieci internetowej zasoby Biblioteki Głównej tej uczelni.

Prace koncepcyjne nad stworzeniem cyfrowego zbioru rozpoczęto w 1998 roku. Impulsem dla nich była konieczność rozwiązania problemu niewystarczającej liczby egzemplarzy starych i już niewznawianych skryptów uczelnianych, których poszukiwali studenci.
Po opublikowaniu rozporządzenia ministra kultury i sztuki, w którym określono wykaz bibliotek tworzących Narodowy Zasób Biblioteczny, zasób cyfrowy biblioteki poszerzono o wartościowe pozycje (starodruki, opracowania z XIX w.) z dziedziny górnictwa i hutnictwa, jak również o materiały konferencyjne, monografie, czasopisma wydawane przez Wydawnictwo Naukowo-Dydaktyczne AGH.
Zaczynano od umieszczenia na stronie internetowej biblioteki AGH opisów poszczególnych cyfrowych pozycji, następnie zbiór podzielono na kolekcje, a książki skatalogowano. W końcu zrodził się pomysł utworzenia Akademickiej Biblioteki Cyfrowej AGH, która w przyszłości stanie się częścią regionalnej i ogólnopolskiej biblioteki cyfrowej.
Obecnie w ABC AGH znajduje się 710 pozycji, w tym m.in.: 48 skryptów uczelnianych, 153 rozprawy doktorskie, 173 druki sprzed 1945 roku.

W cyfrowej bibliotece zbiory o wartości historycznej zawierają m.in.:
-„Geograficzno-statystyczny opis królestwa Galicyi i Lodomeryi” Hipolita Słupnickiego,
-„Początki trygonometryi płaskiej” Michała Pełki Polińskiego,
-„Trójkątowanie drugiego rzędu” Henryka Muklanowicza,
-„Jeometryi część I ułożona podług Lacroix” Antoniego Dąbrowskiego,
-„Miernictwo niższe” Wincentego Wrześniowskiego (na fotografii jedna z kart dzieła),
-„Geodesie” Carla Reinhertza,
-„Geometria” Stanisława Grzepskiego,
-„Kosmografija” Jana Walerego Jędrzejewicza.

Źródło: AGH


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bielsko-Biała w OSM
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS