Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-02-07| Geodezja, Edukacja, Software, Instytucje

Biblioteka cyfrowa na AGH


Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie uruchomiła Akademicką Bibliotekę Cyfrową (ABC AGH), która udostępnia w sieci internetowej zasoby Biblioteki Głównej tej uczelni.

Prace koncepcyjne nad stworzeniem cyfrowego zbioru rozpoczęto w 1998 roku. Impulsem dla nich była konieczność rozwiązania problemu niewystarczającej liczby egzemplarzy starych i już niewznawianych skryptów uczelnianych, których poszukiwali studenci.
Po opublikowaniu rozporządzenia ministra kultury i sztuki, w którym określono wykaz bibliotek tworzących Narodowy Zasób Biblioteczny, zasób cyfrowy biblioteki poszerzono o wartościowe pozycje (starodruki, opracowania z XIX w.) z dziedziny górnictwa i hutnictwa, jak również o materiały konferencyjne, monografie, czasopisma wydawane przez Wydawnictwo Naukowo-Dydaktyczne AGH.
Zaczynano od umieszczenia na stronie internetowej biblioteki AGH opisów poszczególnych cyfrowych pozycji, następnie zbiór podzielono na kolekcje, a książki skatalogowano. W końcu zrodził się pomysł utworzenia Akademickiej Biblioteki Cyfrowej AGH, która w przyszłości stanie się częścią regionalnej i ogólnopolskiej biblioteki cyfrowej.
Obecnie w ABC AGH znajduje się 710 pozycji, w tym m.in.: 48 skryptów uczelnianych, 153 rozprawy doktorskie, 173 druki sprzed 1945 roku.

W cyfrowej bibliotece zbiory o wartości historycznej zawierają m.in.:
-„Geograficzno-statystyczny opis królestwa Galicyi i Lodomeryi” Hipolita Słupnickiego,
-„Początki trygonometryi płaskiej” Michała Pełki Polińskiego,
-„Trójkątowanie drugiego rzędu” Henryka Muklanowicza,
-„Jeometryi część I ułożona podług Lacroix” Antoniego Dąbrowskiego,
-„Miernictwo niższe” Wincentego Wrześniowskiego (na fotografii jedna z kart dzieła),
-„Geodesie” Carla Reinhertza,
-„Geometria” Stanisława Grzepskiego,
-„Kosmografija” Jana Walerego Jędrzejewicza.

Źródło: AGH


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS