Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-11-29| GNSS, Prawo

GPS nie dla detektywa

Prywatni detektywi nie mogą śledzić osób za pomocą odbiorników GPS – uznał wczoraj (28 listopada) Sąd Najwyższy.


GPS nie dla detektywa

Stanowisko takie uchwalono na wniosek jednego z sądów okręgowych, który miał wydać wyrok w sprawie kobiety śledzonej w ten sposób na zlecenie swojego męża. Gdy odkryła ona w swoim samochodzie odbiornik GPS, zgłosiła sprawę do prokuratury. Ta umorzyła jednak śledztwo, w związku z czym kobieta wytoczyła prywatny proces karny detektywowi.

Sąd rejonowy w Olecku nie dopatrzył się jednak w tym działaniu przestępstwa, sprawa trafiła więc do wyższej instancji. Podczas jej badania sąd okręgowy zdecydował, by wypowiedział się na ten temat Sąd Najwyższy. Ten odmówił udzielenia konkretnej odpowiedzi w tej sprawie, ale wypowiedział się co do jej istoty.

Trójka sędziów stwierdziła, że detektyw ma prawo zbierać informacje wkraczające np. w kwestie małżeńskie, ale nie może przy tym stosować środków zarezerwowanych dla organów państwa, a takim jest właśnie śledzenie z wykorzystaniem odbiornika GPS. SN powołał się w swojej opinii m.in. na wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Trzy lata temu uznał on, że użycie odbiorników satelitarnych może naruszać prawo do prywatności. Co istotne, także w przypadku użycia go przez organy władzy.

Powyższe stanowisko jest wyłącznie opinią prawną i nie jest wiążące dla innych sędziów.

Źródło: PAP, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS