2013-11-29 |
GIS, Imprezy
Dyskutują o GIS-ie w ochronie przyrody
W Fojutowie – w sercu Borów Tucholskich i rezerwatu biosfery o takiej samej nazwie – trwa dzisiaj (29 listopada) drugi dzień konferencji naukowej poświęconej systemom informacji geograficznej wykorzystywanym w zarządzaniu obszarami chronionymi.
 fot. Jan Wielgosz
|
|
|
|
|
Na spotkanie przyjechali twórcy i użytkownicy systemów GIS, dostawcy technologii, danych oraz usług danych – w sumie ponad setka osób będących przedstawicielami ośrodków naukowych, instytucji oraz firm prywatnych. Jest to reprezentacja z całej Polski – i to zarówno w przekroju południkowym, od Gdańska do Zakopanego, jak i równoleżnikowym, od Szczecina do Goniądza w Biebrzańskim Parku Narodowym.
W pierwszym dniu obrad odbyła się sesja plenarna oraz 3 sesje referatowe (połowa z przewidzianych 42 prezentacji), na których poruszona została tematyka zastosowań GIS-u oraz analiz i planowania przestrzennego. Na dziś zaplanowano 3 sesje, w tym te dotyczące geoportali i rejestrów środowiskowych oraz narzędzi i aplikacji. Stoiska wystawiło kilka firm, m.in.: Esri Polska, Intergraph Polska, MGGP Aero, Geocom, Apogeo, oraz Instytut Geodezji i Kartografii. Z okazji konferencji ukazała się monografia naukowa składająca się z 23 rozdziałów, która opisuje przykłady zastosowań narzędzi geoinformatycznych w zarządzaniu, badaniu i analizie obszarów chronionych.
Konferencję organizuje Tucholski Park Krajobrazowy wspólnie z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, a honorowego patronatu udzielili dziekani wydziałów UMK w Toruniu – Nauk o Ziemi oraz Biologii i Ochrony Środowiska. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.
Mieczysław Kunz (Wydział Nauk o Ziemi UMK w Toruniu)
|