Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-11-28| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Imprezy

Jeśli las ma być smart, to z geotechnologiami

W trakcie kongresu „Smart Metropolia” (Gdańsk, 21-22 listopada) oddzielny panel poświęcono lasom. Jednym z jego dwóch głównych tematów były technologie geoprzestrzenne.


Jeśli las ma być smart, to z geotechnologiami

Słowo smart ma co najmniej kilkanaście polskich odpowiedników. W potocznym rozumieniu kojarzone jest najczęściej z inteligencją bądź sprytem. I te dwa znaczenia właściwie wystarczą, aby oddać sens kongresu zorganizowanego z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka. Wśród uczestników imprezy znaleźli się uznani w całym świecie wybitni specjaliści z zakresu urbanistyki, planowania przestrzennego, transportu, telekomunikacji jak również ekologii, psychologii społecznej i zarządzania strategicznego.

Przygotowany przez leśników panel „Smart Las” podzielony został na dwa obszary tematyczne. Pierwszy z nich zatytułowany „Dobre praktyki – Leśne Mapy Numeryczne i wymiana informacji o środowisku naturalnym” dotyczył prezentacji nowoczesnych narzędzi stosowanych obecnie w procesie zarządzania i gospodarowania na obszarach leśnych pozostających w zasobach Skarbu Państwa. Wojciech Pardus z gdańskiej dyrekcji LP zapoznał zebranych słuchaczy z systemem Leśnych Map Numerycznych (LMN) i ich codziennym zastosowaniem we wszystkich jednostkach w Polsce.

Funkcjonowanie będącego jeszcze w fazie testów pilotażowego serwisu Banku Danych o Lasach było przedmiotem prezentacji przygotowanej przez Artura Michorczyka z Biura Urządzania i Geodezji Leśnej w Warszawie. Zgromadzone w nim dane obejmują wszystkie lasy w Polsce bez względu na formę własności. Jest to pierwszy w Europie i niewykluczone, że na świecie, tak kompletny zbiór informacji o stanie lasów. Jego funkcjonowanie ma za zadanie również odciążenie jednostek LP od obowiązku udostępnienia danych ze swoich zasobów.

Futurystyczną wizję banku danych o lasach zgromadzonych na podstawie zdjęć satelitarnych i skaningu laserowego przedstawił Radomir Bałazy z Instytutu Badawczego Leśnictwa. Zdjęcie satelitarne pozwala, poza danymi geometrycznymi, na pozyskanie szybkiej i bieżącej informacji o np. aktualnym stanie zdrowotności drzewostanu czy rozmiarach zaistniałych szkód. Zrealizowany pilotażowo w kilku nadleśnictwach skaning laserowy może być wykorzystany do celów inwentaryzacyjnych zarówno drzewostanów, jak i infrastruktury np. drogowej w celu najlepszego zaplanowania prac gospodarczych. Lasy Państwowe są pierwszą instytucją w Polsce, która wykorzystała skaning laserowy do modelowania różnych procesów.

Źródło: Jacek Leszewski, rzecznik RDLP w Gdańsku


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama