Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-11-27| GNSS, Instytucje, Imprezy

O sukcesach i problemach polskiej metrologii w Ministerstwie Gospodarki

Metrologia jest jedną z podstaw cywilizacji i bez spójności i jednolitości pomiarów nie jest możliwe funkcjonowanie podstawowych form organizacji życia społecznego i gospodarczego – powiedziała Hanna Trojanowska, podsekretarz stanu w MG, której wystąpienie otworzyło konferencję metrologiczną. Wśród tematów poruszonych na spotkaniu znalazł się również udział Polski w programie Galileo.


O sukcesach i problemach polskiej metrologii w Ministerstwie Gospodarki
Wczoraj (26 listopada) w Ministerstwie Gospodarki w Warszawie odbyła się konferencja pn.: „Metrologia motorem innowacji”. Podczas jej inauguracji wiceminister Trojanowska wspomniała o założeniach reformy w obszarze metrologii, której celem jest umożliwienie wykorzystania potencjału tkwiącego w rozwoju technik pomiarowych. O konieczności zmian instytucjonalnych mówił także dr Włodzimierz Lewandowski, główny fizyk Międzynarodowego Biura Miar i Wag. Jego zdaniem obecnie polskie instytucje metrologiczne w zasadzie nie wywiązują się z jednej ze swoich ról, którą jest wspieranie innowacyjności i współtworzenie postępu technologicznego. Dr Lewandowski podkreślił, że opóźnianie reform będzie miało negatywne konsekwencje dla rozwoju polskiej gospodarki.

Podczas dwóch sesji uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień dotyczących m.in. problemów metrologicznych w nanotechnologii, zabezpieczenia metrologicznego samolotów wielozadaniowych F-16 oraz znaczenia stałych fizycznych w definiowaniu jednostek miar.

Dr Jerzy Nawrocki, kierownik Służby Czasu w Obserwatorium Astrogeodynamicznym w Borowcu, opowiadał natomiast o udziale Polski w realizacji projektu Galileo w zakresie metrologii czasu. Obserwatorium w Borowcu brało m.in. udział w pracach nad systemem „Galileo Time Service Provider”, którego głównym celem jest powiązanie czasu Galileo z czasem światowym, przede wszystkim UTC. Polacy opracowali m.in. metodę transferu czasu do i z naziemnych stacji Galileo oraz stworzyli niezbędny dla tego rozwiązania software. Obserwatorium uczestniczyło również w programie „Harrison” związanym z poszukiwaniem zastosowań dla precyzyjnego czasu i częstotliwości generowanych przez satelity Galileo oraz pracach w kontrolnej stacji w Fucino we Włoszech, które obejmowały m.in. instalację zegarów, odbiorników, pozycjonowanie anten czy kalibrację stacji.

Dr Nawrocki przypomniał, że koszt budowy Galileo wynosi kilka mld euro. Zauważył ponadto, że wydatki poniesione przez Polskę z tytułu budowy systemu szacuje się na 100 mln euro, zaś tylko kilka instytutów naukowych w Polsce (w tym Obserwatorium w Borowcu) bierze udział w jego tworzeniu – zrealizowano kontrakty na zaledwie 500 tys. euro. Przyczyn takiego stanu rzeczy dr Nawrocki upatrywał m.in. w braku dynamicznej polityki państwa promującej Galileo w naszym kraju oraz późnym członkostwie Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej.W Sali Pod Kopułą zgromadziło się ponad stu przedstawicieli środowisk naukowych, przemysłowych oraz pracowników administracji centralnej. Celem konferencji było przybliżenie najnowszych osiągnięć w zakresie metrologii i jej niepodważalnej roli w rozwoju gospodarki i społeczeństwa.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS