Wczoraj (26 listopada) w Ministerstwie Gospodarki w Warszawie odbyła się konferencja pn.: „Metrologia motorem innowacji”. Podczas jej inauguracji wiceminister Trojanowska wspomniała o założeniach reformy w obszarze metrologii, której celem jest umożliwienie wykorzystania potencjału tkwiącego w rozwoju technik pomiarowych. O konieczności zmian instytucjonalnych mówił także dr Włodzimierz Lewandowski, główny fizyk Międzynarodowego Biura Miar i Wag. Jego zdaniem obecnie polskie instytucje metrologiczne w zasadzie nie wywiązują się z jednej ze swoich ról, którą jest wspieranie innowacyjności i współtworzenie postępu technologicznego. Dr Lewandowski podkreślił, że opóźnianie reform będzie miało negatywne konsekwencje dla rozwoju polskiej gospodarki.
Podczas dwóch sesji uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień dotyczących m.in. problemów metrologicznych w nanotechnologii, zabezpieczenia metrologicznego samolotów wielozadaniowych F-16 oraz znaczenia stałych fizycznych w definiowaniu jednostek miar.
Dr Jerzy Nawrocki, kierownik Służby Czasu w Obserwatorium Astrogeodynamicznym w Borowcu, opowiadał natomiast o udziale Polski w realizacji projektu Galileo w zakresie metrologii czasu. Obserwatorium w Borowcu brało m.in. udział w pracach nad systemem „Galileo Time Service Provider”, którego głównym celem jest powiązanie czasu Galileo z czasem światowym, przede wszystkim UTC. Polacy opracowali m.in. metodę transferu czasu do i z naziemnych stacji Galileo oraz stworzyli niezbędny dla tego rozwiązania software. Obserwatorium uczestniczyło również w programie „Harrison” związanym z poszukiwaniem zastosowań dla precyzyjnego czasu i częstotliwości generowanych przez satelity Galileo oraz pracach w kontrolnej stacji w Fucino we Włoszech, które obejmowały m.in. instalację zegarów, odbiorników, pozycjonowanie anten czy kalibrację stacji.
Dr Nawrocki przypomniał, że koszt budowy Galileo wynosi kilka mld euro. Zauważył ponadto, że wydatki poniesione przez Polskę z tytułu budowy systemu szacuje się na 100 mln euro, zaś tylko kilka instytutów naukowych w Polsce (w tym Obserwatorium w Borowcu) bierze udział w jego tworzeniu – zrealizowano kontrakty na zaledwie 500 tys. euro. Przyczyn takiego stanu rzeczy dr Nawrocki upatrywał m.in. w braku dynamicznej polityki państwa promującej Galileo w naszym kraju oraz późnym członkostwie Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

W Sali Pod Kopułą zgromadziło się ponad stu przedstawicieli środowisk naukowych, przemysłowych oraz pracowników administracji centralnej. Celem konferencji było przybliżenie najnowszych osiągnięć w zakresie metrologii i jej niepodważalnej roli w rozwoju gospodarki i społeczeństwa.