Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-10-24| GIS, Mapy, Imprezy

GUGiK zainaugurował enviDMS

Projekt o dość złożonej nazwie „Model bazy danych przestrzennych dotyczących środowiska przyrodniczego wraz z systemem zarządzania w aspekcie kartograficznych opracowań tematycznych” (w skrócie enviDMS) według szacunków Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii będzie kosztować blisko 16,6 mln zł. Wczoraj (23 października) odbyła się konferencja inaugurująca to przedsięwzięcie, które formalnie wystartowało w początkach lipca br., kiedy to podpisano umowę na jego finansowanie.


GUGiK zainaugurował enviDMS

85% środków na jego realizację ma pochodzić z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-14, a 15% – z budżetu państwa. Inicjatorem projektu jest Główny Urząd Geodezji i Kartografii, a partnerami Kartverket (Norweska Agencja Kartograficzna) oraz Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej (KZGW). Jego założeniem jest rozwinięcie dotychczasowych prac związanych z opracowaniem przez służbę geodezyjną i kartograficzną tematycznej Mapy Hydrograficznej Polski w skali 1:50 000, a także kontynuacja prac związanych z budową referencyjnych baz danych tematycznych wchodzących w skład krajowej infrastruktury informacji przestrzennej.

Kierownik projektu Karolina Szyszkowska z Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej GUGiK wśród celów enviDMS wymieniła:
• poprawę i upowszechnienie dostępu do tematycznej informacji przestrzennej opracowanej i udostępnianej przez służbę geodezyjną i kartograficzną,
• zwiększenie liczby baz danych i usług danych przestrzennych dotyczących środowiska przyrodniczego prowadzonych i udostępnianych przez administrację publiczną drogą elektroniczną,
• zapewnienie interoperacyjności zbiorów danych i usług przestrzennych z pozostałymi zbiorami włączonymi do krajowej IIP.

Przy realizacji projektu szczególny nacisk będzie położony – co podkreślał główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski – na integrację, harmonizację i interoperacyjność zbiorów danych i usług przestrzennych z pozostałymi zbiorami włączonymi do krajowej IIP.
Bezpośrednimi beneficjentami projektu są: ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, a także inne centra przetwarzania danych przestrzennych prowadzone przez administrację publiczną, w szczególności służby ochrony środowiska podległe ministrowi środowiska.

23 października rozpoczęła się też pierwsza z wizyt studyjnych mających na celu wymianę doświadczeń polskich i norweskich w zakresie tworzenia, udostępniania i wykorzystania tematycznych baz danych przestrzennych z zastosowaniem współczesnych rozwiązań technologicznych IT, w szczególności dotyczących środowiska przyrodniczego (kolejna ma się odbyć wiosną przyszłego roku w Norwegii). Stąd obecność podczas konferencji Olafa Magnusa Ostensena, dyrektora Departamentu NGIS w Norweskiej Agencji Kartograficznej, który jest też szefem Komitetu ISO odpowiedzialnego za wypracowanie międzynarodowych standardów związanych z informacją geograficzną.

Przypomnijmy, że w już sierpniu GUGiK ogłosił pierwszy przetarg związany z projektem na prace doradczo-konsultingowe (szacunkowa wartość: 1,53 mln zł brutto). GUGiK ma nadzieję na jego rozstrzygnięcie jeszcze w listopadzie br. Kolejne zamówienia mają ruszyć w przyszłym roku.

Wśród działań planowanych w ramach projektu wymieniano przede wszystkim.:
• opracowanie i wdrożenie modelu ww. danych przestrzennych oraz systemu zarządzania tymi danymi,
• prace koncepcyjne, badawcze i standaryzacyjne związane z harmonizacją, integracją i standaryzacją danych przestrzennych oraz usług poprzez wykorzystanie rejestrów referencyjnych, w szczególności bazy danych obiektów topograficznych, a także koordynację działań zgodnie z modelem infrastruktury informacyjnej państwa,
• załadowanie istniejących i przetwarzanie gromadzonych danych przestrzennych dotyczących środowiska przyrodniczego do modelu bazy danych oraz systemu zarządzania,
• zebranie nowych, testowych danych przestrzennych w skali 1:10 000 dotyczących środowiska przyrodniczego dla wybranych obszarów Polski oraz ich załadowanie do modelu bazy danych oraz systemu zarządzania,
• udostępnienie cyfrowych kartograficznych opracowań tematycznych dotyczących środowiska przyrodniczego w szczególności obejmujących dane hydrograficznych i hydrologiczne oraz uruchomienie usług danych przestrzennych,
• organizację 2-dniowego szkolenia dla 150 osób z udziałem polskich i norweskich ekspertów (jego tematyka będzie dotyczyła praktycznego wykorzystania opracowanego w ramach projektu modelu bazy danych przestrzennych wraz z systemem zarządzania).
Termin zakończenia projektu zaplanowano na 31 grudnia 2015 r.

W konferencji uczestniczyło blisko 130 osób, przedstawiciele: instytucji związanych z gospodarką wodną (KZGW, RZGW, IMGW), ochroną środowiska (GDOŚ, IOŚ) i leśnictwem (IBL), a także uczelni, wojska, administracji wszystkich szczebli (geodezyjnej, związanej z gospodarką przestrzenną, ochroną środowiska i in.) oraz firm.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama