85% środków na jego realizację ma pochodzić z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-14, a 15% – z budżetu państwa. Inicjatorem projektu jest Główny Urząd Geodezji i Kartografii, a partnerami Kartverket (Norweska Agencja Kartograficzna) oraz Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej (KZGW). Jego założeniem jest rozwinięcie dotychczasowych prac związanych z opracowaniem przez służbę geodezyjną i kartograficzną tematycznej Mapy Hydrograficznej Polski w skali 1:50 000, a także kontynuacja prac związanych z budową referencyjnych baz danych tematycznych wchodzących w skład krajowej infrastruktury informacji przestrzennej.
Kierownik projektu Karolina Szyszkowska z Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej GUGiK wśród celów enviDMS wymieniła:
• poprawę i upowszechnienie dostępu do tematycznej informacji przestrzennej opracowanej i udostępnianej przez służbę geodezyjną i kartograficzną,
• zwiększenie liczby baz danych i usług danych przestrzennych dotyczących środowiska przyrodniczego prowadzonych i udostępnianych przez administrację publiczną drogą elektroniczną,
• zapewnienie interoperacyjności zbiorów danych i usług przestrzennych z pozostałymi zbiorami włączonymi do krajowej IIP.
Przy realizacji projektu szczególny nacisk będzie położony – co podkreślał główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski – na integrację, harmonizację i interoperacyjność zbiorów danych i usług przestrzennych z pozostałymi zbiorami włączonymi do krajowej IIP.
Bezpośrednimi beneficjentami projektu są: ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, a także inne centra przetwarzania danych przestrzennych prowadzone przez administrację publiczną, w szczególności służby ochrony środowiska podległe ministrowi środowiska.
23 października rozpoczęła się też pierwsza z wizyt studyjnych mających na celu wymianę doświadczeń polskich i norweskich w zakresie tworzenia, udostępniania i wykorzystania tematycznych baz danych przestrzennych z zastosowaniem współczesnych rozwiązań technologicznych IT, w szczególności dotyczących środowiska przyrodniczego (kolejna ma się odbyć wiosną przyszłego roku w Norwegii). Stąd obecność podczas konferencji Olafa Magnusa Ostensena, dyrektora Departamentu NGIS w Norweskiej Agencji Kartograficznej, który jest też szefem Komitetu ISO odpowiedzialnego za wypracowanie międzynarodowych standardów związanych z informacją geograficzną.
Przypomnijmy, że w już sierpniu GUGiK ogłosił pierwszy przetarg związany z projektem na prace doradczo-konsultingowe (szacunkowa wartość: 1,53 mln zł brutto). GUGiK ma nadzieję na jego rozstrzygnięcie jeszcze w listopadzie br. Kolejne zamówienia mają ruszyć w przyszłym roku.
Wśród działań planowanych w ramach projektu wymieniano przede wszystkim.:
• opracowanie i wdrożenie modelu ww. danych przestrzennych oraz systemu zarządzania tymi danymi,
• prace koncepcyjne, badawcze i standaryzacyjne związane z harmonizacją, integracją i standaryzacją danych przestrzennych oraz usług poprzez wykorzystanie rejestrów referencyjnych, w szczególności bazy danych obiektów topograficznych, a także koordynację działań zgodnie z modelem infrastruktury informacyjnej państwa,
• załadowanie istniejących i przetwarzanie gromadzonych danych przestrzennych dotyczących środowiska przyrodniczego do modelu bazy danych oraz systemu zarządzania,
• zebranie nowych, testowych danych przestrzennych w skali 1:10 000 dotyczących środowiska przyrodniczego dla wybranych obszarów Polski oraz ich załadowanie do modelu bazy danych oraz systemu zarządzania,
• udostępnienie cyfrowych kartograficznych opracowań tematycznych dotyczących środowiska przyrodniczego w szczególności obejmujących dane hydrograficznych i hydrologiczne oraz uruchomienie usług danych przestrzennych,
• organizację 2-dniowego szkolenia dla 150 osób z udziałem polskich i norweskich ekspertów (jego tematyka będzie dotyczyła praktycznego wykorzystania opracowanego w ramach projektu modelu bazy danych przestrzennych wraz z systemem zarządzania).
Termin zakończenia projektu zaplanowano na 31 grudnia 2015 r.
W konferencji uczestniczyło blisko 130 osób, przedstawiciele: instytucji związanych z gospodarką wodną (KZGW, RZGW, IMGW), ochroną środowiska (GDOŚ, IOŚ) i leśnictwem (IBL), a także uczelni, wojska, administracji wszystkich szczebli (geodezyjnej, związanej z gospodarką przestrzenną, ochroną środowiska i in.) oraz firm.