Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2013-10-24 | Geodezja, Imprezy

Dyskutowali o licznych zastosowaniach geodezji

Skaning laserowy jest technologią o wielkim potencjale, coraz szerzej wykorzystywaną w geodezji i w dziedzinach pokrewnych – to główny wniosek po Ogólnopolskim Geoseminarium, które odbyło się wczoraj (23 października) w Warszawie w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.


Ilustracja: Dyskutowali o licznych zastosowaniach geodezji
Znaczna część konferencji – która zgromadziła około 50 uczestników – poświęcona została skaningowi laserowemu. Prelegenci starali się wykazać, że skanowanie laserowe jest w stanie zastąpić pomiar klasycznymi metodami geodezyjnymi. Prezentacje dotyczyły m.in.: badania obiektów przemysłowych, inwentaryzacji archeologicznej, inwentaryzacji stanu i monitorowania deformacji ścian szczelinowych, monitoringu przemieszczeń czy analizy dokładności skaningu laserowego z pułapu lotniczego. Krzysztof Karsznia z SGGW zauważył, że skaning wyrasta na wiodącą technikę geodezyjną. Waldemar Kubisz z Leica Geosystems zwrócił natomiast uwagę na odpowiednie przetwarzanie chmur punktów. Waga właściwego opracowania danych ze skaningu sprawia, że obecnie programy do modelowania 3D rozwijają się znacznie szybciej niż hardware.

Z tematyki skanowania laserowego wyłamało się kilka prezentacji. Jedna z ciekawszych dotyczyła automatyzacji w kartograficznej generalizacji wybranych elementów Bazy Danych Ogólnogeograficznych. Izabela Karsznia z UW zauważyła, że „ręczna generalizacja” skażona jest subiektywnymi decyzjami tworzącego mapę, dlatego też konieczne jest opracowanie obiektywnych kryteriów doboru treści mapy.

Prowadzący seminarium po zakończeniu każdego z trzech paneli prosił profesora Zdzisława Adamczewskiego o kilka uwag na temat prezentowanych problemów. Oprócz komentarza nie zabrakło również krótkich anegdot związanych z poruszaną na konferencji tematyką. Profesor wyraził zdanie, że gwałtowny rozwój technik skaningu laserowego „to jest już science-fiction” i przypomniał czasy, w których o pozyskiwaniu i przechowywaniu takiej ilości danych, jaką zapewnia skaner, nie można było nawet pomarzyć.

Konferencji towarzyszyły sesja posterowa oraz pokaz sprzętu geodezyjnego prezentowanego przez przedstawicieli firm Leica Geosystems i TPI. Uczestnicy seminarium mogli zapoznać się m.in. ze skanerami laserowymi Faro i Leica.

Organizatorami Geoseminarium były Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak skanowano największy atlas świata
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Pierwsze kobiety zatrudniono w brytyjskim Ordnance Survey w 1902 roku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Robert Lach (1962-2024)

Robert Lach (1962-2024)
Robert Lach (ur. 4 maja 1962 r.) był człowiekiem w szczególny sposób związanym z polską geoinformatyką przełomu XX i XXI wieku. Główne etapy trwającej ponad 30 lat zawodowej kariery Roberta Lacha przedstawiają się następująco: •...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1919
Uchwała Rady Ministrów o powołaniu Akademii Górniczej w Krakowie.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2