wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-10-16| GNSS, Geodezja, Instytucje

W Olsztynie przeszkolili urzędników z ASG-EUPOS

W dniach 10-11 października Główny Urząd Geodezji i Kartografii zorganizował w Olsztynie szkolenie dotyczące wykorzystania systemu wspomagania pomiarów satelitarnych i nawigacji ASG-EUPOS.


W Olsztynie przeszkolili urzędników z ASG-EUPOS
W kursie, którego celem było zapoznanie przedstawicieli służby geodezyjnej i kartograficznej szczebla wojewódzkiego i powiatowego z możliwościami technicznymi systemu ASG-EUPOS, a także z przepisami odnoszącymi się do stosowania systemu w pracach geodezyjnych i kartograficznych, uczestniczyło 87 osób. Obecny był również Stanisław Kowalski, warmińsko-mazurski wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego.

Pierwszy dzień poświęcony został w całości sprawom technicznym i rozpoczął się wykładem dr. Pawła Wielgosza z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który omówił aktualny stan rozwoju systemów nawigacji satelitarnych GPS, GLONASS, Galileo i BeiDou. W swoim wystąpieniu podkreślił, że systemy stale się rozwijają, a kolejne satelity mają coraz większe możliwości w zakresie transmisji sygnałów.

Kolejne prezentacje dotyczyły m.in.:
• aktualnego stanu systemu ASG-EUPOS i planów jego dalszego rozwoju,
• statycznych pomiarów GNSS i wykorzystania serwisów postprocessingu: POZGEO i POZGEO D (DF),
• pomiarów różnicowych i wykorzystania serwisów czasu rzeczywistego: NAWGEO, KODGIS, NAWGIS.

W trakcie drugiego dnia szkolenia – przeznaczonego na omówienie zagadnień prawnych –przedstawione zostały prezentacje dotyczące:
• układów odniesienia i systemów współrzędnych,
• przepisów i standardów mających zastosowanie do serwisów ASG-EUPOS,
• kontroli wyników pomiarów satelitarnych przyjmowanych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Po bloku prezentacji rozpoczął się panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy zastanawiali się m.in. nad zasadnością kontroli terenowych prowadzonych przez pracowników ośrodków dokumentacji oraz poruszano kwestie dokładności pomiarów RTK i RTN.

Źródło: GUGiK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS