Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-09-11| Teledetekcja, Edukacja

Książka i ortofotomapa z drona we wrześniowym GEODECIE

Wraz z najnowszym wydaniem GEODETY, które właśnie trafia na rynek, wszyscy prenumeratorzy otrzymują książkę „Infrastruktura informacji przestrzennej w UML”. Poza tym w numerze można przeczytać m.in. o testach technologii tworzenia ortofotomapy ze zdjęć wykonanych prostym aparatem z drona.


Książka i ortofotomapa z drona we wrześniowym GEODECIE

Autorzy artykułu „Dron w praktyce geodezyjnej” – Krzysztof Bosak, Łukasz Filipowski i Tomasz Maik – zaczynają od objaśnienia problemów, jakie stanęły przed twórcami nowej technologii: „W teorii sprawa wyglądała prosto, jednak praktyka okazała się bardziej skomplikowana. Zdjęcia z małej wysokości pokrywają znacznie mniejszy teren, więc musi być ich znacznie więcej. Aparaty fotograficzne, które mieszczą się na małych bezpilotowcach, mają prostą optykę, więc obrazy są zniekształcone. Kolejnym wyzwaniem jest mała stabilność platform w powietrzu (w końcu to nieduże obiekty, którymi rzuca wiatr) i relatywnie niska dokładność sensorów MEMS w określaniu współrzędnych aparatu.

Problemy te, w połączeniu z brakiem metod obróbki obrazu z UAV, powodowały zniechęcenie wśród niektórych specjalistów od fotogrametrii. Pojawiło się sporo wątpliwości, a nawet uprzedzeń wobec tej technologii. Sytuacja zmieniła się w ostatnich 5 latach wraz z postępem w tworzeniu systemów obróbki danych wykorzystujących zalety materiału zdjęciowego pozyskanego z małego bezpilotowego samolotu...”

O tym, jakie są wyniki przeprowadzonych testów i w jakich warunkach ortofotomapa z drona ma przewagę nad produktem wykonanym z użyciem zdjęć z profesjonalnej lotniczej kamery cyfrowej, można przeczytać we wrześniowym wydaniu GEODETY.

Numer wrześniowy jest wyjątkowy ze względu na dołączoną do niego książkę „Infrastruktura informacji przestrzennej w UML” wydaną przez redakcję GEODETY i Geoforum.pl (warunkiem jest wykupienie prenumeraty). Zgodnie z założeniami autorów (dr Zenon Parzyński i dr Agnieszka Chojka) blisko 150-stronicowa książka ma pomóc w nauce czytania modeli pojęciowych zapisanych w języku UML (Unified Modeling Language – Zunifikowany Język Modelowania).

Jeszcze teraz możesz zaprenumerować GEODETĘ i otrzymać książkę

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS