Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2013-09-03 | GNSS, Geodezja, Instytucje

Wkrótce szkolenie dla urzędników z ASG-EUPOS

Główny Urząd Geodezji i Kartografii zaprasza na szkolenie dla użytkowników systemu wspomagania pomiarów satelitarnych i nawigacji ASG-EUPOS. Kurs przeznaczony jest dla pracowników służby geodezyjnej i kartograficznej, w szczególności osób wykonujących kontrole materiałów geodezyjnych przy wykorzystaniu przekazanych przez GUGIK odbiorników Trimble R8 GNSS.


Ilustracja: Wkrótce szkolenie dla urzędników z ASG-EUPOS

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 10-11 października w Hotelu Warmińskim w Olsztynie. Ze względu na lokalizację szkolenie skierowane jest głównie do pracowników SGiK z województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, każda jednostka organizacyjna może zgłosić nie więcej niż dwóch przedstawicieli. O zakwalifikowaniu będzie decydowała kolejność zgłoszeń, przy czym pierwszeństwo będą miały osoby, które nie uczestniczyły wcześniej w tego typu szkoleniach.

Kurs prowadzony będzie przez pracowników GUGiK oraz zaproszonych prelegentów, a każdy z uczestników otrzyma świadectwo jego ukończenia. Szkolenie będzie poświęcone zastosowaniom satelitarnych metod obserwacji w pracach geodezyjnych i kartograficznych i podzielone będzie na trzy bloki tematyczne:
• wykorzystanie serwisów systemu ASG-EUPOS w pomiarach geodezyjnych, w tym wymagania techniczne i uwarunkowania prawne,
• panel dyskusyjny celem omówienia problemów związanych z przyjmowaniem materiałów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,
• pokaz terenowy wykorzystania mobilnych odbiorników GNSS różnych producentów.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, organizator pokrywa koszty zakwaterowania (jeden nocleg), wyżywienia w trakcie szkolenia, a także zapewnia materiały szkoleniowe. Koszty dojazdu i ewentualnych dodatkowych noclegów uczestnicy pokrywają we własnym zakresie.

Szczegółowe informacje oraz harmonogram szkolenia zostaną udostępnione na stronie internetowej systemu ASG-EUPOS.

Źródło: GUGiK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Już widzę te " Księżniczki", które terenu nie widziały.... Żadnej najczęściej praktyki terenowej nie posiadają, a do uprawnień ktoś nieuczciwy im podbił... To niestety prawda, takie " kadry" bywają często w ośrodkach...Już widzę, jak idą po tym kursie i mierzą.... A może i dobrze.... Niech idą, niech mierzą....Może być z tego tylko " kupa śmiechu".... Tylko koniecznie w każdym starostwie, a może tylko województwie, trzeba zatrudnić osoby do kontroli tych kontrolerów.....
    2 
 2 
smiech na sali Po raz kolejny nie ma czym sie zajmowac. Juz widze jak idealisci faktycznie mierza, oddaja wyniki kontroli a kierownik osrodka bierze od chlopakow "myto" do kieszeni za to zeby przeszlo. Po drugie nie ma ludzi w osrodkach na takie zadania. Po trzecie nie zawsze mozna uzyc gps w terenie, szczegolnie jak dziala sie na systemie ASG , a do tego niekiedy tylko na GPS bez wsparcia Glonass. Nie bedzie sie bal nikt tego. Pogroza palcem i koniec. A co do kolizji infrastuktury podziemnej. Wierzcie mi ze mozna mierzyc w wykopie a niektore lajdaki zrobia jak chca. A dlaczego tak sie dzieje ? bo robia to ludzie ktorzy improwizuja a nie wiedza jak to robic ! w domysle budowlancy, majstrzy itd.
    1 
 4 
do wielu To się zagotowało. Rzeczywiście dwa bieguny wykonawcy kontra PODGIK. Ale nie należy zapominać proszę Państwa o tym, że w jednej i drugiej grupie znajdują się GEODECI z tymi samymi uprawnieniami, a przede wszystkim wiedzą, do uprawiania zawodu. Prawda nie jest po stronie wykonawców, ani po stronie urzędników. Naprawdę prawda jest po środku. Bo prawdą jest,że w urzędach klepie się fuchy, ale prawdą jest również, że wykonawcy z uprawnieniami przyklepują roboty tym bez uprawnień. Prawdą jest,że w urzędach funkcjonują niedzisiejsi inspektorzy, ale prawdą jest również, że w grupie wykonawców funkcjonują bublotwórcy. Zatem nie ma co się wzajemnie obrażać, a to że w PODGiK-ach pojawią się GPS-y, inspektorzy nauczą się prawidłowo czytać dzienniki RTK, to wyjdzie na dobre geodezji, a czy środowisku - czas pokaże.
    2 
 6 
ależ starosta może i musi kontrolować swoje rejestry. Po pierwsze, rzekomo prowadzi mapę zasadniczą - bo chyba gdy pisano słowa" Dla całego kraju zakłada się i prowadzi..." to idea nie była taka, że do końca świata ma się samo prowadzić, poprzez sporadyczne, ad hoc "unacześnianie" przez prywaciarzy i tylko na zlecenie inwestorów. Niechże starosta zleca okresowo pomiary kontrolne i aktualizację wszystkich posiadanych sekcji albo dajmy sobie spokój z tą ułudą. Granice, budynki przesunięte? Ależ są procedury i narzędzia, opisane w rozporządzeniu w sprawie ewidencji gruntów, w p.54. Ale chyba nie jednym odbiornikiem na powiat? Chyba nie w ten sposób? I na koniec: przestańcie Państwo obwiniać za zasypanie sieci przed zainwentaryzowaniem geodetów. Odpowiada za to inwestor i kierownik robót, nie geodeta, który na szkicu informuje nadzór (geodezyjny i budowlany) o pomiarze wykrywaczem. Działajże Nadzorze dzielenie i odważnie, ale przeciwko winnym. Domniemywa się niewinność, winę należy udowodnić.
    2 
 5 
Wyszło szydełko z woreczka Ten temat, jak mało, który pokazał, że "wykonawcy" i "urzędnicy" stoją i chyba juz zawsze stać będą po dwóch stronach barykady. Z młodego gniewnego zaczynam przechodzić w stan starego wku......go.
  
 4 
do Pana Adama Wójcika Panie Adamie,czy będzie Pan bronił swojego stanowiska w przedmiocie braku podstaw do kontroli w sytuacjach, gdy w środowisku istnieją "wykonawcy" wykonujący pomiar metrem stolaskim, fabrykują dokumentację z podziału, a ośrodek nie mając możliwości kontroli położenia nowych punktów granicznych "zakopanych i pomierzonych" przez "wykonawców" w następnych zgloszeniach udostępia takie dane. Potem z nimi walczą inni wykonawcy odnajdując nie tych miejscach, nie na tych miarach utrwalone i przyjęte przez właścicieli znaki graniczne, mając pretensje do ośrodka. WINGiK też nie kontroluje.A terenie pojewiają się granice przeunięte o metry, budynki poza granicami itp. Chyba nie o to chodzi. A z tymi fuchami to wydaje się temat zamienny.Jeśli urzędnik wykonuje fuchy w godzinach pracy to poprostu należy to zgłosić.
    2 
 6 
Kontrola urządzeń przed zasypaniem Planujemy wyrywkowe pomiary urządzeń podziemnych przed zasypaniem. Nagminne są (udowodnione przez pomiar kolizji) przypadki pomiaru po zasypaniu (najczęściej zgodne z projektem).
    2 
 2 
MapoProjekt... jak czytam też się z tym spotkałeś.
  
 3 
Boją się fałszerze Kontrola w terenie jest zagrożeniem dla naciągaczy, którzy dorabiają pomiar tak żeby był zgodny z ZUD-em lub innym projektem. Później robiąc mapę w takim miejscu trzeba mierzyć wszystko od nowa i jeszcze udowadniać że inwentaryzacja jest sfałszowana!
    3 
 4 
W żadnym przypadku nie ma podstaw do wykonywania prac geodezyjnych polegających na wykonywaniu pomiarów. A przede wszystkim co pomiarem GPS można sprawdzić? Że co, czy pomiar był w ogóle wykonywany? Od tego są logi w systemie ASG-EUPOS, po to przecież się podaje User. Gdyby zwolennicy wykonywania pomiarów przez osoby z ośrodka mieli chociaż słabe pojęcie o istocie takich pomiarów, to wiedzieliby, że zdjęcie syt-wys w zależności od "rozprowadzającego" będzie się różniło, kwestia interpretacji. A przede wszystkim to statuty urzędów starostw nie zezwalają na wykonywanie jakichkolwiek prac pomiarowych. I wcale my wykonawcy się nie boimy kontroli, tylko jeśli kontrola ma być właściwa to musi być zgodna z prawem. Ponadto jeśli chodzi o obawy to owszem boimy się nieuczciwej konkurencji jak tymi odbiornikami może być realizowana.
    4 
 4 
Fuchy w godzinach pracy, na powiatowym sprzęcie, będą teraz codziennością. Fajnie będzie się mierzyło, a wszystko pod pretekstem kontroli. Nie trzeba bedzie się już ukrywać,jak dotychczas, kombinowac.Będzie super usprawiedliwienie-jakby co, to kontrola.....
    3 
 6 
Ech,... jeśli jest tak jak piszecie - to po co w ogóle kontrola w ośrodkach? Będziemy tworzyć dane do operatu siedząc w fotelu i.... jeden klik ....zły wynik zmieni się na dobry. Tak naprawdę... boimy się Panowie, że podczas kontroli okarze się, że.... jesteśmy mocni tylko w "gębie".
    3 
 4 
kto się boi pomiaru kontrolnego? jak ktoś dobrze mierzy to się ni boi; w latach kiedy zakładano ewidencję i wykonywano pomiary wsi takie pomiary kontrolne miały miejsce i to jest do sprawdzenia - przeglądając ten czy inny operat ewidencyjny z lat 60-tych. Pozdrawiam
    4 
 5 
podstawa prawna kontroli Art.40 ust. 3 nie stanowi podstawy pomiarów "kontrolnych"(brak delegacji do wkonania pomiaru "kontronleg"-"srawdającego".W takiej sytuacji pomiar taki narusza art. 11 i 12 PGiK. Zgodnie z art. 13 PGiK wyłącznie osoby wykonujące prace geodezyjne mają prawo wstępu na grunt, czyli każdy urzędnik wykonujący taki pomiar bez zgłosznia narusza art. 21 Konstytuji RP. Ponado do oceny zgodności ze stadardami oraz zachowania odpowienich dokładności nie jest konieczny pomiar kontrolny (zasady oceny dokładości określa rozporządzenie o standadach). No i najwżnejsze - kto sprawdzi - Czy pomiar "kontrolny" spełnia standrdy i jest lepszy od pomiaru sprawdzanego?
    4 
 7 
a mnie znów się marzy żeby przynajmniej wyjaśnili sprawę, jak zgodnie ze standardami wyrównać łącznie i jednorzędowo pomiary klasyczne i RTN, skoro ASG nie wysyła obserwacji do poszczególnych stacji, tylko wyrównane w sieci ASG dxdydz do najbliższej. Czy dostawca stacji referencyjnych i organizator szkoleń zamierza zrobić coś w tym zakresie, bo na razie coś słabo z wykorzystaniem sieci do zakładania osnów pomiarowych?
  
 6 
No chyba nie bardzo z takim zakresem kontroli... Nie bardzo, ponieważ w sposób neuprawniony przyjmuje się założeie, że jakoby pomiar wykonany przez osobę upoważnioną, a więc dokonującą kontroli, miałby być pomiarem wzorcowym, podczas gdy pomiar ten może być tak samo wadliwy lub nieokładny, jak pomiar wykonany przez wykonawcę pracy. Ponadto zauważyć należy, że do kontroli dokumentacji ma być upooważniona "osoba", a nie jakiś bliej nieokreślony zespół pomiarowy starostwa (ośrodka). Moim zdaniem rzporządzenie ws zgłasznia prac nie daje podstawy do weryfikacji omiaru przez osobę kontrolującą poprzz wykonnie w tym celu przez nią pomiau, a kontrla ta ograniczona jest do kontroli przedłożonej dokumentacji.
    5 
 7 
??? A kiedy i gdzie szkolenie dla pozostałych województw?
    3 
 2 
podstawa prawna art. 40 ust. 3 PGiK ... kontrola opracowań przyjmowanych do zasobu... należy do: 3) starostów - w zakresie zasobów powiatowych. -------- § 9. 1. Rozp. w sprawie zgłaszania... Dokumentacja przekazywana do zasobu podlega kontroli w zakresie: 1) przestrzegania zasad wykonywania prac, 2) osiągnięcia wymaganych dokładności, 3) zgodności opracowania ze standardami technicznymi dotyczącymi geodezji... -------- art. 41b ust. 3 PGiK Z budżetu odpowiednio samorządu województwa i powiatu finansowane są zadania ... , w tym w szczególności: 5) kontrola opracowań przyjmowanych do zasobu... 7) zakup urządzeń, oprzyrządowania, ... niezbędnych do realizowania zadań wymienionych w pkt 1-6; --------
    4 
 2 
Oczywiście że zgodne zprawem! Organ ma obowiązek kontroli, w tym kontroli dokumentacji w zakresie osiągnięcia wymaganych dokładności. Jak skontrolować dokładność bez ponownego niezależnego pomiaru? Koniec z naciąganiem i wypisywaniem bajek w operatach! :-)
    5 
 6 
Czy jest to zgodne z prawem? Wykonywanie prac geodezyjnych jest możliwe tylko przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą oraz jednostki utworzone zgodnie z przepisami prawa, jeżeli przedmiot ich działania obejmuje prowadzenie tych prac. Pracownicy PODGiK nie mają umocowania aby wykonywać prace geodezyjne a pomiary GNSS są takimi pracami. Nawet osoby kontrolujące operaty przed przyjęciem do PZGiK w ramach 1) przestrzegania zasad wykonywania prac, 2) osiągnięcia wymaganych dokładności, 3) zgodności opracowania ze standardami, 4) zgodności opracowania z ustaleniami, 5) spójności topologicznej informacji, 6) kompletności przekazywanych materiałów, nie nabywają z tego tytułu prawa wykonywania prac geodezyjnych polegających na pomiarach geodezyjnych. To na jakiej podstawie zakupiono odbiorniki R-8 a wcześniej 5800 i przekazano je Powiatom?
    7 
 6 
Coś nie halo. "Kurs przeznaczony jest dla ... osób wykonujących kontrole materiałów geodezyjnych przy wykorzystaniu przekazanych przez GUGIK odbiorników Trimble R8 GNSS." Jak to możliwe od strony prawnej?
    5 
 5 



wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Uber "naprawia" GPS w miastach
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
księżyce Marsa nazywają się Fobos i Deimos?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wacław Jan Laska (1862-1943)

Wacław Jan  Laska (1862-1943)
Wacław Laska urodził się 24 sierpnia 1862 roku w Pradze. Studiował matematykę i fizykę na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola Ferdynanda w Pradze. Studia ukończył rozprawą na temat teorii liniowych równań różniczkowych. Po uzyskaniu w 1890...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1968
Firma Wild z Heerbrugg (Szwajcaria) produkuje pierwszy dalmierz elektroniczny działający na zasadzie wiązki promieni podczerwonych - DI10 Distomat.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama