Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-08-31| GIS, Teledetekcja, Software

Amerykańskie oprogramowanie GXP na polskim rynku

Polkart z Warszawy został oficjalnym dystrybutorem oprogramowania GXP (Geospatial eXploitation Products) firmy BAE Systems na terenie Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.


Amerykańskie oprogramowanie GXP na polskim rynku

Pierwszym dystrybuowanym przez spółkę produktem BAE Systems jest aplikacja Socet GXP. Pierwotnie wykorzystywana przez instytucje wojskowe (jako Socet SET), od kilku lat jest dostępna również komercyjnie. Jest to oprogramowanie, które zawiera kompletny zbiór narzędzi do zadań fotogrametrycznych i teledetekcyjnych z możliwością fuzji i analizy różnych typów/formatów danych bez potrzeby korzystania z dodatkowego specjalistycznego software’u, co znacznie redukuje czas realizacji projektu.

Socet GXP oferuje narzędzia do tworzenia i opracowywania produktów ze: zdjęć lotniczych, zobrazowań satelitarnych, danych LiDAR i SAR, danych wektorowych i obrazów wideo. Daje możliwość przeprowadzania zautomatyzowanej, dokładnej, wielosensorowej triangulacji i ortorektyfikacji, przetwarzania i analizy zobrazowań, interaktywnego modelowania i wizualizowania w 3D, automatycznego generowania i edytowania NMP/NMPT, manualnego lub automatycznego pozyskiwania danych wektorowych 2D/3D wraz z teksturowaniem, dostępu do baz danych GIS, wykonania zaawansowanych analiz wideo oraz generowania raportów z analiz przestrzennych.

Drugi produkt w ofercie Polkartu to GXP Xplorer – samodzielna aplikacja serwerowa do zarządzania danymi, umożliwiająca łatwe i efektywne ich lokalizowanie, odświeżanie i udostępnianie. Program daje dostęp do danych rozproszonych w różnych lokalizacjach: zobrazowań, NMT/NMPT, danych wektorowych, dokumentów GeoPDF, map, wykresów, raportów, prezentacji PowerPoint, wideo, dokumentów tekstowych itp. Użytkownik może być informowany o pojawiających się nowych danych i modyfikacjach istniejących plików, które spełniają zdefiniowane przez niego kryteria. Xplorer jest szczególnie użyteczny w sytuacjach kryzysowych, kiedy to jednym z najważniejszych czynników powodzenia jest czas dotarcia do danych.

Oprogramowanie BAE Systems początkowo używane było przez służby wojskowe i organizacje militarne wielu krajów. Na przykład Socet GXP było jednym z głównych narzędzi do przetwarzania danych geoprzestrzennych w operacjach wojskowych w Iraku czy Afganistanie. Aplikację stosowały także amerykańskie zespoły szybkiego reagowania w czasie huraganu Katrina (Nowy Orlean, Luizjana, sierpień 2005 r.) oraz do monitorowania wybrzeża Zatoki Meksykańskiej po wycieku ropy naftowej (kwiecień-wrzesień 2010 r.).

Źródło: Polkart


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS