wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wielodrożność a Galileo
blog
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2013-08-29| Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Instytucje

ISOK - pierwszy taki w Europie

Rusza budowa Informatycznego Systemu Osłony Kraju przez nadzwyczajnymi zagrożeniami (ISOK). To najnowocześniejsze tego typu rozwiązanie w Europie – chwalą się zarówno przedstawiciele rządu, jak i wykonawca.


ISOK - pierwszy taki w Europie

Dziś (29 sierpnia) w siedzibie Ministerstwa Środowiska nastąpiło uroczyste podpisanie umowy na budowę systemu pomiędzy prezesem Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej (KZGW) Witoldem Sumisławskim a prezesem firmy Qumak Pawłem Jagusiem. Za budowę ISOK oraz usługę gwarancyjną ta warszawska spółka otrzyma ponad 62 mln zł. Rozwiązanie ma być gotowe do końca przyszłego roku i – jak podkreślił obecny przy podpisywaniu umowy minister administracji i cyfryzacji Michał Boni – od tego momentu Polska stanie się dużo bezpieczniejsza.

Pretekstem do budowy ISOK jest wypełnienie wymagań dwóch unijnych dyrektyw – powodziowej (nakazującej opracowanie i publikację map ryzyka oraz zagrożenia powodziowego) oraz INSPIRE (system ma być jednym z węzłów IIP). Ale – jak zaznaczył sekretarz stanu w MŚ Stanisław Gawłowski – swoimi możliwościami system ma daleko wykraczać poza unijne przepisy. Oprócz map powodziowych ISOK będzie oferować również mapy innych zagrożeń, m.in. meteorologicznych, a także zbiory referencyjne: ortofotomapy, numeryczne modele terenu z lotniczego skaningu laserowego, dane z bazy obiektów topograficznych, mapę podziału hydrograficznego Polski 1:10 000 czy przekroje rzek.

Dostęp do tych zasobów będą mieli przede wszystkim zalogowani użytkownicy. Dyrektor KZGW szacuje, że może być ich nawet ponad 10 tys. – będą to zarówno przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, jak i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz niektórych przedsiębiorstw (np. wodno-kanalizacyjnych).

ISOK ma być ważnym narzędziem przed i w trackie występowania nadzwyczajnych zagrożeń. W pierwszym przypadku będzie szeroko wykorzystywany w planowaniu przestrzennym. Powinien np. pomóc walczyć z wciąż palącym problemem budowania na terenach zalewowych. Dzięki możliwości przeprowadzania symulacji rozprzestrzeniania się fali powodziowej powinien także ułatwić projektowanie zabezpieczeń przeciwpowodziowych.

Gdy już zagrożenie wystąpi, ISOK pozwoli na precyzyjne przewidywanie, które obszary będą zalane lub mogą być zagrożone powodzią, np. gdy pękną wały. Umożliwi to skuteczniejsze planowanie akcji ratunkowej. Podczas podpisywania umowy Michał Boni zauważył ponadto, że ISOK powinien znacznie wydłużyć czas, jaki służby ratunkowe będą miały na ostrzeżenie mieszkańców – nawet do 72 godzin.

A co z tego będą mieli zwykli obywatele? Bezpośrednią korzyścią z budowy ISOK będzie możliwość przeglądania map ryzyka i zagrożenia powodziowego, pośrednią będzie zaś skuteczniejsze i bardziej precyzyjne ostrzeganie o możliwości wystąpienia zagrożenia. – Dzięki naziemnej telewizji cyfrowej będzie można odesłać telewidzów do dokładnych map pokazujących zagrożone tereny – podał przykład Michał Boni.

Ogrom projektu sprawia, że ISOK będzie jednym z najbardziej ambitnych zleceń dla firmy Qumak. To także kolejne realizowane przez nią przedsięwzięcie informatyczne mocno związane z GIS-em. Jak powiedział Geoforum.pl prezes spółki Paweł Jaguś, GIS i mapy cyfrowe są dla Qumaka coraz bardziej obiecującym rynkiem, a kolejne osiągnięcia na tym polu zostaną ogłoszone już w najbliższych tygodniach.

System ISOK jest kluczowym elementem projektu o tej samej nazwie. Jego liderem jest KZGW, a uczestnikami: GUGiK (odpowiedzialny za dane referencyjne, w tym ortofotomapy, BDOT i modele terenu), IMGW, Instytut Łączności oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 300 mln zł.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt