Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2013-07-09 | Geodezja, GIS, Prawo, Software

GUGiK publikuje kolejne schematy, GEODETA wyjaśnia

Schematy aplikacyjne do dwóch kolejnych rejestrów danych przestrzennych są już dostępne na stronie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.


Ilustracja: GUGiK publikuje kolejne schematy, GEODETA wyjaśnia

Są to schematy dla rozporządzeń:
w sprawie państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju;
w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów.

Przypomnijmy, że wcześniej urząd opublikował schematy dla rozporządzeń:
w sprawie bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej;
w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do PZGiK;
w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych.

Dotychczas schematy te były dostępne wyłącznie w formie dokumentów PDF załączonych do rozporządzeń. Dzięki opublikowaniu ich w formatach XSD oraz EAP możliwa jest ich dużo łatwiejsza implementacja w różnego rodzaju aplikacjach.

A co to są schematy aplikacyjne UML, do czego służą i jak się mają się do tzw. Modelu Podstawowego krajowych danych geodezyjnych, który w każdym z wymienionych aktów tak samo się nazywa, ale za każdym razem jest nieco inny? Kwestie te na łamach lipcowego wydania miesięcznika GEODETA wyjaśnia dr Zenon Parzyński w artykule pt. „Model pod modelami”.

Publikacja ta jest pierwszą częścią projektu edukacyjnego redakcji GEODETY i Geoforum.pl „IIP dla każdego”, który ma na celu upowszechnienie wiedzy o infrastrukturze informacji przestrzennej. Oprócz tego wkrótce ukaże się książka „Infrastruktura informacji przestrzennej w UML” Zenona Parzyńskiego i Agnieszki Chojki. Otrzymają ją bezpłatnie wszyscy prenumeratorzy wraz z wrześniowym wydaniem GEODETY. Kolejnymi elementami projektu będą artykuły publikowane w GEODECIE oraz konkursy wiedzy na Geoforum.pl, o których będziemy informować wkrótce.

Partnerem technicznym projektu „IIP dla każdego” jest firma Intergraph Polska.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Integraph ? No i wszystko wiadomo skąd pochodzą schematy, a dr Z.P. to tylko figurant
    1 
@kiero chyba masz racje jeden z nich byl bardzo aktywny w powiecie myslenickim jako inzynier projektu.
    1 
przepowiednia to będzie dzień pokuty dla GUGiK za bałagan w geodezji, czyli sądny poniedziałek, o 8:15 rozlegnie się huk i polecą głowy
    2 
 2 
Gugik zakrzywił czas Ostatnia modyfikacja: 2013-08-05 08:15 - a ja myślałem że mamy dopiero lipiec. Oczywiście istnieje możliwość że polecieli z amerykańska ale wtedy nie byłoby tego: Data dodania: 2013-05-13 21:08. Nawet daty dobrze w systemach Gugiku nie da się dopisać ?
    3 
 4 
smiech na sali śmieszne jest to, że mają zamiar wydać książkę o tym jak interpretować rozporzadzenie. Juz i tak ciagle byly szkolenia a teraz ksiazka
    2 
 2 
Do znudzonych urlopowiczów i wszystkich pozostałych. Właśnie wróciłem z urlopu i po dwóch tygodniach odcięcia od świata z zainteresowaniem przeczytałem co się w tym czasie w branży wydarzyło.Mam kilka refleksji i może dobrą radę dla Pana Izdebskiego. W kwestii EMUiA trudno mi jednoznacznie powiedzieć czy Pan Izdebski ma rację, bo trochę widzę w tym jego własny interes. Ale jeśli ma Pan mocne argumenty na niegospodarność, to trzeba z tym iść do NIK. Żadne listy otwarte nic nie pomogą. Dostał Pan przecież odpowiedź: zgrabną, wymijającą, z której wynika, że Pana podejrzenia są nieuzasadnione. W obu tematach zgadzam się natomiast z wypowiedzią specjalisty od Prince2. GUGiK powinien jednak uzgadniać, a może przynajmniej liczyć się z opinią środowiska, bo inaczej skazuje się na porażkę. Dzisiaj jest Izdebski, ale jutro będą następni.Co do jakości prawa, to uważam, że Pan Izdebski zdemaskował duży bałagan jaki panuje w tych sprawach w GUGiK i dlatego reakcja jego przedstawicieli jest taka nerwowa.Nic tak nie boli niestety jak wstydliwa prawda.
    3 
 8 
do urlopowicza również się mylisz. A twoje cierpliwe, niedzielno-popołudniowe siedzenie na geoforum na urlopie mówi samo za siebie...
    5 
 2 
do demaskatora Mylisz się. A histeryczna reakcja o której uprzednio wspomniałem mówi dalej sama za siebie...
    1 
 5 
Do urlopowicza znudzonego szumem, widzę, ze nudy na urlopie i chyba zaczynasz pisać sam ze sobą.
    5 
 1 
do znudzonego szumem widać po reakcji na Twojego posta że trafiłeś w sedno.. :)
    2 
 4 
Doradcy Doradca tez człowiek, musi z czegoś żyć. Jak ostatnio podawano pensje w GUGiK marne.
    3 
 2 
Przecież GGK ma doradców od projektów Przecież GGK ma doradców od projektów, ale chyba nie starcza im czasu, bo prowadzą projekty w powiatach i województwach.
    3 
 2 
Doradcy zaluje, ze "prince2 foundationer" nie jest doradcą GGK.
    2 
 3 
Powód dla znudzonego GUGiK powinien uzgadniać z pewne kwestie z rodzimymi producentami oprogramowania GiS, ponieważ są Interesariuszami, czyli organizacjami, których dotyczy projekt. A o Interesaruszy troszczyć się warto, chociażby w ramach zarządzania ryzykiem. Jeżeli przekonamy ich zawczasu do sensowności projektu to będą wspierać ich realizację. W innym wypadku ryzykujemy, że podejmą działania mogące zagrozić realizacji projektu, a koszty przeciwdziałań mogą okazać się o wiele większe niż działania zapobiegawcze. W obu wypadkach GUGiK, tak jak znudzony szumem, zastosował postawę "dlaczego mam coś ustalać". W przypadku rozporządzenia zabrakło konsultacji projektu ze środowiskiem, co zaowocowało przeoczeniem ewidentnych błędów. W przypadku budowania systemu punktów adresowych, wystarczyłoby sformułować i uzgodnić jego założenia. Wtedy firmy, zamiast pisać listy otwarte, promowały by w gminach oprogramowanie, przyczyniając się do realizacji projektu.
    4 
 4 
Panie Izdebski ma Pan racje z tym prawem. To totalna porazka. Balagan w kazdym rozporzadzeniu. Tylko co z tymm zrobic?
    5 
 4 
I na koniec osobiste, nigdy nie byłem koleżką władzy i bardzo się z tego faktu cieszę. Bardzo cenię sobie niezależność, bo dzięki temu można się rozwijać i nie tłamsić własnej osobowości. A wyniki finansowe pewnie sprawdziłeś, wiec wiesz, że dajemy sobie radę. Najgorsze w tym wszystkim jest tylko to, że płacę podatki (dosyć wysokie), a Państwo (GUGiK) je marnotrawi na różne nierealne projekty zamiast przeznaczać na zdrowie, oświatę, naukę, rozwój geodezji i kartografii. A dodatkowo niektórzy urzędnicy zachowują się tak jakby GUGiK był ich własnością, a środowisko ciemną masą.
    5 
 5 
O szumie dalej, Drugą (zupełnie oddzielną) sprawą, która jest przedmiotem moich wystąpień jest sposób stanowienia prawa, a konkretnie rozporządzeń. O ich jakości (przed moimi listami otwartymi) napisałem już dwa artykuły w magazynie GEODETA. Bałagan jest tak duży, że nie rokuje to dobrze na przyszłość. W rozporządzeniach są tak bzdurne zapisy, że w niektórych przypadkach (Rozporządzenie MAiC z dnia 14 lutego 2012r. w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych) nawet nie da się go zastosować w praktyce. Oczywiście GUGiK ustami swoich ekspertów mówi, że to wszystko jest zamierzone i niesłusznie im się cokolwiek zarzuca. Jeśli wiec kolego godzisz się na takiej jakości prawo, to też Twoja sprawa i życzę Ci tylko abyś kiedyś w przyszłości musiał je zastosować. Ja się na to nie godzę i dlatego wykazuję aktywność w tym kierunku. Na szczęście większość środowiska podziela mój pogląd więc pewnie w końcu coś nam się uda zmienić. Patrz listy PFT i GIG.
    5 
 4 
Sam kolego robisz szum pisząc takie komentarze, a sprawa jest jasna. Zbiegły się w czasie dwa moje różne wystąpienia. 1. W sprawie niegospodarności związanej z tworzeniem aplikacji dla gmin do prowadzenia EMUiA. Jeśli jako obywatel zgadzasz się na nieskończone tworzenie takiej aplikacji i ekskluzywne szkolenia dla użytkowników, to Twoja sprawa. Ja się na to nie zgadzam, a tym bardziej się na to nie zgadzam, ponieważ podobną aplikacje wdrażam od lat, za rozsądną cenę i to w dodatku skutecznie. Co dodatkowo bardzo razi GUGiK, który robi wszytko aby mi przeszkodzić. Wystąpienie moje poparł Pan Figas z SYSTHERM-INFO w znacznie szerszym zakresie, którego ja nie podejmowałem. Chodzi o całościowe rozdawnictwo oprogramowania jakie zapowiada GUGiK. I najgorsze w tym wszystkim nie jest to, że GUGiK komukolwiek coś da, ale to, że omamia swoimi obietnicami gminy, a teraz powiaty. Oczywiście nic nie dostaną. Gminy i powiaty potrzebne są tylko do tego aby uwiarygodnić projekty GUGIK za dużą kasę. W każdym projekcie to GUGiK jest "beneficjentem".
    6 
 4 
o problemach teraz bym napisał na miejscu p. Izdebskiego: "My nie mamy problemów z działalnością". Pewnie wyniki finansowe GEO-SYSTEM by to nawet potwierdziły, ale chodzi o szeroko rozumianą przyszłość... Zamknięcie rynku dziś odbije się czkawką za rok.
    1 
 6 
ciągle wakacje Rozdzielmy dwie sprawy: 1. problemy z działalnością GEO-SYSTEM'u i ich uwagi na temat działalności GUGiK, oraz dążenie do zmian powodujących urynkowienie rywalizacji na rynku aplikacji do adresów, GISów, itp. 2. Naprawienie luk w dzisiaj obowiązujących przepisów oraz poprawę tworzenia prawa w ogólności.
    1 
 4 
mimo wakacji też coś skrobnę. W zasadzie proszę mi podać jeden powód dla którego urząd (jakikolwiek) miałby coś "uzgadniać z rodzimymi producentami oprogramowania"? albo z innymi "plantatorami truskawek"? Z czego wynika taki obowiązek? I co równie istotne co miałoby to dać? Przecież urzędy wydają naprawdę duże pieniądze na ekspertyzy, opinie itp. Dlaczego więc nie powołuje się na ekspertów np. p. Izdebskiego, ktoś zaraz zapyta? Oczywiście pojawi się też zaraz opinia, bo to nie jest "koleżka" rządzących. A stąd już tylko krok do złośliwego stwierdzenia, że jeśli pan W.I. byłby "koleżką władzy" to by się nie odzywał, a teraz przy okazji "wielkiego społecznego buntu" robi własne lody. Panie Izdebski, nawet się Pana specjalnie nie czepiam, bo mi też by się nie chciało, jeśli nie widziałbym w tym jakiegoś realnego zysku, ewentualnie, jak w tym przypadku, groźby zamknięcia rynku, na którym się jest liderem.
    2 
 6 
ustalenia Panie Pawle powienien Pan wiedziec, GUGiK nie ustala, to z GUGiK-kiem ustalają.
    2 
 1 
Krótko mówiąc: 1. Dzisiaj nie grilluję, a wczorajsze wszystkim na zdrowie wyszło:) 2. Na odpowiedź Zenka czekam, i o tym dobrze wie, bo wysłałem mu w tej sprawie maila. Mam nadzieję, że będzie miał odwagę odpowiedzieć wprost na postawione pytania. 3. Wypowiedź 1234 (mimo wakacji) cieszy tym bardziej. Choć spieramy się w wielu sprawach, to w zasadniczych poglądy mamy podobne. 4. Panie Pawle, GUGiK wie, a nie uzgadnia!
    3 
 3 
3xTAK I 3XNIE 1. Tak, bo w tym prawie za dużo pseudoulepszeń w stosunku do okresu przed reformą niż zmian po reformie. 2. Tak, bo trzeba określić jasno priorytety, a nie gwaranty pewnych stołków tzw. nadzoru i administracji. 3. Tak, bo know-how w tym prawie się nie mieści. 1. Nie, bo napisze je ten sam geodezyjny beton nadzoru i administacji 2. Nie, bo beton ten nie wysłucha opinii tzw. środowiska. 3. Nie, bo know-how w tym projekcie też się nie pojawi. I na koniec NIE, bo ja i wielu innych czytając te posty, traci na daremno czas(są wakacje), zamiast zrobić grilla o 18. Pozdrawiam wszystkich. PS. Panie Waldku, Pan nie bierze serio o tych dzieciach, każdy je kiedy chce. Ważne, że to co Pan skomentował jest prawdziwe i ma sens. A to co pisze GUGiK to ????????????????????????. Czas Pokaże.
    3 
 3 
3xTAK I 3XNIE Postanowiłem sobie, że w tym całym gwarze o słuszność działań GUGiKu lub ich bezsens, o tym, że Pan Waldek,pomimo późnej pory (2013-07-09 23:18:31) wpatruje się w kometarze na geoforum jedząc z dziećmi kiełbasę z grilla,co jest o tej porze niezdrowe i je komentuje (aczkolwiek jego komentarze o porze przyzwoitej są trafne i zasługują na uwagę),nie będę się wysilać w porze wakacyjnej na jakikolwiek komentarz.Gorąco na dworze,gorąco na forum, w rządzie gorączka to po co mi to.Natomiast propozycja napisania nowego prawa (a nie jego kolejnej aktualizacji) lekko mnie ożywiła. jestem po trzykroć na TAK i po trzykroć na NIE.
    2 
 5 
Pytanie do Pana Waldemara. Panie Waldku, czy GUGiK uzgadniał z Wami (tzn. z naszymi rodzimymi producentami oprogramowania geodezyjnego) chociażby część założeń do nowych rozporządzeń, modeli i struktur przed ich uchwaleniem? Czy, jak przypuszczam, było na hurrrra i niech się dzieje?
    7 
 6 
ODGIK -ki nie wiemy jak mamy pracować, nie mamy prawnych warunków do pracy
    7 
 5 
bledy sa oczywiste, ale niech Pan nie oczekuje, że urzednik przyzna sie do jakiegokolwiek bledu. Bedzie kombinowal, lawirowal, akatkowal....
    9 
 8 
jak za dobrych lat Panie Waldemarze - otarł się Pan o delikatną materię. MIERNI ALE WIERNI !!!
    6 
 5 
Do szczerze zatroskanego, Widzę, że bardzo przeszkadzam pewnym osobom, które do tej pory były traktowane jak "święte krowy". Nie znoszę głupoty i braku profesjonalizmu i zawsze będę to napiętnował. Nie sądź kolego, że będziesz robił głupoty, pisał bzdury i będzie Ci to wciąż bezkarnie uchodzić. A widzę, że jak nie możesz odeprzeć zarzutów, to zaczynasz dotykać mojego życia prywatnego. (Ostatnio w rozmowach z bliskimi zastanwiaęłm się kiedy to nastąpi). Zapewniam Cię, że nie musisz współczuć moim bliskim. Życie rodzinne mamy udane. Szkoda, że nie masz innych argumentów. Właśnie z dziećmi kończymy grila, które powiedziały "Współczujemy ci tato, że musisz się z takimi miernymi ludzmi borykać jak ten szczerze zatroskany". Też Cie pozdrawiamy i życzymy dużo radości z życia i bliskich.
    8 
 12 
MATRIX Panie Izdebski, z jednej strony zazdroszczę Panu umiejętności organizacji czasu - być on-line na Geoforum i tyle czasu poświęcać na komentarze - imponujące !!! Z drugej strony współczuję - Pan żyje w matrix'ie, na każde słowo w necie Pan musi napisać cztery, na każde zdanie Pan osiem. Proszę spojrzeć dookoła - lato w pełni, ludzie się cieszą życiem, wypoczywają, kochają, uśmiechają do siebie i przyrody. Współczuję i Panu i Pana bliskim - to nie życie to męka. Z najlepszymi życzeniami.
    12 
 9 
nie bez powodu rozporządzenia są podane bez dat: PRG 10 stycznia 2012. EMUIA 9 stycznia 2012r. Data opublikowania: 2013-07-08 15:23:23. A ciemny lud przez półtora roku przepisywał GMLe. Jak się bawić to na całego.
    5 
 4 
Oliwa (do ognia lub sprawiedliwa) schemat MZ_MapaZasadnicza rozszerza model podstawowy, który jest podstawą wszystkich innych modeli publikowanych do Ustawy IIP, tj.:BDNMT,BDOrto,BDOT10k,BDOT500,BDSOG,BDZLiS,EMUiA,PRG,PRNG,PRPOG,RCiWN,BDOO. Nie wadzi mi model MZ w BDOT500 i GESUT (może z racji skali), ale PRG, BDOrto, BDNMT, BDOT10k, BDOO to już jest przesada. Referencje na wszystkie wskazane modele znajdują się w modelu podstawowym wyrażonym schematem aplikacyjnym BT_ModelPodstawowy.
  
 3 
I drugi wyraźny zarzut. "Analizując szczegółowo występujące w poprzednich przepisach wersje modelu podstawowego stwierdzamy niestety, że występują między nimi różnice, które w przyszłości mogą powodować wiele kłopotów implementacyjnych." Jedną z najistotniejszych różnic jest wymóg włączenia do modelu podstawowego całego schematu odpowiedzialnego za mapę zasadniczą "MZ_MapaZasadnicza.xsd". Tak więc należy to interpretować, że Model Podstawowy został poszerzony o Model Mapy Zasadniczej, a takie działanie to już zaprzeczenie idei modelu podstawowego. PROSZĘ O JASNĄ ODPOWIEDŹ NA POSTAWIONE PYTANIE: Dlaczego w MP z rozporządzenia ws "GESUT BDOT500 i MZ" Model podstawowy" został poszerzony o schemat MZ_MapaZasadnicza.xsd?
    6 
 6 
Aby nie było watpliwości. Model podstawowy występuje DWA RAZY. i To dwa razy w IDENTYCZNEJ POSTACI. Każdy może to sprawdzić.
    6 
 6 
Cytat z mojego artykułu. "Niniejsze rozporządzenie bije jednak na głowę wyżej wymienione, bowiem zawiera podwójną wersję schematów UML i GML modelu podstawowego na stronach od 209-231 załącznika 4 oraz na stronach 410-431 załącznika 8. O ile zamieszczone schematy GML dotyczące modelu GML są przynajmniej identyczne to w przypadku modeli UML występują różnice, które przedstawiono poniżej."..... "W związku z powtórzeniem modelu podstawowego powtarzają się też katalogi obiektów modelu podstawowego. Powtórzeń jest wiele, jako przykład wykorzystamy informacje dla klasy ?KR_ObiektKarto?, które występują w dwóch miejscach w identycznej postaci. Są to strony 98-99 oraz 259-260." POWTARZAM WIEC WYRAŹNIE W TYM ROZPORZADZENIU (W TYM SAMYM DOKUMENCIE) Model podstawowy występuje DWA RAZY. Pytam dlaczego? Co chciano przez to podkreślić? Czy może jest to błąd i niedopatrzenie? Proszę o jasną, konkretną odpowiedź. Odpowiedź rozmytą Głównego Geodety Kraju i Twoją Zenku już widzieliśmy.
    7 
 6 
Jak trudno przyznać się do błędu. "Podjęliśmy decyzję, że będziemy publikować tylko te elementy z modelu podstawowego, do których były odwołania w modelu definiującym strukturę bazy danych dla danego rozporządzenia. Chcieliśmy uniknąć w ten sposób zarzutów, że publikujemy w MP elementy (klasy), które nigdzie nie są wykorzystywane. I to się nam udało, ale spotkaliśmy się za to z zarzutem, że w każdym rozporządzeniu jest MP i że za każdym razem jest inny." Jeśli to jest cytowanie mojego zarzutu, to był on trochę inny, więc go wyraźnie powtórzę. Kolego Zenku, po sprawdzeniu przytoczonych faktów proszę o rzeczową odpowiedź, uderzenie się w piersi, a nie rozmywanie tematu i mówienie ludziom, że tak miało być. Tym się różnimy, że jak powiedziałeś na konferencji w sprawie GML na Politechnice Warszawskiej, w życiu nie napisałeś ani linijki GML, a ja napisałem i to bardzo wiele i jeszcze więcej muszę interpretować w swoim oprogramowaniu. Bądźmy więc precyzyjni. W kolejnym komentarzu przytoczę jeszcze raz to co napisałem o MP.
    6 
 10 
Aż sie prosi zacytować fragment z pisma GIG do GGK "Kolejne zapowiedzi ?wyjaśnień? do rozporządzeń budzą niepokój wśród wykonawców prac geodezyjnych. Brak przepisów przejściowych wprowadza chaos także w Ośrodkach Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Całe środowisko geodezyjne z niecierpliwością czekało na nowe rozporządzenia, tak hucznie zapowiadane przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Miały one wprowadzić nową jakość w geodezji i ujednolicać państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny. Niestety nic z tych zapowiedzi nie zostało. Poczucie, że większość nowych aktów prawnych należy poprawić jest nieodzowne i coraz głośniej wyrażane. Dziś mamy sytuację, w której środowisko geodezyjne już nie czeka na nowe akty prawne, tylko na poprawę istniejących. Narasta także poczucie, że to ostatnia chwila na wspomniane już nowe prawo geodezyjne i kartograficzne, zanim nasz zawód zdeprecjonuje się ostatecznie." MOZE ZAMIAST CIAGLYCH WYJASNIEN, SZKOLEN I KSIAZEK ROZPOCZAC STANOWIENIE CZYTELNEGO PRAWA
    4 
 5 
Jak zwykle Stronka z modelami jest pusta.
    5 
 3 
:) :)
    3 
 3 



zobacz też:

GUGiK udostępnił schematy

W serwisie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii opublikowano schematy aplikacyjne do trzech rozporządzeń wykonawczych do...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
pojęcie „przestrzeni metrycznej” wprowadził francuski matematyk Maurice Frechnet?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Józef Kreutzinger (1877-1939)

Józef  Kreutzinger  (1877-1939)
Urodził się 2 marca 1877 roku w Poniecu (woj. wielkopolskie). Rodzice byli Polakami. Po ukończeniu szkoły realnej odbył roczną służbę w wojsku pruskim w 20. pułku artylerii polowej. W latach 1896-98 odbył szkolenie w berlińskiej Szkole Artylerii. Po...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1420
W Samarkandzie powstaje słynne w średniowieczu obserwatorium astronomiczne. Zbudowano w nim wielki kamienny sekstans będący wycinkiem (60°) łuku o promieniu 40 m.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2