Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-07-01| GNSS

ASG-EUPOS w nowym układzie

Od dziś (1 lipca) w systemie ASG-EUPOS stosowane są nowe współrzędne stacji referencyjnych w układzie PL-ETRF2000, epoka 2011,00.


ASG-EUPOS w nowym układzie

Wprowadzenie nowego układu ma na celu m.in. ujednolicenie polskiej realizacji systemu ETRS89 z układami odniesienia używanymi w innych krajach. Zmiana w praktyce powoduje niewielką modyfikację współrzędnych stacji referencyjnych w porównaniu ze współrzędnymi ETRF2005 (poniżej 1 cm w poziomie i 3 cm w pionie).

Z punktu widzenia użytkownika systemu nowy układ poprawi jakość rozwiązań sieciowych RTN poprzez zmniejszenie residuów geometrycznych i błędów modelowania obserwacji wirtualnych. Zauważalne powinno być również skrócenie czasów inicjalizacji odbiorników pracujących w serwisie NAWGEO, w którym wykorzystywane są rozwiązania RTN. Zmiana w praktyce nie będzie miała znaczenia dla zakładania osnowy pomiarowej i pomiarów sytuacyjnych.

Wpływ taki może się jednak ujawnić w przypadku zakładania pomiarowej osnowy wysokościowej i pomiarów wysokościowych szczegółów I grupy dokładnościowej. Dla uniknięcia błędów zaleca się kontrolowanie zgodności realizacji układu wysokościowego w serwisie NAWGEO z naziemną wysokościową osnową geodezyjną.

Źródło: ASG-EUPOS, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS