Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2013-06-23 | Geodezja, Firma, Prawo, Software, Instytucje

Systherm Info też kieruje list otwarty do GUGiK

Firma informatyczna Systherm Info z Poznania przyłącza się do firmy Geo-System w krytyce poczynań GUGiK przy realizacji projektu EMUiA (ewidencja miejscowości, ulic i adresów). Prezes Systherm Info Zbigniew Figas zarzuca jednak urzędowi nie tylko niegospodarność przy realizacji tego projektu.


Ilustracja: Systherm Info też kieruje list otwarty do GUGiK
W obszernym liście otwartym (z 22 czerwca br.) skierowanym do prezesa GUGiK (oraz ministra administracji i cyfryzacji) Zbigniew Figas twierdzi, że GUGiK wydaje pieniądze nie na poprawianie przepisów, standaryzację czy budowę baz danych, lecz wyprowadza je poza geodezję. Krytyce poddał nie tylko sposób realizacji projektu EMUiA, ale również sens wydatkowania dziesiątków milionów złotych na zadania Teryt 2 i Teryt 3.

Zwrócił także uwagę na inny ważny aspekt działalności GUGiK. Jak pisze, urząd preferuje w przetargach duże firmy informatyczne nieposiadające jednak żadnego doświadczenia w tworzeniu aplikacji dla geodezji i kartografii. Tym samym z rynku wycinane są małe podmioty. Figas wyraża także przypuszczenie, że głównym celem takiej polityki „nie jest realizacja tematów tylko samo »wejście w temat« a potem »ssanie kasy« ile tylko się da”.

Prezes Systherm Info stawia także zasadnicze pytanie: jaka powinna być rola GUGiK? Czy ma on – wzorem czasów minionych – preferować centralizację, rozdawnictwo i całkowity brak analiz ekonomicznych, co stanowiło motto wszelkiej działalności przed 1989 rokiem? Czy może powinien zajmować się organizacją geodezji, działaniami na rzecz jej sprawnego funkcjonowania, tworzeniem (dobrych!) rozporządzeń i standardów wymiany danych, tworzeniem zasobu geodezyjnego wysokiej jakości, kontrolą i egzekwowaniem zaleceń i wymogów wynikających z obowiązujących przepisów?

Suchej nitki Zbigniew Figas nie zostawia na najnowszych rozporządzeniach, które wyszły z GUGiK. Są niedopracowane, wewnętrznie niespójne, zawierają błędy merytoryczne. Do tego były pospiesznie wydane, choć na prace i konsultacje urząd miał aż 4 lata – pisze prezes poznańskiej firmy. Pokazuje też, kto na tych „eksperymentach” GUGiK-u dzisiaj najbardziej cierpi.
Wreszcie padają pytania: Czy ktoś w urzędzie poniesie karę za prowadzenie tego rodzaju polityki? Jakie konsekwencje dosięgły urzędnika odpowiedzialnego za przedsięwzięcia, na które marnuje się miliony złotych?

Reasumując, firma Systherm Info wprost zarzuca GUGiK-owi „niegospodarność w ostatnich przetargach i żąda ich natychmiastowego anulowania oraz rewizji polityki Urzędu w tych poruszonych zagadnieniach”. Jednocześnie proponuje „zmianę priorytetów GUGiK, z bycia konkurentem firm informatyczno-geodezyjnych do twórcy i strażnika standardów, poprzez m.in. powrót do idei homologowania systemów informatycznych działających w szeroko rozumianej branży geodezyjnej przynajmniej w zakresie spełniania wymogów obowiązujących przepisów”.

Pełna treść listu

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

do dziada Czyżby chodziło Ci o projekt MArnoTRAwstwo, zwany w skrócie MATRA?
    1 
do młodych i nieopierzonych , którzy za krótko pamięcią sięgają, proponuję przypomnieć sobie, kto był GGK w latach 1999-2001 a potem 2001-2005 - podpowiedź, na wikipedii wszystko znajdziecie.
    2 
 1 
Smutne Ten raport NIK potwierdza moje obserwacje jak wiele troski wyraża się na wydanie pieniędzy "zgodnie z prawem", a jak mało na efekt jaki ma powstać w wyniku wydawanych pieniędzy. Mam nadzieję jednak, ze szybko przyjdzie czas, kiedy będzie się patrzyło i rozliczało efekty, a nie jedynie przestrzeganie harmonogramów.
    2 
 2 
nasze systemy tworzone przez gugik niedługo prześcigną sławną na cały świat korwetę Gawron http://wyborcza.pl/1,75478,12553889,Gawron_niezatapialny__czyli_co_dalej_z___najdrozsza.html
    3 
 2 
definicja sądząc po tym, że nadal w geodezji siedzą, mają inną definicję przyzwoitości.
    2 
 1 
. Przyzwoitość wymagałaby od pewnych ludzi zajęcia się już czymś innym, ble nie geodezją.
    2 
 2 
I jeszcze jedno, żeby było jasne. Dzięki tej inicjatywie i wydanym "zgodnie z prawem" milionom mamy dzisiaj wspaniały system IPE, który jest naszą "dumą narodową".
    3 
 3 
Nikt tu nic nie zmieni. Nikt nie zatrzyma rzeki. Po latach NIK skontroluje i nie doszuka się, żadnego aferalnego charakteru. Wydatki zrealizowano zgodnie z planem, ale ze względu na trudności obiektywne (brak współpracy z gminami, niechęć środowiska) spowodowały, że zamierzone efekty nie zostały osiągnięte. Dla niedowiarków polecam link do archiwum aktualności GEOFORUM "NIK oceniła budowę systemu katastralnego w latach 2000-05". Z pikantniejszych fragmentów polecam "Tylko w latach 2000-05 wydatkowano na budowę ZSIN 151 mln, w kolejnych ma to być ponad 700 mln zł. Biorąc pod uwagę ścieżkę legislacyjną i opór posłów przed hasłem kataster, widać, że przed nową ekipą rządową stoi karkołomne zadanie: nie zaprzepaścić tego, co dotychczas zrobiono, i wydać wspomniane 700 mln zgodnie z prawem. Na marginesie protokołu pokontrolnego NIK widać też, że nie potwierdził się, rozpowszechniany przez środowisko związane z organizacją GISPOL, aferalny kontekst wprowadzenia IPE przez głównego geodetę kraju"
    5 
 2 
niby tak Ale to rozmywa sedno sprawy - GUGIK próbując pływać na powierzchni próbuje istnieć kosztem samorządów (bo nie daje nic działającego) i kosztem firm komercyjnych (które w końcu podatki płacą od sprzedaży). Czekam nadal na aplikację darmową dla PODGIK, pewnie Pan Figas też czeka. Razem się pośmiejemy.
    2 
 2 
Listy otwarte do GUGIK i MAC A istota polega moim zdaniem na tym,że cała Krajowa Infrastrutkura Informacji Przestrzennej nie posiada żadnego modelu finansowego, nie posiada też długotrwałej strategii podtrzymania jej funkcjonowania.Skoro nie ma modelu finansowego jej funkcjonowania, nic dziwnego, że pojawiają się problemy.Problem z EMUiA polega m.in na tym, że pomimo funkcjonowania europejskiego standardu pliku rekordu adresowego, postanowiono wymyśleć coś lepszego. Czy jest analiza, ile samorząd będzie kosztowało uaktualnianie bazy versus "darmowa" aplikacja ? Ile na INSPIRE wyda rząd a ile samorządy ? OSR do Ustawy o IIP kilkaktornie zanizył koszty wdrożenia (GUGIK : 650 mln PLN-10 lat - a realne wydatki regionów do dzisiaj > 622 mln PLN 2010-2012) a co z okresem 2013-2020 ? Jak budować zamki na piasku ? i Po co ?, skoro nie ma odpowiedzi, jak to wszystko utrzymać ... GGK i Przewodniczący Rady o tym wiedzą.I co ? NIC. Na myśl przychodzi słynny cytat z Urbana... :-( Może więcej trzeba o tym pisać i mówić ?
    4 
 1 
listy otwarte to GUGIK i MAC Następny List Otwarty do Prezesa GUGiK i MAC ? Gdybym wierzył, żetakie działanie będzie miało sens.Coraz większej ilości z nas wydaje się, że zwykły obywatelski udział w budowie czegoś za nasze (podatników) - pieniądze - jest czymś, co władza wykonawcza ma któtko mówiąc tam, "gdzie słońce nie dochodzi". Można mnożyć przykłady marnotrastwa i nieudolności, posługując się wieloma przykładami. Ze swojego życia podam tylko dwa. Bo dotyczą GUGIK i mojego życia. Mój kraj, Polska przystępował do UE w połowie ostatniej dekady. Już w 1999 roku, w październiku przekazałem i GUGIK i ARiMR informację o planowanym wprowadzeniu aktu prawa unijnego (Rozp. UE Nr 1593/2000 z 17 lipca 2000r), którego draft treści znaliśmy kilka miesięcy, zanim weszło w życie. Mówiło m.in o konieczności zbudowania ortofotomapy kraju. Lata później-Efekt: 92 mln euro kar.Brak modelu finansowego INSPIRE i KIIP to rzecz za min. miliard euro. Zamiecione pod dywan (XI-2012).EMUiA przy tym to pikuś.Skupmy się nad istotą :-)
    4 
 1 
. dokładnie, IPE to jest "najlepszy" przykład działającej centralnej aplikacji z końcówkami u klienta. Żenada!!!
    1 
 1 
No zobacz a ja polecam aplikacje zwane grubymi klientami z lokalnymi repozytoriami danych co i lokalnie działają i danymi potrafią się wymieniać raz na dzień w różnych porach by minimalizować obciążenie serweracentralnego. Ale cóż to nie byłoby drogie, szkolenia nie byłyby tak skomplikowane i nie trzeba by było tak drogich serwerów. Lepiej super infrastruktury, chmury i Bóg wie co jeszcze z czego żadna gmina nie będzie miała korzyści, a o danych będzie decydował administrator z Warszawy - jak pierwszy sekretarz z KC, mimo że dane nie są jego. BTW a jak wymienia się dane w ramach IPE - wieeeeeeelkim systemem ? :)
    1 
 3 
tanimi dlaczego się nie da? na razie w Polsce wszystko działa na aplikacjach komercyjnych. a nic nie działa na wymysłach gugiku. zrobiliscie sobie bzdurne założenia projektu, wymaginowane oczekiwania "partnerów" tylko z realizacją po polsku, jak zwykle. jakby jeden z drugim za swoje pieniążki cos robił, to byście inaczej śpiewali.
    1 
 3 
@wole Problem jest w tym, iż tymi "tanimi" aplikacjami nie da sie zrealizować założeń tego projektu. Przemyśleniu polecam również wdrażanie np: dyrektywy INSPIRE, na infrastrukturze bazującej na lokalnych aplikacjach i spojrzenie na temat z poziomu GUGiK. Temat Emuły uznaję chwilowo za wyczerpany, poczekajmy na jakieś zmiany w aplikacji, raczej na lepsze, bo z dna zanurkować jest wyjątkowo trudno.
    3 
 2 
wolę tanie i działające aplikacje niż drogie i nie działające. Widać różnicę ? :):)
    1 
 3 
@ konsolidatorze Adresy w ramach spisu powszechnego nie są aktualne praktycznie nigdy:-)(ankieterzy wykonują to raz na x lat), a co innego taka chwilowo ślamazarna Emuła, gdzie adresy są aktualizowane przeglądarką na bieżąco przez operatorów w gminach i natychmiast propagowane do centralnej bazy danych. Widać różnicę? Niemydlarz:-)
  
 3 
powiem wprost bokiem mi wychodzi ta nowomowa - przemodelowanie infrastruktury, infrastruktura o wysokiej dostępności i inne tego typu bełkoty. Jeśli emuia jest infrastrukturą o wysokiej dostępności to nawet najpiękniejsze słowa nie zakryją prawdy. Te słowa nic nie znaczą. Są bełkotem, obliczonym na to że nikt nie będzie się pytał co i kto zamawia. A sądząc z działania aplikacji emuia - robi się dziadostwo i to za duże pieniądze. A tym samym czasie otrzymujemy informacje że deficyt państwa po kilku miesiącach sięgnął 90% założeń. Bo nikt nie pilnuje wydatków. I się robi kolejne słomiane misie.
    1 
 3 
@do konsolidator Z technologicznego punktu widzenia projekt jest mało złożony, gdyż mamy prostą infrastrukturę (formatka WWW o prostej funkcjonalności podłączona do centralnej bazy danych). Złożone jest natomiast wdrożenie - jest bardzo dużo użytkowników(problem skali np: szkolenia, weryfikacja i nadawanie uprawnień). Pozwoliłem sobie zerknąć na aplikację i mimo małej złożoności na dzień dzisiejszy wydajnością zdecydowanie nie powala, jeśli nic się w tym obszarze szybko nie poprawi to użytkownicy z powodu braku komfortu pracy korzystać z niej nie zechcą. Kierunek słuszny, tylko wykonanie niestety jak zwykle.
    2 
 1 
konsolidatorze Pięknie mydlisz temat. Czy mam być zachwycony, że mogę listę ulic pobrać? A adresy są w GUS też dostępne? przecież były zbierane wspaniale w ramach spisu powszechnego. Po co robić wielkie projekty, skorzystajcie z tych danych.
  
 3 
@GUS udostępnia Delikatorze, polecem lekturę rejestru TERYT i sięgniecie np: do zasobu ULIC ze strony GUS. Cytuję: "Dane z rejestru TERYT są jawne i udostępniane na potrzeby systemów wewnętrznych GUS oraz innych systemów zewnętrznych.". Chciałbym aby w finale projektu związanego z bazą adresową na stronie GUS lub GUGiK pojawił się publiczny rejestr ADRES z geolokalizacją, który byłby aktualizowany na bieżąco(rejestr ULIC jest aktualizowany codziennie). Aby takie parametry dla bazy adresowej zachować, konieczne jest przemodelowanie infrastruktury. Najistotniejsze, iż z bazy adresowej korzystają np: "karetki pogotowia", które już zaczynają być dysponowane z centrów, działających ponad podziałem wojewódzkim, więc aktualna informacja o lokalizacji adresu jest kluczowa dla czasu ratowania ludzkiego życia, a w tym wypadku interes Panów Prezesów, ze społecznego punktu widzenia jest nieistotny.
    1 
 1 
do konsolidator hahaha! "Powracając do adresów; centralizacja bazy adresowej jest projektem mało złożonym" - to dlaczego GUGIK nie jest w stanie tego zrobić dobrze za tyle milionów? Bo gminy nie pomogły?
    1 
 3 
GUS udostępnia? W myśl przepisów o statystyce publicznej i jej niejawnych rejstrach statystycznych? Opowiedz mi o tym. A o powiaty, gminy ZUS sie nie martw. Od powiatów się nie wymaga więc nic nie robią, a znam kilkadziesiąt, wspieranych przez firmy znane w tym kraju, gdzie wykorzystywany jest serwer dedykowany i nie ma kosztów, adminów itd. Ale rozumiem, że zamiast stanowić prawo musicie uzasadnić swoje istnienie będąc największych hosterem usług dla geodezji. Czy nie zabieracie przypadkiem Florkowi chleba? Zresztą patrząc na listy otwarte, nie tylko jemu. Od kiedy GUGIK chce zrobić wszystko, nie potrafiąc nic? Na tezę, że administracja nic nie ma i nic nie udostępnia spuszczę zasłonę milczenia.
  
 3 
@Delikator Odbiegając nieco od zasadniczego nurtu dyskusji, moim własnym i prywatnym zdaniem uważam, że tak:-). Powiaty(z kilkoma wyjątkami) mają problem w utrzymaniu infrastruktury o wysokiej dostępności, ze względu na koszt takiej infrastruktury, koszty administrowania IT. Precyzując, np: aby mieć łebskiego admina, trzeba sporo zapłacić, a na to powiaty w większości nie stać. Powracając do adresów; centralizacja bazy adresowej jest projektem mało złożonym i szkodą wielką jest to, że GUGiK zabrał się za temat tak późno. Jesteśmy niechlubnym wyjątkiem wśród sąsiadujących krajów, który nie ma 100% pokrycia adresów w bazie. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości, GUGiK na wzór GUS udostępni dane adresowe wraz z geolokalizacją bezkosztowo. Proszę nie zarzucać konkurencji wobec np: Geosystems, gdyż wszyscy dostawcy danych pozyskują adresy we własnym zakresie, ponieważ administracja dokładnych adresów nie posiada, a tym bardziej nie udostępnia.
    2 
 1 
konsolidator się chyba obraził:) pojawia się i w ciszy minusuje wszystkie komentarze. Podobno firma JJ Corp, która dopiero ma wejść na rynek wypełni lukę po GGK jakąś świetną aplikacją. Chodzą słuchy, że będzie to narzędzie dla Sołtysów do zbierania podatków i zwoływana zebrań wiejskich. Oby sołtysi chcieli aktywnie uczestniczyć w procesie definiowana wymagań, bo skończy się jak jak aplikacje emuia i podgik.
  
 4 
@ konsolidator Idąc twoim tokiem myślenia rolą powiatów nie jest zakup systemów, utrzymywanie infrastruktury i wykonywanie podobnych zadań, a prowadzenie aktualnej ewidencji gruntów i budynków? nadążam? I GUGIK zaczyna dostarczać narzędzia aby wesprzeć powiaty w skupieniu się na jakości danych ewidencyjnych? czy tak? Rozumiem też, że aplikacja dla powiatów byłaby lepsza, gdyby powiaty chciały aktywniej uczestniczyć w procesie definiowania wymagań? Wtedy wykonawca miałby szanse zrobić aplikację która działa? Czy chociaż jeden powiat działa na skonsolidowanej aplikacji z GUGIK? A może idźmy dalej: rolą ZUS nie jest zakup systemów, utrzymywanie infrastruktury i wykonywanie podobnych zadań z zakresu IT. GUGIK zaczyna dostarczać narzędzia ... oh wait! Co na to Krauze!?
    2 
 3 
@Konsolidatora Dawno tu Pana nie było. Co tam w GUGiK? Odpowiedzi na listy przygotowane? Przetargi rozpisane? Dane i systemy skonsolidowane?
    1 
 5 
do aaaa Nie wiem czy warto podpowiadać konsolidatorowi jak powinni zrobić tą aplikację, bo i tak zrobią po swojemu, czyli kreaturkę, którą za rok za dwa będą mieli powody poprawiać kolejnym przetargiem (nie daj żeby wykonawca w ramach asysty coś poprawiał!)
    1 
 4 
do Konsolidatora projekt interfejsu ma się tak do (prawie) darmowego frameworka i darmowego geoserwera jak pięśc do oka. Interfejs nie ma nic wspólnego z umiejętnością generalizacji wyświetlanych obiektów zależnie od skali, nie wyświetlaniem się warstw z geoportalu, brakiem piramid i prawidłowego cache'a. Poza tym należy uwzględnić słowa GGK który w swojej odpowiedzi zaznaczył że GUGiK nie zmienia zamówienia w trakcie, czyli wykonawca nie mógłby zmienić ani o jotę tego co napisano w zamówieniu. Nieprawdaż ? :):)
    1 
 4 
:) Widać że najlepiej konsolidujesz złotówki
    1 
 1 
Korekta ostrosci cd. W temacie baz adresowych: rolą jednostek "terenowych" jakimi sa niewątpliwie gminy, nie jest kupowanie aplikacji, utrzymywanie infrastruktury i wykonywanie podobnych zadań z obszaru IT. Rolą jest utrzymywanie aktualnej zawartości bazy adresowej. GUGiK zaczyna dostarczać narzędzia, aby wesprzeć gminy w skupieniu się na jakości danych adresowych! Odnosnie aplikacji, to zapewniam ze gdyby gminy bardziej aktywnie brały udział w definiowaniu wymagań, ze szczególnym uwzględnieniem projektu intrfejsu użytkownika, to wykonawca miałby lepszy precyzyjny materiał do budowy aplikacji.
    5 
 2 
jak znam życie pewnie gugik będzie starał pod dywan zamieść niewygodne tematy. Nie dajcie się Panowie. Wiem, że spora część środowiska trzyma kciuki, że w końcu ktoś im da prztyczka w nos.
    2 
 2 
Panie Zbigniewie smutny w całej tej historii jest fakt, że jedna osoba pod różnymi pseudonimami próbuje zbudować chór zadowolonych argumentatorów podrzucając różne cudaczne historie przesłaniające sedno sprawy - ktoś próbuje zaistnieć na rynku komercyjnym będąc urzędem. Słusznie zauważa Pan fakt, że stanowi to przejaw nieuczciwej konkurencji, tym bardziej, że to nie pierwszy raz. Pan Kazimierz Bujakowski pisze w odpowiedzi na list Pana Waldemara Izdebskiego, że nie zamierza konkurować z aplikacjami komercyjnymi, a jedynie wypełnić lukę. Samemu stworzyli lukę obiecując darmowe gruszki. Tylko wierzba nie wytrzymała. Czekam na odpowiedź GGK na Pana list:)
    1 
 3 
TERYT 2 ??? "Równo po czterech latach finiszuje właśnie wart 45 mln zł projekt TERYT 2. Jego cel był ambitny: zunifikować dane o granicach jednostek podziałów terytorialnych i adresach." Tak finiszuje że lepiej nie mówić. "Jak przyznał na konferencji główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski, było to zadanie niezwykle żmudne i złożone. Firmy geodezyjne musiały bowiem zweryfikować granice 290 tys. różnego rodzaju jednostek." Czy ktoś w ODGiKach widział taką firmę, zgłaszającą rozgraniczenie, co było w SIWZ, albo badającą dokumenty z zasobu? "W trakcie tych prac, co było do przewidzenia, wychodziło na jaw sporo niezgodności między poszczególnymi bazami ? najwięcej dotyczyło obrębów ewidencyjnych i granic samorządów. GGK szacuje, że dotyczyły one 4-5% wszystkich punktów granicznych". Chyba tylko we współrzędnych, a gdzie reszta atrybutów? "Teraz GUGiK wspólnie z samorządami stara się wyjaśniać ich źródła." Tak, jasne tak pomaga że lepiej nie mówić. Miliony wydane a teraz mrówki w powiatach dzióbią...
    1 
 4 
Matka. Wypowiedź, że tylko duże firmy rozróżniają szyny tramwajowe .... to już jest kpina. Świadczy chyba o kompletnym braku rozeznania. Pomijam już, że od razu wiadomo kto to pisze. W następnym piśmie wyliczę przedsięwzięcia, które zakończą się kolejnymi modernizacjami i kolejną rozbudową bo nie mają szans na pomyślne zakończenie. matce proponuje aby np. ustosunkowała się do Terytów bo w tym wypadku na pewno znajomość SOA pomogła w pomyślnym wydaniu pieniędzy. Zbigniew Figas
    1 
 4 
@Centralizator Taka ciekawostka: np straż pożarna to ma infrastrukturę GUGIK-owych czy innych sieci głęboko pod ogonem, bo mają własną NIEZALEŻNĄ sieć kabli,anten i światłowodów, serwerów, systemów podtrzymywania napięcia przy serwerach i takich tam innych zabawek...
    3 
 5 
matko złudzeń Uprzejmie informujemy, że Pan Izdebski, zamiast tracić kilkaset wdrożeń cały czas te wdrożenia zyskuje. Sygnały od góry do dołu wyraźnie wskazują, że jedyną pokrzywdzoną grupą są samorządy, które od lat otrzymują mamiące informacje o "planowanych projektach", które jak już wyjdą z fazy planowania, to strach ich dotknąć. A szyna usług służąca w roli straszaka technologicznego to raczej temat zastępczy przysłaniający fakt, że niemal 100mln zł będzie w sumie kosztowała budowa EMUiA dla połowy gmin w Polsce w wydaniu GUGiK. To nie są dobre wyniki finansowe.
    3 
 4 
konsolidacja oznacza związanie sznurkami tego co jest. Rekonfiguracja dostarczonej infrastruktury wyłącza np. odpowiedzialność dostarczającego poprzednio z tytułu gwarancji. Do tego nowa infrastruktura bazodanowa więc pytanie co ze starą.
    2 
 5 
Do matki od szyny usług O matko, wyjaśnij nam jeszcze co oznacza konsolidacja, bo pewnie tez nie wiemy. A już na pewno nie wiemy co oznacza konsolidacja za 17mln
    3 
 4 
Niegospodarność? Ciekawe jest to, że firmy pozyskujące dane nie narzekają na działania GUGIKu, bo ten przecież jest ich głównym klientem. Narzekają głównie firmy, którym GUGIK zabiera klientów jak np. Pan Izdebski który stracił ich w granicach kilkuset albo Pan Figas który nie ma referencji na złożenie oferty. "Urząd preferuje w przetargach duże firmy informatyczne nieposiadające jednak żadnego doświadczenia w tworzeniu aplikacji dla geodezji i kartografii" - to niestety tylko te "duże firmy" wiedzą że szyna usług to coś innego niż to po czym jeździ tramwaj. A jakość rozporządzeń .... no słabiutka to fakt, ale może dajmy im zatrudnić pracownika następnym razem a nie będziemy narzekać że armia urzędników rośnie z dnia na dzień.
    8 
 7 
Ciekawe co korzystnego dla geodezji jest w tym kontrakcie za 17mln 5.09.2012r Comarch podpisał z GUGiK kontrakt na konsolidację warstwy bazy danych dla systemów informatycznych urzędu. Wartość zlecenia to 17,6 mln zl brutto. Przedmiotem zamówienia są dostawy i usługi, mające na celu konsolidację warstwy bazy danych dla systemów informatycznych GUGiK, obejmujące: dostawę zintegrowanej platformy sprzętowej dla baz danych wraz z oprogramowaniem systemowym i aplikacyjnym oraz jego instalacją i konfiguracją, usługi związane z przeniesieniem na dostarczaną infrastrukturę bazodanową aktualnie wytwarzanych w GUGiK systemów (np. w ramach projektu GEOPORTAL 2: m.in. systemu geoportal, SDI oraz SDI , czy projektu TERYT, świadczenie usług specjalistycznych w tym m.in. rekonfigurację dostarczonej infrastruktury, wsparcie zamawiającego w administrowaniu, świadczenie konsultacji technicznych i świadczenie usług serwisu gwarancyjnego. (http://gielda.onet.pl/comarch-zdobyl-kontrakt-w-gugik-za-176-mln-zl,18726,5237541,news-detal)
    2 
 4 
.. Niegospodarność .. .. NIEGOSPODARNŚĆ to też historia do analiz/wniosków/rozliczenia dla projektów/przetargów ARiMR/Cara/GUGiK_u/... by kumple z " podwórka " nie śmiali się z Podatników i Geodetów, już z innych stołków ..
    1 
 2 
JAKA CENTRALIZACJA?! Wybór jednego programu/aplikacji do "obróbki" tych samych danych w kilku tysiącach gmin to nie centralizacja, coś się Wam pomyliło. Nie mam zamiaru bronić nikogo ale dopuszczenie np. by w przeszło 400 ośrodkach "panowały" systemy obsługi Zasobu wzajem niekompatybilne to jest tragedia. Czy wyobrażacie sobie Państwo, że internetowe KW obsługuje kilka różnych aplikacji?! Oczywista bzdura. I za to powinien ktoś odpowiadać karnie... Przecież tu mamy do czynienia z inną sprawa. To jest najzwyklejsza w świecie NIEGOSPODARNOŚĆ. A przy tej wielkości kwot może być też co innego, ale tym bezsprzecznie powinny się zająć odpowiednie Agencje. Jestem przekonany, że miałyby co robić... jeśli kwoty wzrastają np. siedmiokrotnie.
    1 
 10 
omatko "lokalnych aplikacyjek", "oczekiwania rynku" - chłopie, za cudze pieniądze to każdy mądry, nawet Ty! Pokaż mi, gdzie zaczyna się twoja odpowiedzialność za nieudany projekt (z budżetem 46mln zł)? Premii nie dostaniesz? Fajnie się pływa na cudzych jachtach. Załóż firmę (JJ Corp) i działaj na rynku, a wtedy porozmawiamy jak równy z równym. Ew. ja się zatrudnię w GUGIK i też popalę hajs. I nie jestem ani Izdebski ani Figas ani Borys. Tak dla ułatwienia.
    3 
 4 
Centralizatorze jeśli nazywasz emuia systemem z natychmiastową dostępnością danych, to albo ja patrzę na inny system albo ty masz inne kryteria natychmiastowej dostępności. Dla kryzysówek liczy się chyba też aktualnosć, oraz efektywność systemu - budowanie cudownych systemów z natychmiastową dostepnością i z danymi nieaktualizowanymi od lat nie ma sensu. Nie mówiąc o tym że należy zakładać opcje minimum czyli np. brak prądu i łączy. I wiesz gdzie wtedy będzie można ten wymarzony centralny system sobie wsadzić ?
    1 
 7 
teoria a praktyka u centralizatora Synu, koncepcja centralizacji tyle razy w Polsce upadała, ze nie potrafię zliczyć. Nawet teraz opowiadasz dyrdymały mówiąc o centralizacji a dając systemy do podgik darmowe. No i dla gmin też. W obecnym stanie technologii centralizacja jest dobrym sposobem na wydanie pieniędzy, ale nie rozwiazanie problemu. Przerwy w działaniu geoportalu co chwilę, pokazują wyraźnie jakie jest życie w porównaniu do twoich teorii informatycznych. Pozdrawiam. Ps jak chcesz żeby ci zrobić porządną analizę możliwości i wskazać minimalny program naprawczy to zapraszam.
    1 
 7 
centralizatorze walcz o życie walcz. super, ze tak jak ja znasz sie na projekcie dla służb i wiesz jaki to szajs jest. wiesz jak działa aplikacja, wiesz skąd są dane (bo przecież nie z gmin) i wiesz do czego sie to nadaje:) mogę jedynie pozdrowic lokalne pajeczyny - panowie róbcie dalej swoje, to cokolwiek w tej Polsce bedzie, bo centralizator już dawno zrobił świetne centralne bazy ipe, teraz prg, teryt2 a w 2010 zakupił sprzęt na potrzeby zsin - chociaż ten rusza dopiero teraz. pajeczyny są niezależne od ciebie przyjacielu i tak jak pisze Figas do wszystkiego doszły same. a ty przybyles z pomysłami na projekt, swoje spartolisz i pójdziesz dalej do kzgw albo innego miejsca. ja bym cię wysłał tam już dziś, bo szkód już wystarczająco narobiles. ale nie mam na imię Kazimierz:)
    4 
 6 
Korekta ostrości Panowie Prezesi od lokalnych aplikacyjek, oczekiwania rynku, dla przykładu(ratownictwo medyczne, policja, straż pożarna) wymuszają na GUGiK tworzenie systemów z natychmiastwą dostępnością danych i temu właśnie projekty po których się tak wozicie służą. Szkoda, że nie dokonaliście szacunków ile kosztowałby system, który miałby jeden punkt dostępu do całości danych, a aktualizacja danych odbywałaby się za pomocą Waszych lokalnych aplikacji, jaki byłby czas propagacji i poziom dostępności. Szacun dla GUGiK, za miotłę którą uruchomił, trzymam kciuki za szybkie wymiecenie lokalnych pajączyn i życzę wytrwałości w porządkach.
    9 
 6 
. widzę, ze Poznaniaki tez już sie zdążyli poznać na gugiku. ja w gminie od razu powiedziałem, ze żadnych darmowych śmieci nie chce. wybraliśmy rozwiazanie firmy komercyjnej, bo pracując wcześniej w powiecie już sie poznałem na tych cudakach z gugik. i cieszę sie, ze ktoś m sie do d... dobrał w końcu, bo gruba kasa wypływa od dłuższego czasu, a w gminach nikt nawet o tym nie wie, ze o dostaniu procenta tej kasy na inwestycje nie wspomnę.
    2 
 6 
Przeczytalem List jest długi ale przekaz jasny. Duza zbieznosc pogladów z listem Prezesa Izdebskiego i jasne wskazanie nieprawidlowosci moze w konc zmusi GGK do zajecia stanowiska i podjecia dziąłań naprawczych. Teryt2 o czym pisze Pan Figas to teraz nasza zmora i jednoczesnie ewidentne wyrzucenie pieniedzy w bloto.
    1 
 6 



wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 3
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w Roczniku Statystycznym z 1966 r. podano, że powierzchnia Polski (wg obliczeń GUGiK) wynosi 312 520 km kwadr. (wg najnowszych danych ? 312 685 km kwadr.)?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Marian Frelek (1901-1985)
Marian Frelek urodził się 12 października 1901 roku w Parysewie w powiecie garwolińskim. Maturę uzyskał w warszawskim Gimnazjum R. Kowalskiego w 1922 roku, po czym rozpoczął studia na Wydziale Mierniczym Politechniki Warszawskiej, które ukończył w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1817-1818
Korpus Inżynierów Wojskowych prowadzi pomiary podstawowe Warszawy. Wynikiem prac jest plan Warszawy wydany w 1819 r.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2