wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-05-24| Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt, Edukacja, Imprezy

Od skaningu do bioniki

Latające w Dużej i Małej Auli Politechniki Warszawskiej sztuczne ptaki uatrakcyjniły pierwszy dzień międzynarodowej konferencji pn.: „Geodezyjne techniki pomiarowe” (23-24 maja br.).


Od skaningu do bioniki

Na razie sztuczny pingwin czy mewa nie znajdują co prawda zastosowania w geodezji, ale niewykluczone, że bionika pójdzie tak daleko do przodu, iż każda szanująca się firma fotolotnicza będzie trzymała w swoim hangarze stado mechanicznych ptaków. Jedna mewy, inna pingwiny albo orły.

Bionika zajmuje się adaptacją w urządzeniach technicznych rozwiązań zaczerpniętych z budowy żywych organizmów. Efektowne pokazy i referaty przedstawicieli niemieckiej firmy Festo, potentata na rynku automatyki przemysłowej, wzbudziły duże zainteresowanie uczestników konferencji. Niemniej prezentowane urządzenia to na razie obrzeża technologii pomiarowych stosowanych w geodezji.

To, co obecnie nie tylko u nas jest na topie, to wszelkie zastosowania skaningu laserowego. Ponad połowa referatów dwudniowej konferencji obejmuje właśnie tematykę skanowania (zarówno naziemnego, jak i z pułapu samolotu), głównie urządzenia i techniki pomiaru, metody kontroli, oprogramowanie. Pozostałe wystąpienia dotyczą zastosowania GNSS, tradycyjnych metod fotogrametrycznych, monitoringu, bezzałogowych systemów latających. Znakiem czasu jest tylko jeden referat poświęcony obrazom z wysokorozdzielczego satelity (WorldView 2).

O tym, że organizatorzy konferencji skupili się właśnie na skaningu, świadczą otwierające imprezę wykłady profesorów: Norberta Pfeifera (Uniwersytet Techniczny w Wiedniu), Aymana Habiba (Uniwersytet Calgary, Kanada) i Andreasa Nuchtera (Jacobs University, Brema). Szczególnie warto zwrócić uwagę na wystąpienia Habiba i Nuchtera dotyczące kalibracji systemów skaningu, optymalizacji przetwarzania chmur punktów i kontroli jakości. Jak wiadomo, nie jest sztuką zeskanować obiekt, ale przetworzyć dane i uzyskać wysokiej jakości wyniki.

W sesji poświęconej bezzałogowym systemom latającym, poza zastosowaniem ich w termomodernizacji, nie dowiedzieliśmy się, niestety, niczego nowego. Pewnym usprawiedliwieniem może być krótki czas przeznaczony na prezentacje.
W zakresie systemów nawigacyjnych dziedziną szczególnie obiecującą wydaje się rozwój mobilnych systemów skanujących wewnątrz budowli. Jest tu wielkie pole zarówno do prowadzenia badań, jak i szukania zastosowań – głównie w przemyśle i usługach. W Europie technologia RTLS (Real Time Location Systems) staje się coraz bardziej popularna. I choć na razie dokładności nie są rewelacyjne (decymetrowe), to kwestią czasu jest tylko, kiedy wyprze ona popularne disto.

W czasie dwudniowej konferencji zaplanowano ponad 40 referatów oraz kilka sesji warsztatowych. Imprezie towarzyszy także wystawa sprzętu pomiarowego. Ponad 20 wystawców rozgościło się w Dużej Auli Politechniki. Strzałem w dziesiątkę okazało się wystawienie przez gdańską firmę Apeks wiatrakowca Callidus. Czerwona maszyna na środku Dużej Auli robi wrażenie. Szkoda tylko, że nie może się wznieść w tych warunkach w górę, jak zdalnie sterowane bioniczne ptaki Festo. W piątek drugi dzień obrad.Organizatorem II Międzynarodowej Konferencji „Geodezyjne techniki pomiarowe” jest Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, a gospodarzem dziekan WGiK prof. Alina Maciejewska. Na uroczystość otwarcia przybyli m.in. główny geodeta kraju dr Kazimierz Bujakowski oraz prorektor ds. rozwoju PW prof. Stanisław Wincenciak.

Patronat medialny imprezą objął magazyn GEODETA.

Zobacz zdjęcia w Galerii

Jerzy Przywara


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS