wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-05-13| GIS, Edukacja, Software, Ludzie

Pierwsze miejsce studenta AGH w konkursie

Student Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH i członek Studenckiego Koła Naukowego „KNGK Geoinformatyka” Mateusz Ilba zajął pierwsze miejsce w konkursie Bentley Student Design Competition 2013 w kategorii „Innowacje w renderingu z wykorzystaniem MicroStation”.


Pierwsze miejsce studenta AGH w konkursie

Studenta nagrodzono za pracę „Church in Trinidad Bay”. W nagrodę otrzyma 2 tys. dolarów oraz ręcznie wykonane trofeum. Natomiast Wydział GGiIŚ AGH otrzyma 10 rocznych licencji Bentley Select, co pozwoli zmniejszyć koszty rocznej obsługi 14 licencji Bentley Select o 5,5 tys. zł. Opiekunem pracy był dr inż. Artur Krawczyk.

Przedmiotem animacji było złożenie wymyślonego wnętrza kościoła z otoczeniem półwyspu Trinidad Head w zatoce Trinidad Bay (Kalifornia, USA). Głównym celem pracy była prezentacja możliwości renderingu wolumetryczengo, dla którego najlepszym „środowiskiem prezentacji” są kościelne witraże (fot. poniżej). Natomiast fontanna posłużyła do prezentacji efektu animacji wody, która zawsze stanowi najtrudniejszy element animacji komputerowej.

Warto podkreślić, że w rendering zwycięskiej animacji zostało zaangażowanych 16 komputerów (procesor i7, 8 GB RAM każdy), które pracowały około 23-24 godziny, non stop. W tym czasie wyrenderowały około 5400 klatek dla warstwy koloru i warstwy ambient occlusion (metoda cieniowania powierzchni obiektów przestrzennych) oraz 5400 klatek z efektem wolumetryczności światła. W sumie powstało około 10 800 plików graficznych (klatek filmu). Trzy składowe jednej klatki animacji zostały następnie złożone w jeden obraz (fot. poniżej), który posłużył do wygenerowania finalnego pliku animacji.


Konkurs Bentley Student Design Competition jest organizowany przez amerykańską firmę Bentley Systems. Zwycięzcy wyłaniani są przez międzynarodowe, niezależne jury składające się z profesorów uniwersyteckich oraz przedstawicieli liczących się na świecie firm i korporacji.

Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie 7 czerwca na terenie AGH, gdzie przybędzie przedstawiciel firmy Bentley Systems. Uroczystość zacznie się o godzinie 10:00 w sali 106 budynek C-4, gdzie Mateusz zaprezentuje kilka slajdów na temat realizacji swojego projektu.

Artur Krawczyk (WGGiIŚ AGH)


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
gratki brawo brawo Misiu,jesteś najlepszy:)
 1 
odpowiedz zgłoś
GZ Gratki Misiu :)
 3 
odpowiedz zgłoś
Gratulacje dla Studenta i AK! Brawa!
 4 
odpowiedz zgłoś
Gratuluję! j.w.
 3 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS