Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-05-09| Geodezja, Edukacja

Uczelnie w rankingu 2013

W dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej” (9 maja) opublikowany został ranking szkół wyższych. Drugi rok z rzędu bezkonkurencyjne okazały się trzy uniwersytety: Jagielloński (ze wskaźnikiem rankingowym 100), Warszawski (99,02) oraz im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (80,08).


Uczelnie w rankingu 2013

Na czwartym miejscu – podobnie jak rok temu – znalazła się natomiast Politechnika Warszawska (79,00). Równocześnie uczelnia ta okazuje się być od kilku lat najlepiej ocenianą spośród jednostek oferujących kształcenie na kierunku geodezja i kartografia. W rankingu uczelni akademickich odnajdziemy też inne tego typu szkoły wyższe (11 spośród 13 publicznych oraz 2 spośród 10 niepublicznych). O miejscu w zestawieniu uczelni akademickich zdecydowało sześć cech: efektywność naukowa (30 proc.), prestiż (25 proc.), potencjał naukowy (15 proc.), umiędzynarodowienie studiów (15 proc.), warunki studiowania (10 proc.) oraz innowacyjność (5 proc.). Poniżej zestawienie uczelni akademickich oferujących kształcenie na kierunku geodezja i kartografia:

Miejsce w rankingu uczelni akademickich 2013

Uczelnia

Wskaźnik rankingowy

4

Politechnika Warszawska

79,00

5

Akademia
Górniczo-Hutnicza
w Krakowie

74,40

6

Politechnika Wrocławska

73,35

24

Politechnika Gdańska

56,79

29

Uniwersytet
Warmińsko-Mazurski
w Olsztynie

54,24

32

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

50,34

33

Uniwersytet Rolniczy
w Krakowie

44,68

35

Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie

48,86

56

Politechnika Świętokrzyska w Kielcach

35,21

62

Politechnika Koszalińska

32,60

64

Społeczna Akademia Nauk w Łodzi (d. SWSPiZ)

31,92

75

Akademia Morska
w Szczecinie

26,52

76

Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu

25,72


Osobny ranking sporządzono dla państwowych wyższych szkół zawodowych, w którym na 16. pozycji znalazła się kształcąca na kierunku geodezja i kartografia Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu.

Z kolei w zestawieniu niepublicznych uczelni magisterskich najwyżej (na 7. miejscu) spośród tych, które oferują kształcenie na kierunku geodezja i kartografia znalazła się Społeczna Akademia Nauk w Łodzi, na 12. Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu, a na 68. Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy. Wśród niepublicznych uczelni licencjackich (inżynierskich) na 5. pozycji znalazła się Radomska Szkoła Wyższa.

Znacznie rozbudowano też rankingi w grupach kierunków kształcenia, tym razem jest ich 40 (rok temu 15). Nie ma, niestety, osobnego rankingu dla geodezji i kartografii. Kierunek ten uwzględniono natomiast przy sporządzaniu rankingu dla tzw. kierunków technicznych pozostałych (poza geodezją i kartografią w tej grupie uwzględnione kierunki to: lotnictwo i kosmonautyka; transport; górnictwo i geologia; logistyka; nawigacja; oceanotechnika; papiernictwo i poligrafia; technologia drewna; włókiennictwo oraz kierunki pokrewne). Ten ranking otwiera Politechnika Warszawska, druga jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, tuż za podium zaś – Politechnika Wrocławska. Informacje o uczelniach kształcących na kierunku geodezja i kartografia, które znalazły się w tym zestawieniu, w tabeli poniżej.

Miejsce w rankingu dla kierunków technicznych (pozostałych)

Uczelnia

Wskaźnik rankingowy

1

Politechnika Warszawska

100,00

2

Akademia
Górniczo-Hutnicza
w Krakowie

89,82

4

Politechnika Wrocławska

81,58

7

Politechnika Gdańska

31,30

10

Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie

24,00

13

Politechnika Koszalińska

19,48

14

Uniwersytet
Warmińsko-Mazurski
w Olsztynie

18,99

16

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

15,76

20

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

12,49

25

Politechnika Świętokrzyska w Kielcach

10,39

27

Akademia Morska
w Szczecinie

10,17

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama