Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2013-02-12 | Geodezja, Prawo

Rozporządzenie o GESUT i BDOT500 podpisane

Jak podaje GUGiK, minister administracji i cyfryzacji podpisał dziś (12 lutego) rozporządzenie w sprawie bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (GESUT), bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej.


Ilustracja: Rozporządzenie o GESUT i BDOT500 podpisane <br />
fot. GUGiK
fot. GUGiK

Pierwszy projekt tego aktu opublikowano w sierpniu 2011 roku. Jest on rozporządzeniem wykonawczym do Prawa geodezyjnego i kartograficznego znowelizowanego ustawą o infrastrukturze informacji przestrzennej. Ma na celu określenie zakresu informacji gromadzonych w bazie danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (GESUT) oraz w bazie danych obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach: 1:500, 1:1000, 1:2000, 1:5000 (BDOT500), jak również tworzenia mapy zasadniczej jako standardowego opracowania kartograficznego.

Zgodnie z treścią rozporządzenia baza danych GESUT prowadzona będzie dla obszaru całego kraju, natomiast baza danych BDOT500 prowadzona będzie dla terenów miast oraz zwartych zabudowanych i przeznaczonych pod zabudowę obszarów wiejskich. Obiekty obu baz będą wyłącznie obligatoryjne.

Celem rozporządzenia jest uproszczenie procedury tworzenia i prowadzenia bazy danych GESUT poprzez:
• ujednolicenie symboliki i nazewnictwa obiektów występujących w instrukcjach technicznych K-1 i G-7,
• wprowadzenie wspólnego dla wszystkich zbiorów danych pzgik sposobu definiowania i opisu obiektów w języku UML,
• wprowadzenie dla wszystkich zbiorów danych pzgik jednolitego formatu GML wymiany i udostępniania danych,
• pozyskiwanie atrybutów opisowych obiektów bazy danych GESUT bezpośrednio poprzez relację z ewidencją gruntów i budynków, m.in.: działka ewidencyjna i numer adresowy,
• zastąpienie obiektów: odcinek przewodu, oś odcinka – obiektem przewód, który będzie ulegał segmentacji przy zmianie atrybutu.

Zawartość nowotworzonej bazy danych BDOT500 będą stanowiły wybrane obiekty mapy zasadniczej, prowadzonej zgodnie z obecnie obowiązującymi standardami technicznymi, a nie będące obiektami pozostałych baz danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Do obiektów BDOT500, poza elementami obecnie prowadzonej mapy zasadniczej, dodano nowe obiekty w związku z: rozwojem infrastruktury technicznej (np. ekran akustyczny, bariera ochronna, tor metra) oraz referencyjnym charakterem BDOT500 w stosunku do BDOT10k (chłodnia kominowa, plac, alejka, mur historyczny).

Mapa zasadnicza w świetle nowych regulacji prawnych będzie tworzona na podstawie odpowiednich zbiorów danych zawartych w bazach danych:
1) państwowego rejestru podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych
i magnetycznych;
2) szczegółowych osnów geodezyjnych;
3) państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju;
4) ewidencji gruntów i budynków (katastru nieruchomości);
5) obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych
opracowań kartograficznych w skalach: 1:500, 1:1000, 1:2000,1:5000;
6) geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu.

Projekt rozporządzenia wraz z uwagami

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Elementarne niedoróbki Ręce opadają gdy pojawia się coś produkowanego przez "wieki" i okazuje się że ma podstwowe niedoróbki. Zastanawiam się ilu praktyków tworzyło ten przepis ?! Przykładem jest usunięcie z wykazu znaków włazów prostokątnego i kwadratowego, powszechnie występujących m.in. w telekomunikacji. Teraz będzie tylko okrągły... ?! Znalezienie obiektu wg załącznika nr 5 też jest wyzwaniem bo nie zawiera ona oznaczenia kodu kartograficznego,który występuje w tabeli nr 2. Kto będzie rozdzielał dotychczasowe oznaczenia wg nowych kryteriów, np. na budynki o dwóch mieszkaniach ?. I tak by można długo... A wystarczyło dodać to co potrzeba np. ekran akustyczny i jechać dalej z tworzeniem numerycznej mapy dla powszechnego użytku.Śmiem twierdzić że prowadzenie zobiektowanej numerycznej mapy będzie jej gwoździem do trumny
    1 
Co autor miał na myśli Czy ktoś może podać uzasadnienie, dla którego w bazie danych GESUT obiekty typu przewód będą mogły być powierzchniowe. Jak te dane wykorzystać w branży, jak zrobić analizę rozpływu. Co z urządzeniami związanymi z siecią, które mogą być punktem, linią lub powierzchnią - kto będzie o tym decydował jak przedstawić obiekt. Będziemy mieli sytuację, że co wykonawca to inna baza GESUT. Ciekawe są też obiekty SlupIMaszt: "Geometria obiektu jest punktem lub linią lub powierzchnią". Jakie są zasady wyboru geometrii i jaki system to potem zinterpretuje przy tworzeniu logiki sieci?
    1 
 2 
problem z linkiem http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/519/projekt/24550/katalog/24579
  
projekt z RCL http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//519/24550/24579/dokument57416.pdf?lastUpdateDay=13.02.13
  
link http://mac.bip.gov.pl/articles/view/16
    1 
 1 
prośba o link Gdzie można znaleźć podpisane rozporządzenie, bo podany w linku projekt rozporządzenia zawiera błędy np. wydającego jako ministra MSWIA.
  
 3 
'Standardy' Wejdź na stronę GUGiK - tam są opublikowane obowiązujące przepisy w zakresie geodezji i kartografii.
    10 
 5 
_ "Zawartość nowotworzonej bazy danych BDOT500 będą stanowiły wybrane obiekty mapy zasadniczej, prowadzonej zgodnie z obecnie obowiązującymi standardami technicznymi" Właśnie niedawno się tak zastanawiałem jakie są te obecnie obowiązujące standardy, bo tak naprawdę od 08.06.2012 instrukcje techniczne (w tym K-1) straciły swoją ważność :/
    3 
 12 



wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w Roczniku Statystycznym z 1966 r. podano, że powierzchnia Polski (wg obliczeń GUGiK) wynosi 312 520 km kwadr. (wg najnowszych danych ? 312 685 km kwadr.)?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jerzy Gomoliszewski (1904-1988)

Jerzy  Gomoliszewski  (1904-1988)
Urodził się w Zagórzu koło Częstochowy 24 kwietnia 1904 roku w rodzinie nauczyciela. Ukończył liceum humanistyczne w Olkuszu. W latach 1923-28 studiował na Wydziale Mierniczym Politechniki Warszawskiej. Po ukończeniu studiów pracował w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1572
Rafael Bombelli (1526-72), włoski matematyk, wydaje trzy pierwsze księgi dzieła pt. "Algebra", w którym podaje zasady działań (dodawania, odejmowania i mnożenia) na liczbach złożonych oraz zasadę mnożenia liczb o przeciwnych znakach.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama