Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-02-12| GIS, Mapy

Śląska przyroda w geoportalu i na komórce

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach uruchomiła geoportal udostępniający informacje o formach ochrony przyrody i korytarzach ekologicznych na terenie województwa śląskiego, a także praktyczne informacje turystyczne.


Śląska przyroda w geoportalu i na komórce

Jak zachwala serwis RDOŚ, jego zawartość przyda się zarówno inwestorowi planującemu nową inwestycję, przyrodnikowi, jak i turyście przygotowującemu rodzinny wypad na łono natury, który przed wyprawą „w realu" może się wybrać na wirtualną wycieczkę w dowolny zakątek województwa i sprawdzić, jakie potencjalne atrakcje na niego czekają.

Z kolei planując inwestycję, za pośrednictwem serwisu można uzyskać informacje z bazy danych o przybliżonej lokalizacji chronionych siedlisk i gatunków. Użytkownik „od ręki" może sprawdzić, z jakimi formami ochrony przyrody, siedliskami bądź gatunkami jego inwestycja może kolidować, ma też możliwość sporządzenia raportu kolizji, bazującego na wprowadzanych przez niego danych. Można je wprowadzić zarówno rysując na mapie obszar inwestycji, jak również wgrywając do systemu gotowy plik (system obsługuje kilka najpopularniejszych formatów wymiany danych przestrzennych). Dostęp do tego typu informacji daje przedsiębiorcy możliwość wstępnej analizy oddziaływania planowanej inwestycji na środowisko już na początkowym etapie jej projektowania.

Aby umożliwić korzystanie z geoportalu w terenie, poza aplikacją internetową została przygotowana także jej wersja mobilna dla użytkowników urządzeń z systemem operacyjnym Android. Po jej zainstalowaniu w telefonie komórkowym, smartfonie czy tablecie użytkownik uzyskuje możliwość przeglądania i wyszukiwania najbliższych form ochrony przyrody na mapach Google. Za jej pomocą możliwe jest również przesłanie zdjęć lub informacji na temat zlokalizowanych ciekawych siedlisk lub gatunków, a nawet zgłoszenie naruszenia przepisów (np. na nielegalne wysypisko śmieci na terenie rezerwatu przyrody). Wszystkie takie zgłoszenia, przekazane za pomocą aplikacji mobilnej i internetowej, będą analizowane i w uzasadnionych przypadkach kierowane do właściwych urzędów z prośbą o podjęcie odpowiednich działań.

Geoportal katowickiej RDOŚ powstał dzięki realizacji projektu „Wdrożenie Dyrektywy INSPIRE poprzez utworzenie innowacyjnego Systemu Informacji Geograficznej wraz z geoportalem form ochrony przyrody jako jednego z regionalnych węzłów informacji przestrzennej". Serwis mapowy za 95,6 tys. zł wykonała firma Geosolutions z Warszawy. Całkowity koszt projektu to 495 tys. zł.

Listę innych krajowych geoportali przyrodniczych można znaleźć na Geoforum.pl w zakładce Geodane

Źródło: GDOŚ


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS