Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-02-07| Geodezja, Prawo, Ludzie

Nie dla ustawicznego kształcenia i klasyfikatora gruntów

Od południa obraduje dzisiaj (7 lutego) sejmowa Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw deregulacyjnych.


Nie dla ustawicznego kształcenia i klasyfikatora gruntów
Po przebrnięciu przez głosowania nad poprawkami dotyczącymi zmian w Prawie o adwokaturze i ustawie o radcach prawnych przyszła pora na Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Głosowania dotyczyły poprawek zgłoszonych przez posłów Józefa Rackiego (PSL) i Krzysztofa Jurgiela (PiS). Racki zaproponował m.in., by w artykule 41 Pgik, w którym mowa o Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym, uwzględniono koszty i wpływy związane z wprowadzeniem „dziennika praktyki zawodowej” (wg projektu ustawy deregulacyjnej dziennik taki ma dokumentować odbycie praktyki zawodowej przez kandydata na geodetę uprawnionego). Komisja Nadzwyczajna przyjęła tę poprawkę.

Z kolei Krzysztof Jurgiel proponował wprowadzenie dodatkowego zakresu uprawnień zawodowych – klasyfikator gruntów. Poprawka wynika z luki prawnej, jaka powstała po wejściu w życie rozporządzenia o gleboznawczej klasyfikacji gruntów. Wiadomo już bowiem, co to jest klasyfikacja gruntów i jak ją przeprowadzić, tylko nie wiadomo, kto ma to fizycznie robić (kto może być klasyfikatorem). Poprawka została jednak odrzucona przez posłów Komisji. Argumentem podniesionym przez przedstawiciela Ministerstwa Sprawiedliwości było to, że jest ona sprzeczna z ideą deregulacji, natomiast według Biura Legislacyjnego Sejmu tego typu poprawka budzi wątpliwości natury konstytucyjnej.

Druga propozycja referowana przez posła Jurgiela dotyczyła wpisania do ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne regulacji o ustawicznym kształceniu osób wykonujących samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii. Osoby takie byłyby zobowiązane do kształcenia w wymiarze co najmniej 12 godzin rocznie. Ta poprawka również została odrzucona przez posłów Komisji Nadzwyczajnej. Argumentacja strony rządowej i Biura Legislacyjnego Sejmu była identyczna, jak w poprzedniej poprawce.

Do uchwalenia ustawy droga jeszcze daleka. Przed posłami drugie czytanie projektu.
Obrady Komisji prowadził poseł Adam Szejnfeld (PO). Przysłuchiwali im się m.in. główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski oraz prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich Stanisław Cegielski.

więcej o deregulacji w marcowym GEODECIE

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS