Jedyną ważną propozycję złożyła firma Plan SA z Warszawy i to ona została uznana przez zamawiającego za najkorzystniejszą. Jej wartość to 2,45 mln zł. Pozostałe oferty złożyli: konsorcjum firm GISPartner i OPGK Rzeszów (wartość: 2,08 mln zł) oraz KPMG Advisory (3,57 mln zł). Przy ich odrzuceniu powołano się na art. 89 ust.1, pkt 2 ustawy Pzp (tj. treść oferty nie odpowiada specyfikacji istotnych warunków zamówienia).
SIGW ma być istotnym elementem krajowej infrastruktury informacji przestrzennej realizującym zadania KZGW w zakresie katastru wodnego. Będzie on stanowił jeden z głównych elementów ISOK (Informatycznego Systemu Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami), którego jednym z elementów jest realizowane przez GUGiK lotnicze skanowanie 2/3 kraju.
SIGW zastąpi stosowane obecnie w KZGW i RZGW systemy i aplikacje do realizacji zadań z zakresu katastru wodnego. Obejmie ponadto dodatkowe funkcjonalności wynikające z przepisów prawa oraz innych zadań związanych ze współczesnymi potrzebami zarządzania gospodarką wodną.
Po co taki system? Aktualnie dane dotyczące pozwoleń wodnoprawnych i zintegrowanych przechowywane są w 7 niezależnych jednostkach organizacyjnych (tj. RZGW). Każde RZGW realizuje proces biznesowy związany z rejestracją pozwoleń oraz informacji w nich zawartych w sposób indywidualny, dostosowany do swoich potrzeb i możliwości. Stosowanie w poszczególnych RZGW różnych modeli danych oraz systemów informatycznych powoduje brak jednolitych warunków pracy, co w konsekwencji doprowadziło do zróżnicowania jakości i zakresu wprowadzanych danych oraz ich redundancji.
Prace będące przedmiotem tego przetargu podzielono na dwa zadania:
1. Standaryzacja danych dotyczących pozwoleń wodnoprawnych i zintegrowanych oraz informacji w nich zawartych pochodzących z różnych źródeł i zgromadzonych w różnych formatach w siedmiu Regionalnych Zarządach Gospodarki Wodnej oraz Krajowym Zarządzie Gospodarki Wodnej, a następnie utworzenie bazy danych, migrację danych i uzupełnienie braków z wykorzystaniem informacji zgromadzonych w postaci analogowej. Baza danych oraz narzędzia i procedury wytworzone w ramach niniejszej pracy powinny pozwalać na utrzymanie danych w aktualności do momentu produkcyjnego uruchomienia SIGW.
2. Przeprowadzenie kontroli wejściowych danych referencyjnych – Mapy Podziału Hydrograficznego Polski (MPHP) w skali 1:10 000.
Efektem realizacji przetargu będzie przejściowa baza danych, w której w jednym standardzie zapisane mają być informacje ze wszystkich RZGW. Dane te w przyszłości zasilą SIGW, który wdrożony będzie we wszystkich RZGW. Prace mają być ukończone do sierpnia 2013 roku.