Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-01-18| GIS, Mapy, Firma, Przetargi

Kto przeprowadzi pilotaż wodnego katastru?

W przetargu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej na pilotowe przygotowanie danych dla Systemu Informatycznego Gospodarki Wodnej (SIGW) wpłynęły trzy oferty, z czego aż dwie odrzucono.


Kto przeprowadzi pilotaż wodnego katastru?
Jedyną ważną propozycję złożyła firma Plan SA z Warszawy i to ona została uznana przez zamawiającego za najkorzystniejszą. Jej wartość to 2,45 mln zł. Pozostałe oferty złożyli: konsorcjum firm GISPartner i OPGK Rzeszów (wartość: 2,08 mln zł) oraz KPMG Advisory (3,57 mln zł). Przy ich odrzuceniu powołano się na art. 89 ust.1, pkt 2 ustawy Pzp (tj. treść oferty nie odpowiada specyfikacji istotnych warunków zamówienia).

SIGW ma być istotnym elementem krajowej infrastruktury informacji przestrzennej realizującym zadania KZGW w zakresie katastru wodnego. Będzie on stanowił jeden z głównych elementów ISOK (Informatycznego Systemu Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami), którego jednym z elementów jest realizowane przez GUGiK lotnicze skanowanie 2/3 kraju.

SIGW zastąpi stosowane obecnie w KZGW i RZGW systemy i aplikacje do realizacji zadań z zakresu katastru wodnego. Obejmie ponadto dodatkowe funkcjonalności wynikające z przepisów prawa oraz innych zadań związanych ze współczesnymi potrzebami zarządzania gospodarką wodną.

Po co taki system? Aktualnie dane dotyczące pozwoleń wodnoprawnych i zintegrowanych przechowywane są w 7 niezależnych jednostkach organizacyjnych (tj. RZGW). Każde RZGW realizuje proces biznesowy związany z rejestracją pozwoleń oraz informacji w nich zawartych w sposób indywidualny, dostosowany do swoich potrzeb i możliwości. Stosowanie w poszczególnych RZGW różnych modeli danych oraz systemów informatycznych powoduje brak jednolitych warunków pracy, co w konsekwencji doprowadziło do zróżnicowania jakości i zakresu wprowadzanych danych oraz ich redundancji.

Prace będące przedmiotem tego przetargu podzielono na dwa zadania:
1. Standaryzacja danych dotyczących pozwoleń wodnoprawnych i zintegrowanych oraz informacji w nich zawartych pochodzących z różnych źródeł i zgromadzonych w różnych formatach w siedmiu Regionalnych Zarządach Gospodarki Wodnej oraz Krajowym Zarządzie Gospodarki Wodnej, a następnie utworzenie bazy danych, migrację danych i uzupełnienie braków z wykorzystaniem informacji zgromadzonych w postaci analogowej. Baza danych oraz narzędzia i procedury wytworzone w ramach niniejszej pracy powinny pozwalać na utrzymanie danych w aktualności do momentu produkcyjnego uruchomienia SIGW.
2. Przeprowadzenie kontroli wejÅ›ciowych danych referencyjnych – Mapy PodziaÅ‚u Hydrograficznego Polski (MPHP) w skali 1:10 000.

Efektem realizacji przetargu będzie przejściowa baza danych, w której w jednym standardzie zapisane mają być informacje ze wszystkich RZGW. Dane te w przyszłości zasilą SIGW, który wdrożony będzie we wszystkich RZGW. Prace mają być ukończone do sierpnia 2013 roku.

JK


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS